به گزارش عصر توریسم معاون گردشگری در دیدار با معاون وزارت خارجه بر بازگشایی تدریجی مرزها برای ورود توریستهای خارجی به صورت محدود، ضابطه مند و مدیریت شده در چارچوب پروتکل تهیه شده تاکید نمود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، ولی تیموری مدتی پیش در جریان اجلاس جهانی گردشگری کشورهای دی هشت ( D-۸) گزارش داد که با توقف صدور ویزای توریستی ایران، درحال حاضر تعاملات گردشگری با سایر کشورها به گردشگر های تجاری و درمانی محدود شده است.
صدور ویزای توریستی ایران، طبق اعلام وزارت خارجه از زمان شیوع ویروس همه گیر کرونا و بنا به خواست ستاد ملی کرونا متوقف شده است. هرچند آن طور که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارش داده و وزارت خارجه هم تایید کرده، درحال حاضر توریستهایی که قصد درمان یا تجارت و کار در ایران را دارند، طبق مقررات تعیین شده، ویزا می گیرند و به ایران سفر می کنند.
اما با ادامه خسارت های سنگین کرونا در بخش گردشگری ایران، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اقدامی مشابه با سایر کشورها برای از سرگیری تدریجی ورود توریستهای خارجی، در تابستان ۹۹ پروتکلی را تهیه کرد و برای ارزیابی و تایید به ستاد ملی کرونا داد. این ستاد که تا کنون مواضع مخالفی نسبت به از سرگیری ورود توریستهای خارجی به ایران داشته، اما هنوز درباره آن پروتکل و باز شدن مرزها به روی توریستهای خارجی با رعایت پروتکل بهداشتی نظر رسمی نداده است.
حالا روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از دیدار معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه که با مبحث بررسی وضعیت کنونی گردشگری خارجی ایران در وضعیت بحران کرونا برگزار شده، آگاهی داده است.
ولی تیموری در دیدار با سیدکاظم سجادی، بر ارتباط تنگاتنگ حوزه گردشگری با کنسولگری ها از دو جهتِ صدور ویزا و ایرانیان خارج از کشور بعنوان سرمایه، مخاطب و قسمتی از جامعه هدف حوزه گردشگری خارجی کشور، اصرار کرد و با اشاره به وضعیت کنونی صنعت گردشگری کشور در وضعیت بحران کرونا و پساکرونا در ابعاد بین المللی، ترسیم چشم انداز و راهکارهای برون رفت از این مساله در امتداد پشتیبانی از فعالان بخش خصوصی حوزه گردشگری را لازم دانست.
او با اشاره به اینکه پروتکل ورود توریستهای خارجی به کشور در وضعیت کرونا با همکاری نهادهای فرابخشی مرتبط همچون وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه، وزارت راه و سایر بخش ها تهیه شده و الان از طرف ستاد ملی کرونا در حال بررسی است، بر ضرورت بازگشایی تدریجی مرزها برای ورود توریستهای خارجی به صورت محدود، ضابطه مند و مدیریت شده در قالب ساختار آن پروتکل اصرار کرد.
معاون گردشگری در این دیدار، وزارت امور خارجه را اصلی ترین نهاد فرابخشی مرتبط در ورود گردشگران و حامی توسعه گردشگری ورودی دانست و آمادگی برای تقویت صنعت گردشگری در وضعیت پساکرونا و فراهم آوردن بسترهای لازم دراین زمینه را ضروری ارزیابی کرد.
در این جلسه، راهکارهای معرفی ظرفیت های گردشگری کشور به خارجیان مطرح و بر ضرورت همکاری بیشتر میان معاونت گردشگری و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای هدف تاکید شد.
معاون گردشگری پیشنهاد برگزاری کارگاه های آموزشی مشترک ویژه پرسنل شاغل در کنسولگری ها با هدف افزایش شناخت و دانش آنها در آگاهی از ظرفیت های گردشگری کشور و ارسال اقلام تبلیغاتی و بازاریابی بمنظور استفاده در نشست ها، دیدارها و همین طور توزیع میان مخاطبان هر یک از سرکنسولگری های ایران را بیان کرد.
هر دو مقام مسؤول با عرضه گزارشی از اقدامات صورت گرفته و بیان طرح ها و برنامه های پیش رو برای رفع چالش ها، صدمه شناسی وضع موجود و عرضه برنامه های مربوطه با هدف حیات باردیگر گردشگری خارجی کشور در روزهای کرونا و پساکرونا به توافق نظر رسیدند.

منبع: