عصر توریسم: صدور ویزای توریستی ایران نزدیک یک سال است با دستور ستاد ملی کرونا متوقف شده، درحالی که ویزای سلامت و تجاری صادر می شد. حالا با تایید کانون شیوع ویروس جهش یافته کرونا از عراق به ایران، وزیر بهداشت شاکی شده که ترددها بدون مجوزِ این وزارتخانه صورت می گرفته است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، سعید نمکی در مراسم بهره برداری از پروژه های دانشگاه علوم پزشکی تهران در سخنانی معترضانه اظهار داشت که «ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه دادیم؟ چه کسی از من دراین زمینه نامه دارد؟ کدام یک از همکارانم با تعدادی از این ترددها موافقت کردند؟ اتوبوسی می آید و آنرا در مرز تست می نماییم که فرد مثبت از آن بیرون می آید. این فرد مثبت پیاده می شود و اتوبوس تا فلان شهرستان می رود. ردیابی می نماییم و تازه موارد مثبت در آن جا پیدا می شوند. تا کجا باید همکاران من تاوان ندانم کاری برخی را بدهند؟ ما چه گناهی کردیم که در ۱۳ ماه مدام باید موج ایجاد شود، موج را بشکنیم و شهید دهیم!»
وزیر بهداشت اشاره کرد: «نمی شود که من ناگهان مطلع شوم که بدون اطلاع ما یک گروه آمد و گروهی رفت. آن هم در کشوری که رهبر انقلاب وقتی می خواهد نشست مجازی بگذارند، می گویند باید از وزارت بهداشت اجازه بگیریم. رئیس جمهور می خواهد برود مرقد امام (ره) می گوید از وزارت بهداشت بپرسید به چه صورت باشد. این نمی گردد که بقیه رعایت نکنند. بزرگان نظام رعایت می کنند، اما عده ای اصلا حواس شان به این چیزها نیست.»
این اعتراض ها درحالی مطرح می شود که حدود یک سال است صدور ویزای گردشگری ایران متوقف شده، مخالف سرسخت صدور این ویزا نیز ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت بوده اند. در حقیقت مرزهای ایران در یک سال قبل فقط به روی توریستهای خارجی بسته بوده است؛ چونکه بر طبق گزارش های وزارت امور خارجه و تاییدهای وزارت بهداشت و درمان و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، ورود اتباع خارجی به قصد درمان، تجارت و تحصیل در ایران با ارائه نتیجه منفی تست کرونا، بدون مانع بوده است. این مساله را گمرک ایران نیز تایید کرده، سخنگوی گمرک گفته افرادی امکان تردد از مرزها به سمت عراق یا برعکس را داشته اند که دارای مجوز تردد خاص مانند ویزای درمان، تحصیل، تجارت و یا دیپلماتیک بوده اند.
مسؤولان گمرک بعد از گذشت پنج روز از تایید شناسایی ویروس جهش یافته کرونا در استان خوزستان، امروز (دوشنبه ۴ اسفندماه) خبر دادند که تردد مسافران از پنج مرز مشترک با عراق ممنوع شده است؛ شلمچه، چزابه، مهران، تمرچین در پیرانشهر و کیله سردشت همچون مرزهای زمینی مشترک با عراق هستند که پس از شناسایی ویروس جهش یافته کرونا برای تردد مسافر مسدود شده اند. اما در سایر مرزها منعی برای تردد نیست و تبادل کالا و مسافر بنا بر اعلام، با رعایت پروتکل های بهداشتی صورت می گیرد.
بگفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، درحال حاضر ۱۱ شهر استان خوزستان در وضعیت قرمز و هشت شهر دیگر در وضعیت نارنجی قرار دارند. فرهاد ابول نژادیان در توضیح روند شناسایی ویروس جهش یافته کرونا در استان خوزستان گفته که وقتی افراد مبتلا را ردگیری کردیم به یک خانم ۴۰ ساله رسیدیم که مهمانی از کشور عراق داشت و این شخص موجب شروع گسترش بیماری در استان شد. همین طور یک آقای ۲۵ ساله از عراق به اهواز سفر کرده بود که در یکی از هتل های شهر مستقر بود و به دنبال این مساله از ۷۴ نفر پرسنل آن هتل تست گرفتیم که چهار نفر به ویروس جهش یافته مبتلا بودند و نیز خانواده این چهار نفر نیز درگیر بیماری شدند که مایه نگرانی ما شد و وزیر بهداشت و استاندار را در جریان گذاشتیم. نمونه های دیگری از نقاط مختلف استان از شهرهای اهواز، هویزه، دزفول و دشت آزادگان به انستیتو پاستور فرستادیم که متوجه شدیم تمام سوش ها انگلیسی هستند.
عبدالرضا رحمانی فضلی ـ وزیر کشور ـ شنبه دوم اسفندماه بعد از جلسه قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا این مساله را تایید نمود و اظهار داشت که خوزستان تا حالا نسبت به شرایط متوسط کشور در زمینه رعایت پروتکل ها خوب عمل کرده؛ اما ورود حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ نفر از مرز وجود داشته که کارشناسان دلیل اصلی شرایط به وجودآمده را این مساله می دانند؛ پس مرز مسدود شده است تا مشکل خوزستان نیز به زودی حل شود.
قبل تر اعتراض هایی نسبت به تردد آزاد از برخی مرزها و در مقابل، مقاومت هایی که برای صدور ویزای توریست فرهنگی و طبیعت گرد با قابلیت کنترل و نظارت بیشتر وجود دارد، مطرح شده بود. اما هر بار در پاسخ گفته شد که ویزای ایران فقط برای امور درمانی و تجاری صادر می شود. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز بتازگی آمار داده که در ۹ ماه ابتدای امسال ۴۵۰ هزار نفر به شکل مقطعی و محدود با عنوان توریست «سلامت» و «تجاری» به کشورمان سفر کرده اند.

منبع: