کوچک ترین موزه پایتخت با موضوع اصناف و مشاغل در منطقه 14 شهرداری تهران در بوستان سهند از دو ماه پیش افتتاح شده تا محور گردشگری محله های دولاب و سلیمانیه را تکمیل کند.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، محدوده کنونی منطقه ۱۴ که در جنوب شرقی تهران واقع است قبل از قرن حاضر بیرون از حصار ناصری و تنها شامل هسته های روستایی دولاب و سلیمانیه بوده است اما با گسترش مراکز مسکونی در شرق تهران و اطراف آن پس از جنگ جهانی دوم این منطقه نیز در امتداد دو محور این منطقه نیز در امتداد دو محور شرقی (خیابان پیروزی) و جنوبی (خیابان ۱۷ شهریور) ساخته شد و محله های آن شکل گرفت.
این منطقه نیز مانند دیگر مناطق تهران از جاذبه های گردشگری بسیاری برخوردارست که از مهمترین آنها باغ سلیمانیه و عمارت وثوق الدوله و گورستان تاریخی ارامنه و لهستانی ها و خانه موزه دکتر معین است.

اما در کنار این جاذبه ها یکی از اهالی قدیمی منطقه ۱۴ تهران از دو ماه پیش مبادرت به راه اندازی موزه مشاغل و یا اصناف مخصوص منطقه کرده است. این موزه ساختمانی کوچک در پارک سهند واقع در بلوار پاسدار گم نام است بوستانی که زمانی به باغ اناری مشهور بود و حالا بعنوان بوستان سهند معروف است.

این ساختمان توسط شهرداری منطقه ۱۴ در اختیار علیرضا عسگری عضو هیأت رئیسه انجمن مجموعه داران کشور قرار گرفته است. او نیز قسمتی از وسایلی که در اختیار داشته مانند قفل و کلون های قدیمی درها، سکه های قدیمی از دوره هخامنشی تا معاصر، وسایل قدیمی مربوط به اصناف و مشاغل مانند ابزار بنایی، گیوه دوزی، نخ ریسی، قصابی و….. را در موزه به معرض نمایش گذاشته است.

این موزه تنها دو اتاق دارد اتاق ورودی آن نگارخانه ای کوچک است که روی دیوارهای آن تصاویر عکسهایی از محله های قدیم منطقه ۱۴ مانند سرآسیاب، دروازه دولاب و گورستان ها و حتی درب های خانه های قدیمی است. اما اتاق دیگر را این مجموعه دار به وسایل قدیمی مردم منطقه مختص کرده است. وسایلی که وی در یک فراخوان از مردم خواست تا در اختیارش قرار دهند. حالا می توان به یک موزه کوچک محلی در بوستان سهند رفت و چند عکس از محله های قدیمی و وسایلی که مردم در گذشته از آن استفاده می کردند؛ مشاهده کرد.

علیرضا عسگری مدیر این موزه در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه اینجا نخستین موزه مشاغل شهر تهران است می گوید: به سبب شرایط کرونا اعلام نموده ایم که تعطیل هستیم اما اگر کسی بخواهد با من تماس می گیرد و این موزه را برایش باز می کنم. می خواهم در کنار این موزه یک سایت پرنده نگری نیز در همین بوستان سهند داشته باشیم چون این بوستان پرنده های مختلفی دارد اما مردم با آن آشنا نیستند.

این مجموعه دار دق الباب و سکه های قدیمی ادامه می دهد: موزه مردم شناسی و یا مفاخر در منطقه ۱۶ نیز توسط شهرداری راه اندازی خواهد شد آنجا فضای بزرگ تری دارد تا مجموعه ام را به نمایش بگذارم. ولی اینجا در منطقه ۱۴ نسبت به فضایی که داشته ایم وسیله در این موزه آوردیم. در حد موزه محلی کوچک مناسب می باشد. اینجا مخصوص مردم منطقه است شاید شهرداری، عمارت وثوق الدوله را به ما بدهد تا موزه را به آنجا منتقل نماییم.

موزه مشاغل منطقه ۱۴ به سبب فضای کوچکی که دارد می توان اظهار داشت که کوچک ترین موزه پایتخت است که توانسته از اداره کل موزه های کشور مجوز بگیرد این موزه به همراه جاذبه های دیگر منطقه ۱۴ می تواند محور گردشگری باشد یعنی از بوستان سهند تا عمارت وثوق الدوله، گورستان دولاب و مرکز فروش صنایع دستی با نام مرکز دست آفریده ها و حتی تا خانه موزه استاد معین ادامه پیدا کند. در این راه پیست دوچرخه سواری نیز وجود دارد.