اهل کاشانم نخستین کتاب از مجموعه اهل ایرانم برای معرفی مقاصد گردشگری ایران در سده نو منتشر گردید.

به گزارش عصر توریسم به نقل از مهر، برای تولید این کتاب به تولید محتوای خلاق در آستانه به پایان رسیدن سده چهاردهم و آغاز سده پانزدهم هجری شمسی توجه شده است.
در معرفی این راهنمای گردشگری آمده است: «شاید کاشان با تپه سیلک، باغ فین و خانه های تاریخی اش مشهور بود، ولی در عرصه گردشگری، تابحال از خوراک کاشان صحبتی به میان نیامده بود. بنابراین در این کتاب علاوه بر گنجاندن محتوای فاخر برای معرفی میراث تاریخی و ملموس این شهرستان به صورت ویژه به بخش خوراک هم پرداخته شده است. در این بخش برای هر خوراک علاوه بر دستور طبخ، یک داستانک روایت و برای هر داستانک، تصویری درخورِ آئین بومی این خوراک خلق شده است. همینطور نگاه ویژه به گردشگری فیلم (فیلم توریسم) در شهرستان کاشان باعث شد تا برای نخستین بار در ایران و شاید در جهان، به مکان و لوکیشن فیلمها و تئاترها در یک کتاب راهنمای گردشگری فرهنگی پرداخته شود.
در این کتاب بعد از شرح ۱۰ دلیل برای دوست داشتن کاشان، از جغرافیا و پیشینه تاریخی این «کی آشیان» سخن گفته شده است، قصه آغازین زندگی کاشی ها در «یکی بود یکی نبود» هم خوانده می شود، نمونه های فاخر «کاشانه» در ایران هم واکاوی شده است، «چهل حصاران» به مثابه قلعه، دروازه، مسجد، آب انبار و … مورد توجه قرار گرفته و مسیرهایی برای گردشگری پیاده پیشنهاد شده است، «بهشت ایرانی» با عناصری چون باغ، بازار، حمام و… برای خواننده تصویر شده اشت، «گنجینه» ای از هنر کاشان شامل نساجی، قالی بافی، سفالگری و کاشی سازی گشوده شده است، نیاسر این «دیده بان ساسانی» و بَرزُک همان «بستان کوهستان» کاشان معرفی شده اند و شما با حضور در قمصر در «کار گلاب و گل» همراه خواهید شد. در «ناشتاشام» پای سفره کاشان از شما میهمان نوازی خواهد شد، «برخی از مشاهیر و بزرگان کاشان» را می شناسید، با «لهجه کاشانی» آشنا می شوید و با اطلاع از «برخی از جشن ها، مراسم و آداب کاشان» و «راهنمای تدوین برنامه و اطلاعات سفر به کاشان» اوقات خوشی برای زیارت و سیاحت این شهرستان رقم خواهید زد.

تولید تصاویر فاخر، تصویرسازی های خلاق و اینفوگرافی های شایسته برای نمایش جذابیت های شهرستان کاشان همچون خصوصیت هایی است که در این کتاب توسط امکان حقیقت افزوده (AR) کامل می شود.
کتاب «اهل کاشانم» دستاورد پژوهش میدانی و کتابخانه ای تیم تولیدکننده محتوا در فرصتی است که در سایه شوم همه گیری بیماری کووید -۱۹ به وجود آمد.
این کتاب توسط گروه نویسندگان با همکاری فصلنامه میراث و گردشگری گیلگمش، زیر نظر آرش نورآقایی، مدیرمسؤول این فصلنامه در چارچوب بخشی از پروژه «نوسده» در ۴۹۶ صفحه توسط نشر «اگر» انتشار یافته و یکی از بخش های چهارگانه پروژه کتاب، حقیقت افزوده کتاب، بازی و حقیقت افزوده بازی «اهل کاشانم» است.»
برای خرید آنلاین کتاب «اهل کاشانم» از سراسر ایران می توانید به وبسایت www.gilgameshmag.com رجوع کنید.

منبع: