معاون گردشگری می گوید: تا کنون هیچ مجوزی با عنوان «هتل بیمارستان» در کشور صادر نشده است و بیمارستانی که مدتی پیش با این عنوان بخش زایمانِ به اصطلاح لاکچری را تبلیغ کرد، مجوز هتل بیمارستان ندارد.
ولی تیموری در گفت و گو با ایسنا توضیح داد: هتل بیمارستان ها ساختاری مصطلح هستند که در کشورهای دیگر معمولا با عنوان هتل کلینیک (Hotel Clinic) فعالیت می نمایند و تلفیقی از دو فعالیت هتل و بیمارستان هستند، یعنی علاوه بر کاربری سلامت و درمان، خدمات هتلی به بیماران و همراهان آنها می دهند. این مراکز باید ضوابط هر دو بخش را داشته باشند و نیاز هر دو گروه را تامین کنند. در ایران نیز عنوان «هتل بیمارستان» از سال ۱۳۹۴ به ضوابط گردشگری افزوده شد ولی تا کنون مجوزی با این عنوان صادر نشده است.
او با اشاره به تبلیغات بخش زایمان یکی از مراکز بیمارستانی در تهران با تابلو هتل بیمارستان، اظهار نمود: در بررسی هایی که انجام شد، مشخص شد این مجموعه مجوز بخش هتل را ندارد. برای این که واحدی با عنوان «هتل بیمارستان» فعالیت کند، باید دو مجوز مجزا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دریافت کند و نمی تواند فقط با گرفتن مجوز از وزارت بهداشت از عنوان و تابلو هتل بیمارستان استفاده نماید.
تیموری بیان کرد: انتظار داریم اگر مجموعه ای کاربری اقامت، پذیرایی و اسپا تعریف می کند، حتما از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مجوز بگیرد و برای امور درمانی به مرجع ذی صلاح مراجعه کند.
او افزود: البته بیمارستان مذکور در سال ۱۳۹۲ به معاونت گردشگری رجوع کرد و بسیار علاقمند و پیگیر بود که مجوز هتل بیمارستان بگیرد اما آن زمان، ضوابطی برای این نوع تاسیسات در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تعریف نشده بود و مجوزی با عنوان هتل بیمارستان نه فقط برای این مجموعه، بلکه برای هیچ مجموعه دیگری صادر نشده است. شاید این بیمارستان از ما موافقت اصولی گرفته باشد اما پروانه بهره برداری با این عنوان ندارد. شاید این مجموعه منتظر بوده ما ضوابط هتل بیمارستان را تکمیل نماییم و بعد برای گرفتن پروانه بهره برداری مراجعه کند.
تیموری درباره برخورد با مراکزی که بدون مجوز با عنوان «هتل بیمارستان» در حال فعالیت هستند و با بهره گیری از این نام، خدمات گران تری را به بیماران عرضه می کنند، اظهار داشت: این مراکز تا وقتی مجوز هتل بیمارستان از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نگرفته باشند، نباید از عنوان و تابلو هتل بیمارستان استفاده کنند. درباره نظارت و پیگیری نوع خدمات و قیمت آن نیز چون بیمارستان محسوب می شوند و در مصادیق ما تعریف نمی شوند نمی توانیم روی آنها نظارت داشته باشیم.
معاون گردشگری در پاسخ به این پرسش که آیا لزوما و مطابق تعاریف و استانداردهای موجود، هتل بیمارستان یک مرکز لاکچری شمرده می شود و قیمت خدمات آن بر چه اساس تعیین می شود، اظهار نمود: ما انواع هتل داریم، این که هتل بیمارستان را فقط مجموعه ای لاکچری و گران بدانیم تعریف کاملا اشتباهی است. پایه تعریف هتل بیمارستان به هیچ وجه روی قیمت و خدمات لاکچری نیست. این مراکز امکانات اقامتی را در کنار خدمات بیمارستانی عرضه می کنند و استاندارد مشخصی دارند.
اسماعیل برات ـ معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز بعد از کنترل اطلاعات ۱۳ هزار تاسیسات گردشگری ثبت شده تایید نمود که تا کنون هیچ مجوزی با عنوان هتل بیمارستان در کشور صادر نشده است. تنها یک مورد موافقت اصولی در سال ۱۳۹۲ صادر شده که به سرمایه گذار اجازه می دهد واحد گردشگری راه اندازی کند اما برای ایجاد و بهره برداری باید پروانه و مجوز دیگری را دریافت کند که تا کنون مراجعه نکرده است، در نتیجه فعالیت واحد مذکور با عنوان «هتل بیمارستان» غیرقانونی و غیرمجاز می باشد.
او تصریح کرد: بااینکه گردشگری موضوعی فرابخشی است اما متولی و محوریت آن با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و دستگاه های دیگر اجازه ندارند به موضوع گردشگری وارد شوند. ما صراحتا از آنها می خواهیم برای این نوع فعالیت ها با این وزارت همکاری داشته باشند.
برات درباره مسئولیت برخورد با مراکزی که درحال حاضر با عنوان هتل بیمارستان درحال فعالیت و مشغول خدمات دهی به بیماران داخلی و خارجی هستند، اظهار نمود: ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استانها موظفند در پروسه نظارتی با این موارد برخورد کرده و در قالب تبصره ۲ ماده ۷ قانون توسعه ایرانگردی و جهانگردی و ماده ۲۳ بخشنامه تاسیسات گردشگری مصوب ۱۳۹۴/۶/۴ هیات وزیران، آنها را به مراجع قضایی معرفی کنند.
بررسی های ایسنا نشان میدهد در فاصله سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ سه مجتمع با تابلو یا عنوان «هتل بیمارستان» بدون مجوز از مرجع ذی صلاح گردشگری، در تهران راه اندازی شده و تا کنون بدون هیچ ممانعتی به فعالیت خود ادامه داده اند.
بیمارستانی که از سال ۱۳۹۲ در تهران مشغول به خدمات رسانی به بیماران است، در همان سال ها از سازمان وقت میراث فرهنگی و گردشگری موافقت نامه اصولی ساخت هتل بیمارستان را می گیرد اما برای این که با عنوان هتل بیمارستان فعالیت کند باید پروانه بهره برداری یا مجوز داشته باشد که طبق اظهارات مقامات گردشگری، تا کنون چنین مجوزی برای این بیمارستان صادر نشده است. این بیمارستان که اتفاقا از تابلو «هتل بیمارستان» استفاده می نماید و به بیماران خارجی نیز با این عنوان خدمات می دهد، مدتی پیش با تبلیغ بخش ویژه نوزادان با خدمات CIP و VIP و اعلام قیمت هایی قابل تأمل، در فضای مجازی به شدت واکنش برانگیز شد.
اما در سال ۱۳۹۳ یک مرکز اقامتی رفاهی بیماران با عنوان مجتمع دارویی – درمانی در شهر تهران آغاز به فعالیت می کند. این مرکز که با عنوان هتل بیمارستان تبلیغ می شود، دارای ۳۸ سوئیت اقامتی است. مدیرعامل این مجتمع زمان افتتاحیه در توجیه راه اندازی چنین اقامتگاهی اظهار داشته بود: «از آن جا که گاه درمان های تخصصی زمان بر بوده و نیاز به این دارد تا بیماران مدت زمان طولانی را صرف این درمان کنند و باتوجه به این که معمولا بیشتر مراجعه کنندگان برای دریافت این درمان ها از شهرستان ها یا از سایر کشورها به این مرکز مراجعه می کنند، پس جمعیت هلال احمر با هدف تامین آسایش بیماران و کاهش بار هزینه های درمانی تصمیم به راه اندازی این مرکز اقامتی گرفت.»
سال ۱۳۹۴ نیز داخل محوطه یک بیمارستان فوق تخصصی قلب و عروق در تهران ساختمانی راه اندازی شد که با عنوان هتل بیمارستان تبلیغ می شود و قیمت خدماتش در حد یک هتل چهارستاره است. این مهمانسرا توسط سیدحسن هاشمی ـ وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ـ راه اندازی شد و هدف آن، استقرار همراهان بیماران اعلام شده بود. ولی حالا هم سالن های کنفرانس آن اجاره داده می شود و هم اتاق هایش.