كتاب «شهره شهر»، خاطرات حسین ادیبیان ـ تورگردان خراسان بزرگ ـ به بازار نشر آمد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، «شهره شهر» را رضا سلیمان نوری تهیه کرده و کتاب در ۱۶۴ صفحه با چهار فصلِ خاطرات، نکوداشت، ارج نامه و تصاویر همراه می باشد.
در فصل خاطرات که اصلی ترین بخش این کتاب است با استفاده از روش مصاحبه، اطلاعات قابل توجهی از گردشگری و تاریخ خراسان حدفاصل دهه های ۳۰ تا ۷۰ از زبان حسین ادیبیان عرضه شده است. ناگفته هایی از استاد محمدتقی شریعتی، امام موسی صدر، حاج مهدی شجریان، اولین فعالیتهای گردشگری در خراسان و اولین تورهای خارج کشور بعد از انقلاب همچون مطالب این بخش است.
فصل دوم «شهره شهر» به آن چه در آیین نکوداشت حسین ادیبیان در آذرماه رخ داد، اختصاص دارد و در فصل سوم با عنوان ارج نامه علاوه بر خانواده، بعضی از دوستان حسین ادیبیان همچون استاد محمدرضا راشد محصل و دکتر احسان شریعتی به اظهار نظر درباره او پرداخته اند. فصل پایانی این کتاب به تصاویری اختصاص دارد که بعضی از آنها منحصر به فرد بوده و جنبه تاریخی دارد.
در مقدمه این کتاب آمده است: «حسین ادیبیان را پدر تورگردانی و گردشگری خراسان می دانند. او بیشتر از نیم قرن است در حوزه گردشگری فعالیت می کند و در این زمان نه تنها شاگردان بسیاری را پرورش داده که حالا هرکدام از آنها در حرفه خود سرآمد و شاخص هستند. ادیبیان خیلی از راه های نرفته را برای اولین بار تجربه کرده است و دیگران در امتداد گام های گذاشته شده توسط وی در این راه ها گام برداشته اند. برگزاری تورهای درون شهری و همینطور تورهای ایرانگردی خاصه تورهای ویژه شمال کشور و همینطور تورهای ویژه سفر به همسایگان شمالی برای اولین بار، همچون راه هایی است که استاد حسین ادیبیان آنرا شروع کرده و دیگران هرچه کرده اند گام گذاشتن در جا پای ایشان بوده است.
البته استاد ادیبیان همچون اغلب بزرگمردان دیگر، فردی چندبعدی است و علاوه بر فعالیتهای بسیار ویژه در حوزه گردشگری، اقدامات ارزشمند ای در بعضی حوزه ها انجام داده که کمتر کسی از آنها آگاه است. او یکی از فعالان حوزه «کمک درست و بابرنامه به نیازمندان» و همینطور از مفسران قرآن کریم است.»
کتاب شهره شهر که اولین تلاش انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان در حوزه ثبت تاریخ صنعت توریسم این خطه از کشور است، توسط الهام پارسایی ویراستاری شده و انتشارات محقق آنرا منتشر نموده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم