به گزارش عصر توریسم معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار داشت: ۶ اثر منقول فرهنگی و تاریخی استان مرکزی در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش عصر توریسم به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، محسن رحمتی اظهار نمود: صندوق های چوبی بقعه شرقی امامزادگان هفتاد و دو تن ساروق مشهور به صندوق چوبی علی صالح و عبیدالله بن صالح، صندوق چوبی بقعه سهل بن علی آستانه، صندوق چوبی بقعه بی بی فاطمه صغری سیاوشان آشتیان، درب چوبی امامزاده آمنه خاتون استوه خنداب و سنگ قبر مکشوفه در آستانه شازند، آثار فرهنگی است که در لیست آثار ملی کشور جاوید شد.
وی اضافه کرد: این آثار تاریخی با هدف حفظ و نگهداری بعد از تأیید کمیته ثبت آثار کشور در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
رحمتی تصریح کرد: این آثار بر مبنای ماده تاریخ و هم برخورداری از تزئینات قابل توجه چون خطوط نسخ و ثلث شامل ادعیه، آیات قرآنی و شعائر شیعی، منبت کاری و گروه کاری و لایه چینی روی چوب آثار قابل توجه ای در هنر دوره اسلامی به حساب می آیند.
معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان نمود: حفاظت از آثار مهم ترین خصوصیت است که با ثبت در لیست ملی انجام می شود و از دخل تصرف آنها جلوگیری به عمل می آید.
به گفته رحمتی، تا کنون هفت اثر منقول استان مرکزی در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: