عصر توریسم: اصفهان خانه ای قدیمی که در دلِ بافت تاریخی پیرامون مسجد رحیم خان تنیده شده بود، خراب شده و جای آنرا تیرآهن هایی گرفته که مقرر است به یک ساختمان جدید بدل شوند؛ ساختمانی که تا این لحظه، قسمتی از نورگیر مسجدِ ثبت ملی شده را مسدود کرده و معین نیست شکل نهایی آن سنخیتی با بنای تاریخی مجاور خود خواهد داشت یا خیر.
تیرماه سال جاری بود که خبر گودبرداری و ساخت وساز بیخ گوش مسجد قاجاری “رحیم خان” در ایسنا منتشر گردید و معاون میراث فرهنگی استان اصفهان در پاسخ به چرایی این مساله اظهار داشت: «این گودبرداری نبوده، بلکه یک عملیات ساختمانی انجام می شده که یگان حفاظت میراث فرهنگی ما آنرا متوقف کرده. ما نیز با شهرداری اصفهان دراین باره مکاتبه کرده ایم و منتظر پاسخ آنها هستیم.»
مشاهدات میدانیِ پس از بیان این اظهارات، اما نشان می داد که عملیات ساخت وساز متوقف نشده و حالا که بعد از گذشت شش ماه، تصاویر تازه تری از مسجد رحیم خان منتشرشده، می توان دید که قسمتی از نورگیر این مسجد، توسط ستون هایی که بعدتر با آجر و سیمان پوشیده می شوند، کور شده است.
ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در پاسخ به این پرسش که آیا میراث فرهنگی به مالک این بنا مجوز ادامه ساخت را داده؟ به ایسنا می گوید: خوشبختانه باوجود مقاومت های زیاد، مالک مجبور به حذف نیم طبقه و تهیه نقشه جدیدی برمبنای ضوابط حریم مسجد شد.
او با تاکید بر اینکه ارتفاع فعلی این بنا دقیقاً مطابق ارتفاع ساختمان پیش از تخریب است، ادامه می دهد: هم اکنون مالک این بنا مجاز است ۳ و نیم متر تا روی بام و ۴ و نیم متر با جان پناه ارتفاع داشته باشد و این ارتفاع با ضوابط حریم مسجد نیز تطابق دارد.
طاهری در واکنش به این پرسش که آیا ساخت چنین بنایی در مجاورت مسجد تاریخی رحیم خان، به منظر این بنا لطمه نمی زند و نورگیر مسجد را کور نمی کند؟ می گوید: ساختمانی که از قبل در مجاورت این مسجد و همین پلاک تازه ساز وجود داشته و دارد نیز، جلوی نورگیر مسجد را گرفته اما حالا به این مالک گفته شده که نباید در آینده جان پناه خودرا در قسمت نورگیر مسجد اجرا نماید.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در آخر خاطرنشان می کند که باوجود تائید نقشه، عملیات ساخت وساز این بنا بوسیله یگان حفاظت میراث فرهنگی استان اصفهان کنترل می شود.
محمود درویش، معمار و شهرساز اما درباره‌ی آنچه بر سر مسجد تاریخی “رحیم خان” آمده به ایسنا می گوید: ساختمانی که قبل تر، در مجاورت مسجد “رحیم خان” وجود داشت در دل بافت تنیده شده بود، اما حالا یک بنای جدید که مدتی پیش نیز تصاویر گودبرداری آن انتشار یافت، جایگزین این بنا شده و به بافت تاریخی آزار زده است.

او توضیح می دهد: ضرورت دارد که میراث فرهنگی استان اصفهان بر حفظ بافت تاریخی تاکید داشته باشد و برای جایگزین شدن اجزای این بافت با بناهایی که هیچ سنخیتی با سازه‌ی تاریخی مجاور خود ندارند، مجوز صادر نکند.
عضو انستیتو معماری بریتیش کلمبیا تاکید می کند: بهتر آن بود که میراث فرهنگی اصفهان مالک را مقید می کرد تا همان ساختمان قدیمی را مرمت کند، نه اینکه تنها حفظ ارتفاع قبلی را در سازه‌ی جدید مدنظر قرار بدهد؛ چونکه مرمت موجب می شد بنا با بستر هماهنگ و با محیط سازگار باشد و این همه، شروطی است که ما در بافت تاریخی ملزم به رعایت آن هستیم.
درویش، با اشاره به اینکه معین نیست شکل نهایی این ساختمان جدید چه خواهد شد، یادآور می شود: مسجد “رحیم خان” ازنظر فرم و پلان یکی از زیباترین و ساده ترین مساجد ایران است و بسیار جای تأسف دارد که در مجاورت آن با مجوز میراث فرهنگی چنین اتفاقی در حال رخ دادن است.
این معمار می گوید: متأسفانه روز گذشته تصاویری نیز از تخریب خانه صفوی عطاری در جلفا مشاهده کردم و نمی دانم درباره‌ی این حجم از تخریب چه باید گفت.

منبع: