عصر توریسم: رئیس جامعه هتلداران مدعی است در یک سال قبل حتی یک مورد مشکوک به کرونا در هتل ها وجود نداشته است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، این اظهارات درحالی مطرح می شود که هتل ها دست کم تا آذرماه به برنامه های وزارت بهداشت برای استعلام بیماران کرونائی دسترسی نداشتند. با این وجود جمشید حمزه زاده که قبل تر گفته بود در دوران کرونا فقط ۱۰ درصد ظرفیت هتل های کشور مسافر داشته است و ۳۰ درصد هتل ها کامل تعطیل و دو سوم نیروی شاغل در این بخش هم بیکار شده اند، در آستانه تعطیلات بهمن و نوروز، متنی را منتشر نموده و نوشته که «در طول یک سالی که بحث کرونا وجود داشته، حتی یک مورد مشکوک هم وجود نداشت که کسی آمده باشد در هتلی و مبتلا شده باشد. این مؤید سلامت کامل هتل ها از نظر بهداشتی و رعایت پروتکل ها است و باید به یک باور عمومی در جامعه تبدیل گردد.»
تعطیلات طولانی کرونا در هتل ها نزدیک به یک سال شده است، بیشتر اقامتگاه ها هم زمان با شیوع این ویروس در کشور با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا و یا به تصمیم خود تعطیل شدند. با کاهش آمار مبتلایان، در بعضی شهرها تایید شد که هتل ها با ۲۵ یا ۵۰ درصد ظرفیت خود، بسته به وضعیت کرونا در آن منطقه، فعالیت خودرا از سر بگیرند، اما همچنان استقبال از اقامت در هتل کم است. طبق آماری که رئیس جامعه هتل داران قبلا به ایسنا داده، بعد از کاهش محدودیت تردد بین شهری فقط حدود دو تا سه درصد، بیشتر از ماه های قبل، ظرفیت هتل ها پر شده است.
جمشید حمزه زاده ـ رئیس جامعه هتلداران ایران ـ با نزدیک شدن تعطیلات نوروز و پیش بینی حجم زیاد سفر بعد از یک سال محدودیت، برخورد با اقامتگاه های غیرمجاز را درخواست کرده و نوشته است: «مردم ما سال دشواری را پشت سر گذاشتند. شیوع ویروس کرونا مشکلات را افزون کرد و زندگی همه ما را از جهات مختلف تحت تاثیر قرار داد. پیداست که با این همه فشار، مردم بیش از پیش به تفریح و سیر و سیاحت نیازمندند. طبیعی است که نمی توان سفر را از زندگی مردم حذف نمود. اما این مشروط به ملاحظاتی در حوزه مدیریت و نظارت است.
سلامت و بهداشت محل اقامت یک وجه بسیار مهم سفر است. دولت، وزارت بهداشت و ستاد کرونا باید مردم را از اسکان در اقامتگاه های غیررسمی مانند خانه های اجاره ای که هیچ نظارتی روی آنها نیست، باز بدارند و آنها را به استفاده از اقامتگاه های رسمی، ایمن و دارای نظارت تشویق کنند.
هتل ها در نوروز می توانند به شکلی میزبان مردم باشند که هیچ دغدغه ای از جهت سلامت و بهداشت برای آنها وجود نداشته باشد. این در مورد ورود توریستهای خارجی به ایران هم صادق است. هتل ها همانطور که برای پذیرایی از توریستهای داخلی آمادگی دارند، آماده پذیرش مسافران خارجی هم هستند و می توانند امکان اقامتی خوش را برای آنها فراهم آورند. بی گمان با کنترل پزشکی در مبادی ورودی می توان امنیت سفرهای ورودی را هم تامین کرد.
گردشگری صنعتی فراجناحی است و امیدواریم با همکاری همه دستگاه های مرتبط بتوانیم نوروزی مفرح، سالم و بی دغدغه برای مردم رقم بزنیم.»
معاون گردشگری با بیان شروط سفرهای نوروزی، به ایسنا گفته بود که «رزرو اقامتگاه» یکی از پیش شرط های سفرهای نوروزی است. به مسافرانی که از قبل اقامتگاهی را رزرو نکرده باشند، با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا، اجازه ورود به شهرها یا استانها داده نمی گردد.
ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز تاکید کرده در صورتی محدودیت سفر در نوروز کم می شود که تا آخر سال پیک چهارم شروع نشود. ولی تیموری ـ معاون گردشگری کشور ـ نیز تصریح کرده است: برقراری سفرهای نوروزی به حاد نشدن ویروس کرونا در کشور مشروط شده است. ضمن این که سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در تعطیلات نوروز ممنوع خواهد بود.

منبع: