به گزارش عصر توریسم یزد رئیس کانون راهنمایان گردشگری کشور با اشاره به اینکه استقرار راهنمایان گردشگری می تواند به ساماندهی بازدید و تذکر در رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن تاریخی کمک نماید، اظهار داشت: راهنمایان گردشگری می توانند در کنار وظیفه ذاتی خود سفیر سلامت نیز باشند.
«سیدمحسن حاجی سعید» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: هرچند دولت مدعی تعطیل نشدن مستقیم اقامتگاه ها و تاسیسات گردشگریست اما گردشگری با منع رفت و آمد بین شهری، صادر نشدن ویزای توریستی و تعطیلی اماکن تاریخی به مرز ورشکستگی رسیده است.
وی اضافه کرد: ستاد کرونا و وزارت بهداشت باید بپذیرد که موج سوم کرونا در کشور بیش از این که مربوط به گردشگری باشد، بواسطه دورهمی های خانوادگی ناشی از تحمیل در شهر ماندن و منع سفر به وجود آمد.
این مسئول با اشاره به اینکه با تداوم این سیاست گذاری در سال آینده خسارت وارده به گردشگری غیرقابل جبران و احیای این صنعت در ۵ سال آینده دور از تصور خواهد بود، اظهار داشت: بدین سبب بازگشایی گردشگری ورودی و داخلی تحت پروتکل های بهداشتی یا پرداخت غرامت توسط دولت به صنعت گردشگری راهکار موثری است.
به گفته وی، در امتداد راه اندازی مجدد گردشگری و مدیریت سفرهای نوروزی، پیشنهادات مختلفی توسط بخش خصوصی به دولت ارائه شده است.
وی اضافه کرد: کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور به وزیر محترم گردشگری پیشنهاد داده تا با استقرار راهنمایان گردشگری در ابنیه تاریخی، موزه ها و مراکز تجمع در شهرهای گردشگرپذیر در تعطیلات عید نوروز، قسمتی از مدیریت میدانی گردشگران در مقصد به عهده این قشر باشد.
حاجی سعید با اشاره به اینکه استقرار راهنمایان گردشگری می تواند به ساماندهی بازدید و تذکر در رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن تاریخی کمک نماید، اظهار داشت: راهنمایان گردشگری می توانند در کنار وظیفه ذاتی خود سفیر سلامت نیز باشند.
وی با اشاره به اینکه مشارکت مالی استانداری، شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و انجمن راهنمایان گردشگری در هر استان لازمه اجرائی شدن این طرح است، اظهار داشت: در روزهای عید کمتر شاهد ازدحام مسافرین نوروزی و به تبع آن انتشار ویروس کرونا خواهیم بود.
حاجی سعید اشاره کرد: همگی واقفیم که راهنمایان گردشگری بواسطه نداشتن پوشش بیمه بیکاری، بیشترین لطمه را از انتشار ویروس دیده اند پس دولت با این طرح حمایتی و ضروری می تواند زمینه حفظ راهنمایان گردشگری بعنوان نیروی انسانی متخصص صنعت گردشگری را فراهم آورد.
این مسئول از استانداران خواست با برنامه ریزی صحیح و اصولی زمینه حضور حساب شده مسافران، مبتنی بر ظرفیت هر استان را فراهم آورند تا مجبور نشوند در هفته اول ایام عید، تصمیم به تعطیلی و منع تردد بگیرند.
وی با اشاره به اینکه در خیلی از کشورها زمینه بازگشایی اماکن تاریخی، رستوران ها و مراکز تفریحی در حال فراهم شدن است، اظهار داشت: در اروپا از اوایل فوریه تعدادی از ایالت های کشور ایتالیا همچون لاتزیو اماکن توریستی و موزه های مهم را بعد از ۸۸ روز تعطیلی بی سابقه پس از جنگ جهانی دوم، بازگشایی کردند.
رئیس کانون راهنمایان گردشگری در آخر اشاره کرد: از مردم خواهش می نماییم در صورت امکان، سفرهای خودرا از اسفند ماه شروع کنند ولی این مهم مستلزم همکاری و مساعدت مدیران ارشد سازمانها و نهادهای خصوصی و دولتی در صدور مرخصی قبل از تعطیلات عید برای کارمندان متقاضی است.

منبع: