به گزارش عصر توریسم عکس ها هم همین را می گویند؛ «حالا از مدرسه «حلبیان» اصفهان (همان مدرسه قصه های مجید) جز دیوارهای تخریب شده، سقف های فروریخته، کلاس های خاک خورده، پنجره های شکسته و خاطرات تلنبارشده و غم فروخورده ما چیزی باقی نمانده است.»
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، سرنوشتِ مدرسه «قصه های مجید» و صدمه هایی که مرور زمان و بی توجهی ها به آن وارد کرده فقط به امروز و همین چند سال قبل مربوط نیست، انگار قصه این تخریب را دست کم بیشتر از پنج سال است که نوشته اند. هر چند اصل داستان را درست ۳۰ سال قبل بازی کردند و یک خاطره جمعی برای همه مردم ساختند؛ خاطره ای که حالا قصد از بین بردنش را دارند، به همین راحتی.
مدرسه «قصه های مجید» که در خیابان یخچال شهر اصفهان قرار دارد، بیشتر از پنج سال قبل اولین هشدارها را گرفت؛ وقتی از تبدیل شدنش به پاتوق کارتن خواب ها و معتادان اصفهانی خبر دادند، مدرسه ای قاجاری که در واقع اولین مدرسه «آلیانس» (اتحاد) در شهر اصفهان بود و سال ۱۳۹۲ قسمت میانی مدرسه به صورت کامل تخریب شد و شیروانی سقف های بخش جنوبی هم ویران و بارندگی ها به مرور سبب آوار سقف شد که به دنبال آن تعدادی معتاد دیوارهای بخش شرقی عمارت را تخریب و راه ورودی به کلاس ها را برای اسکان موقت ایجاد کردند.
شاید هم قرار گرفتنش در بافت تجاری شهر اصفهان بهانه خوبی برای این بی توجهی است تا تخریب را راحتتر کند، هر چند شش سال از زمان ثبت ملی این بنای تاریخی گذشته باشد.

برای دومین بار شهرام شهریار – فعال میراث فرهنگی – در مطلبی با عنوان «ویرانی مدرسه قصه های مجید» در سایتِ سفرنویس از بدتر شدن وضعیت این بنای تاریخی نوشته است.
وی در مطلب خود این طور آورده است: مدرسه قصه های مجید به دلیل عدم رسیدگی بزودی ویران خواهد شد، بی مهری به لوکیشن فیلم برداری قصه های مجید در شهر اصفهان، سبب مرگ خاموش تکِ تکِ خاطرات و نوستالژی های کودکانه ما می شود. قصه های مجید، خاطره جمعی ایرانی ها برای همیشه ویران خواهد شد …
مدرسه قصه های مجید بهمن ماه سال ۱۳۹۳ در لیست آثار ملی کشور ثبت شده بود، ولی اکنون از مدرسه «حلبیان» اصفهان (همان مدرسه قصه های مجید) جز دیوارهای تخریب شده، سقف های فروریخته، کلاس های خاک خورده، پنجره های شکسته و خاطرات تلنبارشده و غم فروخورده ما چیزی باقی نمانده است.»
مدرسه Alliance آلیانس، مدرسه اتحاد، مدرسه فرانسوی ها، مدرسه یهودیان، مدرسه قصه های مجید، دبیرستان شهید حلبیان یا هر اسم دیگری که داشته باشد، خاطره جمعی کودکان دهه ۵۰ و ۶۰ است که سادگی های شان را در سریال قصه های مجید دنبال می کردند، خاطراتی که بزودی با تخریب مدرسه قصه های مجید، نابود می شود!

وی در بخش دیگری از مطلب خود درباره تاریخچه این مدرسه نوشته است: در توافقنامه نهایی بین ایران و آلیانس (نماینده مسیو ژوزف­ کازس) در ۱۴ ژوئیه ۱۸۹۸ میلادی (۲۳ تیر ۱۲۷۷ خورشیدی) در زمان مظفرالدین شاه امضا و ایران مسئول تأمین محل ساخت مدرسه آلیانس شد و نخستین مدرسه آلیانس در تهران و به ترتیب مدارس دیگری در همدان، اصفهان، سنندج، شیراز، نهاوند، کرمانشاه، گلپایگان، بیجار، یزد و کاشان راه اندازی شد.
مدرسه آلیانس یا اتحاد شهر اصفهان در اول آگوست ۱۹۰۱میلادی (۱۰ مرداد ۱۲۸۰ خورشیدی) بعنوان سومین مدرسه آلیانس با ۲۲۰ شاگرد آغاز به کار کرد. نکته آن که مدرسه آلیانس یا اتحاد اصفهان با کمک یهودیان خیرخواه اصفهان و به مدیریت شخصی به نام خُرزوَق برپا شد و تنها مدیریت آن به عهده بنیاد آلیانس گذاشته شد.

منبع: