به گزارش عصر توریسم نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت می گوید: حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر در صف انتظار حج تمتع و نزدیک به شش میلیون نفر در صف انتظار عمره مفرده هستند، این مورد نشان داده است که مردم علاقه وافری به مسائل دینی و معارفی دارند و اگر امکان حضور زائرین در اماکن مذهبی و دینی فراهم گردد، بیشتر از این آمار، استقبال را شاهد خواهیم بود و همه این ها از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب که یک در ویژه برنامه تلویزیونی به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی سخن می گفت، با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تحولات بسیار شگفتی در حوزه های فرهنگی و دینی رخ داده است، موفقیت ها و پیشرفت های نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه های فرهنگی و دینی را در ۴۰ سال قبل در مقایسه با دوران پیش از آن بسیار گسترده دانست و خاطرنشان کرد: در رژیم ستم شاهی، بی توجهی به مسائل دینی و معارفی بگونه ای بود که حتی ظواهر دینی را مانع می شدند. دین را افیون جامعه می دانستند و با کوچکترین برنامه های مذهبی مخالفت می کردند و نمی گذاشتند این معارف در جامعه گسترش یابد.
وی افزود: با پیروزی انقلاب برخی موانع وجود داشت، اما امام راحل با همت و همراهی مردم این موانع را برداشتند. مردم امام خمینی (قدس سره) را شناخته بودند، امام هم مردم را شناخته بودند. امام (ره) به جوانان ایمان داشتند و می دانستند آنها می توانند یاران خوبی برای نظام باشند. بنابراین تمام تلاش شان هوشیاری جوانان بود.
سرپرست حجاج ایرانی اظهار داشت: وقتی پیروزی انقلاب رخ داد، امام راحل طرح کلی مورد نظر خویش را به تدریج مطرح نمودند که راه اندازی کمیته امداد امام خمینی (ره)، سپاه پاسدران انقلاب اسلامی، نهضت سوادآموزی، دفتر تبلیغات اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و… ازجمله آنها بود که یکی بعد از دیگری ایجاد شدند، تا اسکلت نظام اسلامی شکل بگیرد و همزمان مسائل دینی و معارفی در جامعه هم رشد قابل ملاحظه ای یافت.
او با بیان اینکه مردم اعتماد بسیار زیادی به امام راحل (قدس سره) داشتند و ایشان با شاگردان برجسته خود توانستند اهداف انقلاب را در گام اول محقق کنند، تصریح کرد: در بخش فرهنگی دستاوردهای انقلاب، بسط نماز جمعه، تاسیس مساجد جدید، احیای برنامه های معنوی همچون اعتکاف، دعای عرفه، دعای کمیل، دعای ندبه، اردوهای راهیان نور، زیارت های مناسبتی، احیای مراسم شبهای قدر و در ادامه زیارت اربعین بخشی از این دستاوردها به شمار می آید. البته دستاوردهای دینی و معارفی تنها به ایران منحصر نشده است، بلکه در عرصه جهانی مواردی همچون نامگذاری روز قدس را شاهد بودیم.
نواب با بیان اینکه امام و رهبری نگاه خاصی به حوزه حج و زیارت دارند، خاطرنشان کرد: وحدت کلمه و دفاع از مظلومان فلسطین و توجه و بهره برداری از فرصت حضور در حج خطی است که از زمان امام راحل وجود داشته و امروز هم همان خط نورانی در پیام های مقام معظم رهبری در ارتباط با حج دیده می شود و استمرار دارد.

منبع:

دسته‌ها: توریسم