یزد دبیر فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی از مهلت بخش خصوصی برای عرضه پیشنهادات در مورد بودجه ۱۴۰۰ تا آخر هفته اطلاع داد و بر لزوم تبیین نقش دستگاه ها بخصوص دفاتر امور خارجه برای تقویت دیپلماسی گردشگری تاکید نمود.
«محمدصالح جوکار» در نشست کارگروه تخصصی گردشگری با بیان اینکه هیچ نماینده ای بدون نظارت و مشارکت تخصصی بخش خصوصی نمی تواند در قانون گذاری اقدام نماید، اظهار نمود: باید از ابزارهای موجود در کشورمان خصوصا در حوزه گردشگری استفاده نماییم و به دنبال پاسخی برای این سوال باشیم که آیا گردشگری صنعتی وابسته است یا مستقل؟
وی با طرح سوالاتی در مورد اقتصاد گردشگری و درامدزایی این بخش خاطرنشان کرد: نقش گردشگری در اشتغال و اقتصاد باید با مستندات و امار مشخص شده و موثر بودن آن نمود پیدا کند و در پیشبرد همه اهداف سند بالا دستی نقش داشته باشد.
این مسئول به لزوم جانمایی گردشگری در اقتصاد کشور و تثبیت جایگاه آن در ملت اشاره نمود و اظهار داشت: امروزه سندی در حال تدوین می شود که باید حلقه های مفقوده آنرا پیدا نماییم.
وی به اشتغالزایی آبرومند صنعت توریسم هم اشاره نمود و اظهار داشت: گردشگری میتواند نیازهای شغلی فارغ التحصیلان را برطرف کند و علاوه بر آن پتانسیلهای این مقوله در استان یزد فراهم است از طرفی میتواند پاسخگوی نیازهای بین رشته ای دانشگاهی هم باشد.
این مسئول با بیان اینکه اقدامات خوب سالهای گذشته در حوزه گردشگری قابل کتمان نیست، اظهار داشت: با این حال، در رتبه های کشورهای گردشگرپذیر ایران جایگاه خوبی ندارد و ضعف های ما عموما به حوزه های زیرساختی، نیروی متخصص و آموزش مربوط می‎شود در صورتی که از بهترین جاذبه ‎های توریستی و گردشگری برخوردار هستیم.
وی ضمن اشاره به لزوم ارتقای سواد گردشگری تمام مسؤلان و ارگان ها و مردم برای ارتقای جایگاه این صنعت در کشور اظهار داشت: علاوه بر سند توسعه گردشگری در سطح ملی، استان یزد هم سندی در اینباره در سطح استانی دارد اما هنوز هیچ اقدامی نشده است.
جوکار با طرح این سوال که در مورد استانداردسازی شهر جهانی چه اقداماتی شده است؟ اضافه کرد: باید با هم افزایی هر چه بیشتر پیوستگی لازم در دستگاه‎ ها ایجاد شود و مسؤلان دست به دست هم بدهند و در نخستین مرحله، تدوین سند استراتژیک گردشگری را محقق کنند.
وی با بیان اینکه در حوزه احکام حاکم بر این حوزه خصوصا تبیین وظایف دستگاههای مختلف مانند دستگاههای خدماتی و مساله بودجه باید اصلاحات و تغییراتی اعمال شود، اظهار داشت: تا آخر هفته جاری باید در زمینه بودجه ۱۴۰۰ شاهد عرضه پیشنهادات و تغییرات لازم خصوصا در زمینه با بیمه راهنمایان گردشگری باشیم.
نقش مبهم دفاتر امور خارجه در گردشگری
وی از نامشخص بودن نقش دفاتر امورخارجه در حوزه گردشگری گلایه نمود و اظهار داشت: همانطور که سفارتخانه های ما در حوزه اقتصاد عملکرد ضعیفی دارند دفاتر امور خارجه هم نقش مبهی در حوزه گردشگری ایفا می کنند و در کل در حوزه دیپلماسی گردشگری کوتاهی زیادی شده است.
این مسئول به نقش ابزارهای نظارتی بر این مسائل اشاره نمود و اظهار داشت: باید در حوزه دیپلماسی گردشگری بهتر و با جدیت بیشتری ورود نماییم.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی از کوتاهی و ضعف در تولید محتوا یاد کرد و اظهار داشت: باید در حوزه گردشگری شاهد توسعه اثربخشی بوده و نقش دستگاههای تبلیغاتی دنیا ضد ایران را با پاتکی از جنس خود این افراد و با استفاده از ابزار رسانه خنثی نماییم.
وی ادامه داد: وزارت ارتباطات باید زیرساخت ها را فراهم آورد و تشکل های ویژه و مردم نهاد علاقمند هب این زمینه ورود کنند تا بتوان از ظرفیت های کشور در مورد گردشگری به بهترین شیوه بهره برد.
گوش شنوای مجلس به مشکلات بخش خصوصی
جوکار از غفلت و برنامه ریزی نکردن در مورد پتانسیل های غنی استان مانند کویر اطلاع داد و اظهار داشت: باید چنین فرصت هایی به خوبی مورد بهره برداری قرار گیرند و در بخش هایی مانند سند استراتژیک مسائلی در مورد اهتمام به سرمایه گذاری خصوصا بر پتانسیل های گردشگری استان هم اقدام گردد.
وی به مساله توزیع بودجه های استانی در مجلس یازدهم بعد از تخصیص هم بعنوان یکی از اولویت ها یاد کرد و اظهار داشت: مطالبات استانی را انجام می دهیم و شنوای راهکارهای بخش خصوصی در این حوزه هستیم.
دبیر فراکسیون گردشگری مجلس به ظرفیت قانون گذاری مجلس و رفع نقصها و موانع حوزه گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: هر مساله ا با وجود قانون قابل انکار نیست و باید قانون گذاری و احکام محکمی بر گردشگری حاکم شود تا به صورت سلیقه ای با مسائل برخورد نشود.
وی از اعضای کارگروه خواهان درج مکتوب پیشنهادات در مورد اصلاح قانون شد و اظهار داشت: بخش خصوصی باید در اینباره همراهی لازم را داشته باشد.
چند کلام با بخش خصوصی گردشگری
«اصغر اقا نبیل» رئیس کارگروه مشورتی گردشگری نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: تسهیلات گردشگری جوابگوی مشکلات این صنعت نبوده و متناسب با نیازها طراحی نشده است.
وی به خروج نیروهایم تخصص گردشگری از این صنعت اشاره نمود و اظهار داشت: باید اموزش بعنوان یکی از بخش های اساسی و نیازهای مهم این صنعت در جهت توسعه گردشگری و پیشگیری از مشکلات ان در دوران پسا کرونا مورد توجه باشد.
رئیس کارگروه مشورتی گردشگری نماینده یزد از لزوم هم افزایی دستگاه ها در استان برای حل مشکلات و پیشبرد سیاست گذاری های صنعت توریسم یاد کرد و این مهم را بر تدوین اسناد جدید مقدم تر دانست.
«سیدمحسن حاجی سعید» رئیس کانون راهنمایان گردشگری کشور و عضو هیات مدیره راهنمایان گردشگری استان یزد به کم توجهی در حوزه مشکلات راهنمایان گردشگری خصوصا در زمینه بیمه این بخش اشاره نمود و خواهان رفع این مساله شد.
«سیدرضا بهادری» رئیس کارگزار اشتغال گردشگری استان یزد هم به اهتمام دولت در مورد اختصاص بودجه ای مشخص در خصوص ارتقای فعالیت در حوزه مجازی گردشگری یاد کرد و از این نماینده مجلس خواهان پیگیری این مساله شد.
«علیرضا سواچه» دبیر این کارگروه مشورتی به مشکلات توزیع بودجه ای اشاره نمود.
در این جلسه تخصصی «مرتضی بذرافشان» مسئول صنف اموزشگاه های گردشگری و «میروکیلی» فعال حوزه سرمایه گذاری گردشگری هم سخنانی را عرضه کردند.

منبع: