به گزارش عصر توریسم ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ضمن اشاره به ضرورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در کارزار کرونا اظهار داشت: از ۲۵ اسفندماه ۹۹ تا دوم فروردین ۱۴۰۰ تعداد ۴۱هزار و ۱۳۰نفر از اماکن تاریخی و گردشگری فارس بازدید کرده اند که این آمار در مدت مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۳۰۰هزار بوده است.
مصیب امیری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نوروز ۹۹ اماکن گردشگری و تاریخی فارس به علت شیوع بیماری کرونا تعطیل بود و بنابراین آمار گردشگری نوروز ۱۴۰۰ با نوروز ۲ سال پیش مقایسه می شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس افزود: بیشترین آمار بازدیدکننده در مجموعه های زیر نظر میراث فرهنگی تا به امروز در ارتباط با آرامگاه حافظیه است و بعد از آن، آرامگاه سعدی، تخت جمشید، مجموعه زندیه و پاسارگاد قرار دارد.
وی اضافه کرد: بلیت تمامی مجموعه های گردشگری زیر نظر این اداره کل به صورت اینترنتی و بر مبنای ظرفیت عرضه می شود تا از ازدحام جمعیت در ورودی این اماکن جلوگیری و تدابیر بهداشتی رعایت شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس همینطور ضریب اشغال ۲۲هزار تخت اماکن اقامتی رسمی فارس را ۳۰ تا ۳۵درصد اعلام نمود اظهار داشت که احتمال می رود این آمار تا آخر هفته بیشتر شود.
۳۰درصد از آثار تاریخی کشور و ۱۱ اثر همچون تخت جمشید، پاسارگاد و باغ های آن، باغ ارم، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان، غار و مجسمه شاپور، کاخ ساسانی سروستان، قلعه دختر، کاخ اردشیر و شهر تاریخی گور و نقش برجسته های تنگاب به لیست جهانی پیوسته اند.
فارس با ۲هزار و ۹۳۴ اثر ثبت ملی، رتبه نخست ثبت آثار تاریخی کشور را داراست و علاوه بر آن با ۴۰۰ جاذبه طبیعی منحصر به فرد همچون آبشار مارگون، هر ساله پذیرای تعداد بیشماری از دوستداران طبیعت است.
فارس از مهم ترین مناطق عشایری کشور به حساب می آید و وجود ایلات عشایری در این استان خود جاذبه های بی بدیل برای توریستهای داخلی و خارجی به شمار می آید.
آرامگاه حافظ، آرامگاه سعدی، ارگ کریم خانی، موزه هفت تنان، موزه پارس، موزه گرمابه حمام وکیل، تخت جمشید و موزه تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم، نقش رجب، شهر تاریخی بی شاپور، تنگ چوگان، غار شاپور، موزه بی شاپور، موزه مردم شناسی کازرون، قلعه دختر، کاخ اردشیر فیروزآباد، کاخ ساسان سروستان و موزه باغ نشاط لار همچون آثار تاریخی فرهنگی زیر نظر این اداره کل هستند.

منبع: