به گزارش عصر توریسم غرفه جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین المللی گردشگری ITB برلین با حضور معاون گردشگری به صورت مجازی افتتاح و تا ۲۲ اسفند ماه جاری در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

به گزارش عصر سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری در مراسم افتتاحیه و نشست با رئیس و هیات مدیره جامعه تخصصی تورگردانان ورودی کشور اظهار داشت: نمایشگاه ITB برلین بزرگ ترین رویداد گردشگری جهان به شمار می آید و ضمن دارا بودن نقشی مهم در معرفی مقاصد گردشگری دنیا، بستری گسترده برای تعامل و تبادل افراد حرفه ای در این عرصه بوجود آورده است.
او اضافه کرد: به علت بحران انتشار ویروس کرونا، باآنکه صنعت توریسم دنیا گرفتار رکود شده و سفر با محدودیت همراه می باشد اما این مورد به مفهوم تعطیلی امور تبلیغات و بازاریابی صنعت توریسم کشور نیست و با عنایت به خلاء ها و کمبودهایی که در عرصه تصویرسازی از گردشگری ایران بعنوان یک مقصد ایمن و جذاب وجود دارد؛ حضور در نمایشگاه ITB برلین در جهت ایجاد یک تصویر مناسب در صنعت توریسم ایران صورت پذیرفته است.
معاون گردشگری اظهار داشت: حضور در این نمایشگاه سبب شده که در شرایط فعلی انتشار کرونا چراغ گردشگری جمهوری اسلامی ایران روشن بماند و کشورمان بعنوان یکی از مشتریان دائمی نمایشگاه برلین در یکی از مقاصد قدیمی و اصلی خود که بازار اروپا به شمار می آید؛ حضور ویژه ای داشته باشد.

معاون گردشگری ضمن اشاره به اینکه شاخصه های گردشگری تاریخی و فرهنگی، اصول مهمی از گردشگری ایران هستند که در این بازار عرضه شده اند؛ خاطرنشان کرد: نمایشگاه ITB برلین که برای نخستین بار به صورت مجازی برگزار شده است در این برهه از زمان برای ایران اهمیت ویژه ای دارد و در فضایی که صنعت توریسم کل دنیا از انتشار
ویروس کرونا صدمه جدی دیده است؛ فرصتی برای احیا و بازنشر ظرفیت های بیشمار گردشگری کشور شناخته می شود و در واقع تلاشی باردیگر برای بازگشت به جایگاه اولیه است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: حضور جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه پس از یک سال تعطیلی با مشارکت بخش خصوصی نشان دهنده پویایی صنعت توریسم کشور است و ما در این نمایشگاه اعلام می نماییم آمادگی لازم را داریم تا پس از آخر همه گیری شرایط را برای رونق باردیگر گردشگری فراهم آوریم.

تیموری با تشریح اینکه هم اکنون کرونا برای ما فرصتی بوده تا حوزه گردشگری کشور را بیشتر از پیش آماده نماییم و برای معرفی در عرصه های موجود حضور فعال تری داشته باشیم؛ اظهار داشت: امروزه فضای مجازی و دیجیتال امکان اجتناب ناپذیری فراهم آورده و جمهوری اسلامی ایران هم به این ابزار مجهز شده است.

نمایشگاه آی تی بی برلین در یک نگاه

نمایشگاه آی تی بی برلین بعنوان مهم ترین نمایشگاه بازرگانی سفر فرصت تجاری ویژه ای برای عرضه کنندگان جهانی خدمات گردشگری می باشد. علاوه بر اظهار رضایتمندی بسیار زیاد شرکت کنندگان (بالای ۹۰%) آمار ها هم این مورد را بیشتر ثابت می کنند.

اینجا جایی است که عرضه به تقاضا پاسخ می دهد: ۵ قاره، ۱۸۵ کشور، ۸۵۰ خریدار برتر شناخته شده، ۱۰۰۰۰ غرفه دار، ۲۳۰۰۰ بازدید کننده مدعو، ۵۰۰۰۰ بازدید کننده خصوصی، ۱۱۵۰۰۰ بازدید کننده تجاری، ۱۷۰۰۰۰ متر مربع فضا و ۶.۷ میلیارد یورو گردش مالی.