عصر توریسم: فارس مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به ارزش تاریخی تل قلعه مرودشت از شروع پژوهش های دیرینه شناسی در این مکان خیر داد.
حمید فدایی، دوشنبه، ۱۳ بهمن در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک دهه فجر انقلاب شکوهمند اسلامی، اضافه کرد: تل قلعه از با اهمیت ترین محوطه های باستانی دشت مرودشت است که با وسعت حدود ۶ هکتار در ۵ کیلومتری شرق شهر باستانی استخر در کنار رودخانه سیوند در حریم درجه ۲ محوطه جهانی تخت جمشید و نقش رستم قرار دارد.
فدایی با اشاره به اهمیت پروسه مطالعاتی آثار پیرامونی مجموعه جهانی تخت جمشید، اذعان کرد: مجموعه تخت جمشید رو به دشتی گشوده می شود که بواسطه جاری بودن دو رود پر آب “کر و سیوند” بر بستر آن، این دشت حاصلخیز را با تاریخ و تمدنی چند هزارساله در خود جای داده است؛ به شکلی که محوطه های ارزشمندی همچون تل باکون، تل موشکی، تل جری در حوزه رودخانه کر و تل قلعه در مجاورت رود سیوند با شواهدی از هزاره پنجم و چهارم ق. م از با اهمیت ترین محوطه ها این دشت به شمار می روند.
فدایی اضافه کرد: خصوصاً محوطه تل قلعه به جهت دارا بودن توالی دوره های مختلف تاریخی از هزاره پنجم تا دوران اسلامی از محوطه های ارزشمندی است که مطالعه روشمند آن به تنهایی الگوی کاملی از گاه نگاری دشت را ارائه خواهد نمود و ضمن شناخت نسبت به دوره های استقراری این محوطه، رابطه لایه های هخامنشی آن با پارسه تا حدودی مشخص خواهد شد.
سرپرست بررسی روشمند تل قلعه و کارشناس دیرینه شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز با اشاره به اهمیت مستندنگاری و شناسایی دوره های تاریخی مختلف این اثر اظهار داشت: اهداف این برنامه پژوهشی، مستندنگاری و شناسایی دقیق خاصیت های فیزیکی و ساختاری محوطه، بازبینی دوره های استقراری محوطه، چگونگی پراکندگی و تراکم مواد فرهنگی دوره های مختلف در سطح محوطه است.
فضل الله حبیبی با بیان شرح مختصری از دوره های تاریخی این محوطه، اظهار داشت: تل یا تپه قلعه نخستین بار توسط لوئی واندنبرگ بلژیکی طی دهه ۵۰ خورشیدی مورد گمانه زنی کوچک دیرینه شناسی قرارگرفت و طی بررسی های سنتی دیگر باستان شناسان، پی در پی تاریخی از دوره های مس- سنگی مربوط به هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد در شروع عیلامی، عیلامی، هخامنشی و اسلامی در این محوطه شناخته شده است.
این عتیقه شناس افزود: در این کار میدانی از داده های سنجش ازراه دور یا همان تصاویر ماهواره ای و هوایی، استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، مستندنگاری محوطه، بررسی گستره، ارزیابی روند شکل گیری و بررسی فرسایش و تخریب ها در محوطه، صورت خواهد گرفت.
حبیبی افزود: با بهره گیری از دستگاه جی پی اس چند فرکانسه یا همان سیستم موقعیت جهانی، ایجاد شبکه های مربع جهت بررسی سیستماتیک و نمونه برداری یافته ها انجام خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: همین طور با ایجاد اطلاعات پایه از نمونه ها، تجزیه و تحلیل های آماری در مورد محوطه نیز انجام خواهد گرفت.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، محوطه باستانی تل قلعه مرودشت سال ۱۳۵۵ به شماره ۱۲۶۴ در لیست آثار ملی ثبت شده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم