به گزارش عصر توریسم دیوارنگاری شهدای منا در تهران رونمایی گردید.
به گزارش عصر توریسم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، تابلو شهدای فاجعه منا اثر استاد بدرالسماء در نزدیکی ساختمان سازمان حج و زیارت روی دیوار نقش بست.
در آیین رونمایی از این دیوارنگاره که در ورودی مترو توحید نقاشی شده است، حجت الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ، میثم امرودی ـ رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری ـ، برزین ضرغامی ـ مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری ـ، محمدجواد حق شناس ـ رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران ـ و تعدادی از مسؤولان سازمان حج و زیارت، بعثه مقام معظم رهبری و شهرداری تهران حضور داشتند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در مراسم رونمایی از این دیوارنگاره اظهار داشت: فاجعه منا بعنوان یکی از غم انگیزترین حوادث حج است که به سبب بی تدبیری عربستان صورت گرفت.
نواب با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد این فاجعه تلخ و غمبار، اظهار نمود: اقداماتی که با هدف فراموش نشدن این فاجعه صورت می گیرد قابل تقدیر است.

او تصریح کرد: دوم مهرماه سال ۱۳۹۴ در روز عید قربان زائرانی که به مصداق آیه «وَ مَنْ یَخْرُجْ مِنْ بَیْتِهِ مُهاجِراً إِلَی اللَّهِ» میهمان خدا بودند در سرزمین منا شهید شدند و سعودی ها به وظیفه کامل میزبانی خود عمل نکردند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همین طور بر لزوم زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا اصرار کرد و از راه اندازی بنای یادبود شهدای مکه و منا در ورودی بهشت زهرا (س) با همکاری این سازمان در آینده آگاهی داد.
ضرغامی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری درباره مراحل اجرای این دیوارنگاره توضیحاتی داد و ابراز امیدواری کرد که این سازمان بتواند با اقدامات خود در راه گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان همچنان گام بردارد.
حق شناس ـ رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران ـ نیز فاجعه منا را نشان دهنده ناکارآمدی و ناتوانی حکام سعودی در ارتباط با فریضه باشکوه حج دانست که در آن زوار بیش از ۷۰ کشور گرفتار مصیبت شدند.

سعید چاواری، مجری این دیوارنگاره با اشاره به اینکه برای اجرای این اثر دو نفر نزدیک به ۴۰ روز کار کردند، اظهار داشت: این دیوارنگاره ۲۰۰ متر مربع مساحت دارد و با رنگ اکریلیک اجرا شده و با لاک ورنی مقاوم سازی شده است.
تابلو استاد رضا بدرالسماء برای شهدای منا برگرفته از نقوش و طرح های ایرانی است و در آن رنگ های گرم به وفور استفاده شده است که تداعی تشنگی زوار خانه خدا و خوف و رجای ناشی از این فاجعه است. از نگاهی دیگر رستگاری عروج شهدای منا به همراه رقصی سماع گونه به تصویر کشیده شده است.
در این اثر آیه ۱۰۰ سوره «نساء» با موضوع اجر و پاداش شهادت در راه هجرت به خانه خدا در حاشیه تابلو کار شده است. همین طور آیه ۲۵ سوره حج در حاشیه خانه خدا نوشته شده که بیان کننده وجود عذابی دردناک برای کسانی است که در سرزمین خانه خدا دست به ستم مقابل زوار و مسلمانان می زنند. این دو آیه دو سمت از فاجعه منا را به تصویر می کشد.

در روز دوم مهر ۱۳۹۴ هم زمان با عید قربان در خیابان ۲۰۴ مسیر رفتن به مراسم رمی جمرات به سبب برنامه ریزی اشتباه سعودی ها، ازدحام حجاج موجب شهید شدن زوار کثیری همچون ۴۶۴ حاجی ایرانی شد.
پرونده منا هنوز باز است و عربستان تا کنون مسؤولیت آن فاجعه را به عهده نگرفته و به پرداخت غرامت آن رسیدگی نکرده است.

منبع:

دسته‌ها: توریسم