به گزارش عصر توریسم معاون گردشگری کشور ضمن اشاره به کاهش شدید سفر در نوروز سال جاری اظهار داشت: خراسان رضوی، مازندران و گیلان رکورددار بیشترین مقصد مسافران نوروزی بودند.
ولی تیموری سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، اظهار داشت: تا امروز یک میلیون ۸۸۰ هزار نفر شب مسافر در مراکز اقامتی مجاز در سرتاسر کشور اقامت کردند و با احتساب اقامت سه شب در مراکز اقامتی حدود ۶۵۰ هزار مسافر در این زمان به سفر رفتند.
وی ضمن اشاره به کاهش سفر در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به تعطیلات عید سال ۹۸ اظهار داشت: تا شب نهم فرودین ماه سال ۱۳۹۸، ۵۶ میلیون شب نفر اقامت داشتند و سال جاری در این دوره زمانی یک میلیون ۸۸۰ هزار نفر شب اقامت داشتند که نشان از کاهش آمار سفر دارد.
تیموری ضریب اشغال مراکز اقامتی در مدت عید را حدود ۳۵/۸ درصد اعلام نمود و اظهار داشت: تمام شیوه نامه های بهداشتی در مراکز اقامتی زیر نظر وزارت گردشگری رعایت می شود.
رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضمن اشاره به این که در این زمان ۴ هزارو ۲۰۰ بازدیداز مراکز تحت نظارت گردشگری انجام شده و حتما این روند ادامه دارد، اظهار داشت: در این بازدیدها به ۴۰۰ مرکز اخطار کتبی داده شد و ۳۳۰ مرکز هم به علت رعایت مطلوب شیوه نامه های بهداشتی تشویق شدند.

وی ضمن اشاره به مصوبات برای پیشگیری از انتشار کرونا اظهار داشت: مراکز اقامتی هم با یک سوم ظرفیت شان، پذیرای مسافران هستند و بازدید میدانی در مدت نشان داده است شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کردند. البته اگر مردم شاهد تخلف بودند، می توانند با شماره ۰۹۶۲۹ ستاد مرکزی هماهنگی سفر تماس بگیرند.
شیوع کرونا از سال ۹۸ بیشتر از هر چیز به صنعت توریسم صدمه زد. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضرر صاحبان این مشاغل را تنها در ۹ ماه سال قبل ۲۲ هزار میلیارد تومان اعلام نمود. دولت تلاش داشت با دو بسته حمایتی بخشی از ضررها را جبران کند، که البته مورد رضایت فعالان این عرصه واقع نشد. نوروز ۹۹ سفر ممنوع بود؛ سال جاری اما ممنوعیت وجود نداشت و علاقمندان سفر می توانند با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در شهرهای سفید، آبی و زرد به سفر روند.

منبع:

دسته‌ها: توریسم