به گزارش عصر توریسم تصویب دریافت عوارض از هتلسازان، افتتاح هتل شهرری، سفر وزیر میراث فرهنگی به بوشهر و اعلام شرایط سفرهای احتمالی نوروزی همچون خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته علی اصغر مونسان با سفر به استان بوشهر از افتتاح هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه های حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در سطح کشور آگاهی داد و گفت: استان بوشهر برای نخستین بار صاحب هتل پنج ستاره شده است که اتفاق مهم و بزرگی است. وی با اشاره به افتتاح موزه منطقه ای خلیج فارس بیان کرد: این موزه از نظر محتوایی یکی از بهترین موزه های کشور است که آثار تاریخی باارزش در آن قرار دارد و از تکنولوژی در آثار به خوبی استفاده شده است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: بوشهر و منطقه خلیج فارس آثار تاریخی بی نظیری دارد و تاریخ کهنی دارد. موزه های منطقه ای چند استانه نقش ایفا می کنند و این موزه چند استان پیرامونی خصوصاً حوزه خلیج فارس را پوشش می دهد. وی استفاده از تکنولوژی را بسیار مهم دانست و اضافه کرد: محل این موزه هم یک ساختمان تاریخی و مرمت شده است و می تواند نقش مهمی در عرضه این آثار در این موزه بسیار مهم داشته باشد. مونسان در رابطه با پساکرونا و حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: گردشگری کشور با تاکید بر ظرفیت های درونی به جریان اقتصادی تبدیل گشته است. گردشگری روپاست وی اشاره کرد: در این عرصه تابحال ۲۲ هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح کرده ایم و هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پروژه را هم در دست افتتاح داریم و تا آخر دولت به صورت مداوم افتتاح ها را خواهیم داشت. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه کرونا ضربه بزرگی به این حوزه بوده است، اظهار داشت: با توجه به این اتفاقات، حوزه گردشگری روپا و سرحال در حال پیشرفت است و جا دارد که از همه فعالان حوزه گردشگری تشکر نماییم و دولت هم بنا به وسع خود حمایت هایی را داشته است. مونسان با اشاره به اینکه تابحال حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان وام کرونائی درخواست داشته ایم، اشاره کرد: ۵۰۰ میلیارد تومان تابحال پرداخت شده است و به دست متقاضیان رسیده است و قرار شد وام ها تا بهمن ماه تمدید شود. وی با اشاره به اینکه هفت هزار میلیارد تومان دیگر هم برای سال آینده در نظر گرفته شده است، گفت: می دانیم که این اعتبارات پاسخگوی ۲۱ هزار میلیارد تومان خسارتی که وارد شده است نیست.
شرایط احتمالی سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ در این هفته همینطور ولی تیموری معاون گردشگری به چگونگی انجام سفرهای نوروزی اشاره نمود و اظهار داشت: سفرهای نوروزی درصورت عدم تشدید شیوع ویروس کرونا و با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا به صورت برنامه ریزی شده امکانپذیر خواهد بود.
تیموری از عرضه طرح هایی از جانب وزارتخانه به ستاد ملی مقابله با کرونا درباب انجام سفرهای تعطیلات نوروزی آگاهی داد و گفت: به باعث مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا با پیش شرط عدم تشدید شیوع ویروس کرونا سفرهای نوروزی با کنترل، نظارت و در امتداد ایجاد نشاط اجتماعی انجام می شود.
معاون گردشگری کشور اشاره کرد: برای افرادی که خارج از تورهای برنامه ریزی شده مبادرت به سفر نوروزی کنند عرضه رزرو مرکز اقامتی مجاز الزامی است.
تیموری با اشاره به التزام رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی ابلاغ گردیده از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: برمبنای تصمیمات اتخاذشده ارتباط تنگاتنگی بین دستگاه های عضو ستاد مرکزی خدمات سفر با ستاد ملی مقابله با کرونا برقرار خواهد بود که مسئولیت این فرآیند در سطح ملی به عهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و در استانها با استانداران خواهد بود.
وی با اعلان اینکه در همین راستا پروتکل های بهداشتی مجدداً اطلاع رسانی می شود، اضافه کرد: قبل از شروع تعطیلات نوروزی و هم زمان با تعطیلات دوره های آموزشی برای تمامی ذی نفعان گردشگری در سطوح ملی و استانی برگزار می گردد و در برگزاری این دوره ها نظارت کامل اعمال خواهد شد.
طرح گردشگری ۱۹ استان کشور تهیه شده است تیموری با حضور در نشست با هیأت مدیره جوامع گردشگری که در استان گلستان برگزار شده بود هم بیان کرد: طرح جامع گردشگری هم اکنون برای ۱۹ استان کشور تهیه شده و تا آخر سال ۱۴۰۰ تمامی استان های کشور دارای طرح جامع گردشگری خواهند شد. معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: طرح های جامع گردشگری استانها باتوجه به ظرفیت های خاص هر یک از آنها تدوین می شود. هتل شهرری افتتاح شد نخستین هتل شهر ری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) راه اندازی شد. این هتل سه ستاره همزمان با دهه مبارک فجر با حضور آیت الله محمد محمدی ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، محسنی بندپی استاندار تهران، پرهام جانفشان مدیرکل میراث فرهنگی تهران و تعدادی از مدیران و مسئولین شهرری راه اندازی شد.
پرهام جانفشان اضافه کرد: «افتتاح این هتل یکی از اقدامات مهم در توسعه زیرساخت های گردشگری مذهبی در شهرری است که باعث رفاه بیشتر زوار حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) می شود.»
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تهران اظهار نمود: «این هتل در فاصله نزدیک به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) واقع شده و با داشتن ۴۲ اتاق و ۱۰۸ تخت پذیرای زائرین و گردشگران است.»
مهارت پخت آش ترشی ثبت ملی شد ۳۸ عنصر میراث فرهنگی ناملموس از استان های اصفهان، مرکزی، همدان، قزوین و گیلان در لیست ملی میراث فرهنگی ناملموس همچون مهارت پخت آش ترشی ثبت ملی شد. این هفته در جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس که در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور اعضای شورا انجام شد از استان اصفهان مهارت سکمه دوزی خوانسار، آئین سنتی شالورا جاری چرمهین، مهارت پخت آش ترشی شهر نیک آباد، مهارت پخت گندم پلو در شهر نیک آباد، هنر سوخت معرق چرم، دانش بهره برداری از آب به وسیله چاه گاوها در ورزنه (در لیست نیازمند پاسداری)، آئین نخل بندی و نخل گردانی جوشقانی قالی، آئین پخت کاچی بی بی سه شنبه وزوان، آئین پخت نان برات مهاباد، پامنبری خوانی زواره، مهارت گلیم بافی نائین، مهارت سنتی ساخت زیورآلات نقره در ابیانه، مهارت های سنتی تولید فرآورده های دامی گله داران مهاباد، آئین مرکب گردانی روستای کمجان، مهارت ساخت چاقو در شهرستان نجف آباد و فولادگری اصفهان در لیست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت ملی شد.
تبصره دریافت عوارض ساخت و ساز از هتل سازان تصویب شد تبصره عوارض افزایش ارزش قانونی «او یک» و «او دو» در خصوص دریافت عوارض تا زمان بهره برداری از تأسیسات گردشگری بعنوان علی الحساب، با ۱۲ موافق به تصویب رسید. محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران درباره این طرح اظهار داشت: در جلسه پیش این مساله مورد بحث گذاشته شد. مبحث بر این است که ما می خواهیم از هتل سازی در تهران حمایت نماییم و این بحث پیش درآمد حذف عوارض چه تأثیری در ساخت هتل دارد اما آقای گلپایگانی مخالف بودند و اعلام نمودند که این عوارض به اقساط و بعد از ساخت گرفته می شود. در ادامه محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران اظهار داشت: شهرداری تهران دین خویش را در زمینه عرضه تسهیلات به فعالان گردشگری ادا کرده است. حال شهرداری می خواهد عوارضی تحت عنوان عوارض ارزش بهینه که بعدها اسم آن به عوارض ارزش قانونی ناشی از طرح های توسعه شهری تغییر نمود را دریافت کند. قسمتی از این عوارض مربوط به تغییر کاربری زمین است. تقاضای بنده این است که دوستان به عوارض «او یک» و «او دو» که بعنوان مثال درباره طبقات اضافی است، رأی ندهند تا حذف شود.