یزد در حالی صدور روادید برای توریستهای خارجی توریستی لغو شده است که روادید گردشگری تجارت و سلامت همچنان صادر می شود ولی آیا خطر گردشگری سلامتی که احتمال انتقال بیماری را به همراه دارد نسبت به گردشگری معمول برای ورود به کشور کم خطرتر است؟
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی تیرماه سال جاری از توقف ورود توریستهای خارجی به ایران از زمان شیوع کرونا اطلاع داد و وزارت بهداشت هم برگزاری تورهای بین المللی را تا فروکش کردن ویروس کرونا و عبور از شرایط سخت و بحرانی ممنوع کرد اما سفرهای ضروری، تجاری و کاری به ایران به صورت انفرادی بدون مانع اعلام گردید.
پس از این اظهارات، رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه هم از غیرفعال شدن گزینه های «روادید گردشگری و زیارتی» از سامانه روادید الکترونیکی ایران تا عادی شدن شرایط خبر داد، البته چندی بعد با وجود انتشار ویروس جدید کرونا، ورود به کشور با سختگیری های بیشتری همراه شد ولی برپایه آمار موجود و به رغم تایید کاهش 84.57 درصدی تردد مسافران ورودی از مرزهای زمینی، ریلی و هوایی کشور از جانب گمرک ایران، از انتشار کرونا در کشور تا آخر مردادماه سال جاری، حدود ۲۶۲ هزار مسافر خارجی به ایران وارد شده اند.
مذاکرات وزارت میراث فرهنگی با ستاد ملی کرونا برای صدور مجدد ویزای توریستی به رغم نتابج مثبت، دوام زیادی نداشت و همین چند وقت پیش، سختگیری های مجدد از جانب ستاد ملی کرونا اعلام گردید و این در حالیست که به قول مدیر کل میراث فرهنگی یزد، صادر نشدن روادید برای سفرهای توریستهای خارجی به شهر میراث جهانی یزد در حین صدور روادید سلامت و تجاری برای خارجی ها ابهام برانگیز است.
«سید مصطفی فاطمی» امروز در دورهمی با خبرنگاران که در محل اداره کل میراث فرهنگی یزد برگزار شد، با ذکر این که با وجود سفر 700 خارجی به یزد در سالجاری، از آنجایی که این افراد عمدتاً به منظور درمان و تجارت به یزد سفر کردند، سال جاری فاقد توریست خارجی بودیم ولی این سوال مطرح است که آیا خطر سفر خارجی های بیمار که برای درمان به ایران و یزد سفر می کنند نسبت به ورود خارجی هایی که برای گردشگری به ایران سفر می کنند، بیشتر است؟
وی به جایگاه خوب یزد در گردشگری و میراث طی سال های اخیر اشاره و بیان نمود: برپایه ارزیابی های وزارت میراث فرهنگی و برخی بخش های تخصصی گردشگری و آژانس های مرتبط، جایگاه گردشگری یزد در کشور عموما اول و در بحث میراث فرهنگی اول تا سوم بوده است و این در حالیست که استانهایی مانند فارس و اصفهان از گذشته در راس استانهای گردشگرپذیر بودند ولی یزد طی این سالها به مقصد گردشگران تبدیل گشته است.
فاطمی به عوامل موثر در ارتقای جایگاه یزد در گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: رفتار مردم و میهمان نوازی یزدیها با گردشگران و فعالیت علاقمندان، بخش خصوصی و خبرنگاران در عرصه تولید محتوا و معرفی یزد از عوامل ارتقای این جایگاه بوده است.
وی ضمن اشاره به اقامت 12 هزار و 300 توریست در سه هزار تخت اقامتی یزد در سال 98، اظهار داشت: سال جاری ظرفیت تختهای اقامتی به 11 هزار و 700 تخت افزایش یافته و علاوه بر آن 140 واحد بومگردی در استان هم فعالیت دارند که به 250 واحد ارتقا خواهد یافت.
این مسئول به هسته ها و کمیته های گردشگری بوجود آمده توسط بخش خصوصی و فعالان گردشگری یزد که بعضاً توانستند در جایگاه کشوری بدرخشند و مصداق آنها کمیته های خوراک، کودک و گردشگری معنوی مذهبی است، بعنوان این عوامل اثرگذار اشاره نمود.
ایشان در ادامه به مشکلات گردشگری یزد ناشی از انتشار کرونا اشاره و نوروز 1400 را یکی از مهم ترین فرصت های پیشروی این صنعت برای جبران حداقل خسارت های وارده ذکر کرد و اظهار داشت: در صورت همراهی نکردن دستگاههای مختلف اساسا گردشگری یزد کاملاً ورشکسته خواهد شد و در این حین هم نگران رونق گردشگری غیرمجاز. زیرزمینی در یزد هستیم.
وی از عرضه پیشنهاد تبدیل ستاد سفرهای نوروزی به ستاد مدیریت سفرهای هوشمند اطلاع داد و اظهار داشت: هرچند سفارش ای به سفر کردن به یزد نداریم ولی تاکید داریم که مسافران نورزی برای اسکان و اقامت نوروزی در یزد در قالب گردشگری هوشمند و اقامت ایمن برنامه ریزی داشته باشند.
او همینطور ضمن اشاره به این که بودجه بازاریابی و تبلیغات میراث فرهنگی یزد به صفر رسیده است، اظهار نمود: این در شرایطی است که دیگر نقاط کشور از این بودجه برخوردار می باشند.
فاطمی در انتها هم از خبرنگاران خواست همکاری جدی تر در این حوزه برای پیشگیری از خسارت های احتمالی به این صنعت در روزهای نوروز داشته باشند.

منبع: