وزیر میراث فرهنگی درحالی وضعیت صنعت گردشگری ایران را روپا و سرحال توصیف می کند که آمارها از وضعیت ناخوش این صنعت در دوران کرونا خبر می دهد.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ شیوع ویروس کرونا در سال ۹۹ تیر آخری بود که به صنعت گردشگری وارد شد. از سال ۹۸ باتوجه به اتفاقات مختلفی که از اول سال رخ داده بود، صنعت گردشگری روز به روز حال ناخوش تری را حس می کرد تا اینکه اسفند ماه کرونا کاملاً صنعت گردشگری نه فقط جهان بلکه ایران را تحت تأثیر قرار داد. از آن زمان تا کنون که نزدیک به یک سال می شود، همیشه متولیان وزارت بهداشت مردم را از سفر و دید و بازدید منع کردند.
بسیاری از شهرها باتوجه به شیوع بیماری، قرمز اعلام می شد و تردد بین استانی امکان نداشت. سفرهای تفریحی همانند دید و بازدیدهای خانوادگی منع شدند و جلوی تعدادی از تورها که به صورت غیرمجاز برگزار می شدند گرفته شد.
در این میان، هتلداران، آژانس داران و فعالان گردشگری بیکار شدند. خیلی ها تا ورشکستگی پیش رفتند. بعنوان مثال حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران اظهار داشت: درآمد دفاتر خدمات مسافرتی در سطح کشور به حدود ۱۰ درصد پیش از شیوع بیماری کرونا رسیده است. قبل از شروع شیوع این بیماری حدود ۵ هزار دفاتر خدمات مسافرتی در سطح کشور فعال بودند، اما با انتشار ویروس بیماری کرونا الان بیش از ۵۰ درصد آن تعطیل شده اند و مابقی آن نیز با ۱۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می نمایند.
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی هوایی و جهانگردی ایران با اعلان اینکه شیوع بیماری کرونا و کاهش سفرهای هوایی و عدم استقبال از تورهای گردشگری، لطمات جبران ناپذیری را به درآمدهای دفاتر خدمات مسافرتی وارد کرده است، گفت از ۵ هزار دفتر خدمات مسافرتی در کشور ۲ هزار واحد صنفی آن در تهران متمرکز بودند که الان از ۲ هزار واحد صنفی در تهران حدود ۱۰ درصد همانند گذشته فعال می باشند. کاهش کارهای گردشگری در حوزه حمل و نقل هوایی و زمینی باعث شده است که در دفاتری که ۵۰ نفر اشتغال به کار داشتن، تعداد نیروی انسانی خودرا به ۵ نفر کاهش دهند و با ۱۰ درصد نیروی انسانی به کار خود ادامه دهند و در بعضی از آژانس هایی که بیش از ۱۰۰ نفر در آن مشغول به کار بودند، تعداد نیروی انسانی خودرا به حدود ۱۰ نفر کاهش داده اند.
حل خوب گردشگری فقط با ۷۴ توریست ورودی!
دفاتر فعال در حوزه تورهای ورودی نیز بیکار شدند چون مرزها باز نبود و امکان ورود و خروج توریست مهیا نمی شد و هنوز هم این اتفاق نیفتاده است بنا بر این اعلام گردید که ایران در فصل بهار ۹۹ تنها میزبان ۷۴ توریست خارجی بوده است که احتمالاً آنها نیز با ماموریت های کاری به ایران پا گذاشته اند.
بنا بگفته رئیس انجمن راهنمایان گردشگری ایران نیز نزدیک به ۱۳ هزار راهنمای گردشگری در ایران بیکار شده اند.
از طرفی مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در شهریور ماه گفته بود که گردشگری نزدیک به صفر شد و ۱۲ هزار میلیارد تومان تا مردادماه ضرر وارد شد که برای جبران آن فقط ۱۷۵ میلیارد تومان به شرط حفظ مشاغل پرداخت گردید.
با وجود همه این معضلات وی، چند روز پیش در حاشیه مراسم افتتاح چند پروژه گردشگری در استان بوشهر با اشاره به اینکه کرونا ضربه بزرگی بود، اظهار داشت: با توجه به این اتفاقات، حوزه گردشگری روپا و سرحال در حال پیشرفت است.
او وضعیت صنعت گردشگری را بسیار مناسب توصیف کرده اما در ادامه و درباره وام هایی که فعالان گردشگری لطمه دیده از کرونا تقاضا کرده اند، آمارهایی داده و گفته است: تا حالا حدود هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان وام کرونائی درخواست داشته ایم که ۵۰۰ میلیارد تومان آن تا حالا پرداخت شده و به دست متقاضیان رسیده است و قرار شد وام ها تا بهمن ماه تمدید شود.
اینجا بنظر می رسد باید پرسید آیا کسی که به سبب ضرر و زیان ناشی از کرونا، وام درخواست داده حال خوبی دارد یا فعالیتی که برایش ناچار شده تا وام بگیرد، در حال پیشرفت است.
مونسان با اشاره به اینکه هفت هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای سال آینده در نظر گرفته شده است، گفت: می دانیم که این اعتبارات پاسخگوی ۲۱ هزار میلیارد تومان خسارتی که وارد شده است نیست.
جالب اینجاست که وزیر میراث فرهنگی به خوبی می داند که این اعتبارات پاسخگوی خسارت وارد شده به فعالان این صنعت نیست اما باز هم از سرپا بودن گردشگری سخن می گوید.