اصفهان معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان اطمینان داد که حادثه‌ی انفجار کپسول گاز در حیاط سرای منجم میدان نقش جهان، صدمه ای به این میراث جهانی وارد نکرده است.
شامگاه ۲۰ بهمن ماه، رسانه ها به نقل از سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان خبر انفجار یک کپسول گاز در سرای مخلص میدان نقش جهان را منتشر نمودند. عباس عابدی در این گفتگوها اعلام نموده بود: «این حادثه ساعت ۱۳ و چهار دقیقه به مرکز اورژانس استان اصفهان گزارش شده و در سرای مخلص میدان نقش جهان اتفاق افتاده است. برای این حادثه دو کد اورژانس اعزام شده و مصدومان که سه مرد و یک زن بوده اند، به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان اعزام شدند.»
ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان درباره‌ی این انفجار به ایسنا اظهار داشت: با عنایت به پیگیری ها آگاه شدیم که این انفجار نه در سرای مخلص بلکه در حیاط سرای منجم رخ داده است.
او در پاسخ به این سوال که آیا میدان نقش جهان هم صدمه ای به واسطه‌ی این انفجار دیده یا خیر؟ اظهار نمود: خوشبختانه هیچ گونه خسارت تخریبی و آسیب، به بنای تاریخی میدان، بازار یا واحدهای تجاری سرا ی منجم وارد نشده اما متأسفانه چهار نفر مصدوم شده اند که آنها هم تحت درمان قرار دارند.
طاهری تاکید کرد که این حادثه انفجار هیچ گونه آتش سوزی ای را در میدان به دنبال نداشته است.
خبرگزاری ایسنا از سال ها پیش گزارش ها و مصاحبه هایی را درباره‌ی ضرورت توجه به ایمنی بازار بزرگ اصفهان منتشر نموده و در آخرین مطلب، ۳۰ دیماه سالجاری، محسن گلابی، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان به ایسنا اظهار داشته بود: متأسفانه در بازار بزرگ اصفهان و محدوده اطراف آن خطراتی وجود دارد که تابحال در چندین جلسه بررسی شده و همه مسؤلان استان هم بر ایمن شدن این بازار تاکید دارند.
او ضمن اشاره به اهمیت مشارکت دستگاههای مختلف، ازجمله دستگاههای خدمات رسان برای افزایش ایمنی بازار بزرگ اصفهان، ادامه داده بود: از اداره کل میراث فرهنگی استان که متولی اصلی بازار بزرگ اصفهان است خواسته ایم نقاطی در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم در طول ۸ کیلومتر بازار، ۸ ایستگاه دایر نماییم و در شرایط اضطراری و زمانی که نمی توانیم وارد بازار شویم، بلافاصله نیروهای امدادی این ایستگاه ها را به محل حادثه اعزام نماییم.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه تنها ایمنی بازار بزرگ اصفهان سبب نگرانی ما نیست، خاطر نشان کرده بود: آنچه ما را نگران می کند تیمچه ها و کارگاه های اطراف بازار با تعداد زیاد کپسول گاز و موارد شیمیایی است، ضمن اینکه در اطراف بازار هم منازل مسکونی و قدیمی تغییر کاربری داده شده و به صورت انبارهایی درآمده اند که مملو از کالا است.
گلابی ضمن اشاره به اینکه در معابر منتهی به این محدوده، امکان عبور خودرو های آتش نشانی وجود ندارد، اعلام نموده بود: همه این موارد سبب نگرانی ما می شود، چونکه اگر انباری با موادی که درجه اشتعال بالا دارد، در معبر قدیمی باریک در پشت بازار گرفتار حریق شود مشکلات فراوانی بوجود می آورد.
او با اشاره به اینکه همواره نسبت به اهمیت ایمنی بازار بزرگ اصفهان تذکر و درخواست داده ایم، ابراز امیدواری کرده بود که با پیگیری های استاندار، شهردار و دادستان اصفهان و همکاری مسؤلان استان بتوان نسبت به مرتفع ساختن خطر و ایمن سازی بازار بزرگ اصفهان و محدوده اطراف آن اقدام نمود.
اکنون انتظار می رود که شاهد اقدامی جدی و فوری از جانب همه‌ی دستگاههای متولی در جهت ایمن سازی این میراث جهانی باشیم، مبادا که دیر شود.

منبع: