به گزارش عصر توریسم گردشگری آفریقای جنوبی همچنان بر اثر شیوع کرونا تحت فشار است و با اجرای محدودیت های جدید امیدها برای احیای باردیگر این گردشگری کمرنگ تر شده است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از دویچه وله، تنها چند روز قبل از شروع سال نو میلادی رئیس جمهور آفریقای جنوبی اعلام نمود بار دیگر قرنطینه سراسری در کشور اجرا خواهد شد.
۷۲۲هزار شهروند آفریقای جنوبی که شغل هایی در رابطه با حوزه گردشگری دارند همچون افرادی بودند که آگاه شدن از این خبر برای شان خیلی سخت بود. مدت کمی بود که این افراد بعد از ماه ها قرنطینه در کشور و محدودیت های مسافرتی به شغل های شان بازگشته بودند و حالا بار دیگر باید از آن دست می کشیدند. در اوایل ماه نوامبر مرزهای آفریقای جنوبی برای اولین بار از زمان شیوع کرونا به روی مسافران باز شده بود.
«لیزل متیوس» که یکی از مالکان آژانس های مسافرتی آفریقای جنوبی است می گوید: «شمار مسافران ورودی به کشور همچنان بسیار پایین است و این آمار به نسبت سال قبل تا ۹۰ درصد کاهش داشته است.»
«متیوس» در چهارماهه نخست قرنطینه، تمام زمانش را صرف موکول کردن تاریخ رزروها از سال ۲۰۲۰ به ۲۰۲۱ کرده است.
«لینا هندریک» هم که مدیر یک مهمانخانه در شهر «کیپ» است می گوید به علت قوانین سختگیرانه قرنطینه آفریقای جنوبی در اوایل ۲۰۲۰ حتی نتوانسته با کمک توریستهای داخلی درآمدی داشته باشد.
به قول «هندریک» در شرایط عادی بعد از ماه مارس شمار توریستهای خارجی این منطقه کاسته می شود با این وجود گردشکران داخلی از این منطقه بازدید می کنند. اما در سال ۲۰۲۰ با وجود انتشار کرونا و به علت قرنطینه برای ماه ها مردم در خانه های شان ماندند.
«هندریک» که با شنیدن خبر اجرای محدودیت های جدید کرونایی از تکرار شدن وضعیت سال قبل نگران است می گوید: «این وحشتناک است. روز بعد از اعلام خبر اجرای قرنطینه جدید، ما پنج مورد لغو رزرو داشتیم.»
آفریقای جنوبی همواره بعنوان یکی از برترین مقاصد گردشگری جهان طی یک دهه اخیر شناخته شده است. خیلی از نشریه های گردشگری نام شهر «کیپ تاون» را بعنوان یکی از برترین نقاط جهان برای بازدید قرار داده اند.
با وجود ثبت آمار سالانه بیشتر از ۱۶ میلیون بازدیدکننده خارجی از این کشور طی سالهای اخیر (پیش از انتشار ویروس کرونا)، در سال ۲۰۱۷ سهم صنعت توریسم آفریقای جنوبی در تولیدات ناخالص داخلی کشور ۲.۸ درصد اعلام گردید که این میزان از سهم کشاورزی و ماهیگیری کشور بیشتر است.