به گزارش عصر توریسم تمام بناها و موزه های دارای محوطه باز و فضای سبز ـ زیر نظر وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ ۱۳ فروردین ماه تعطیل هستند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، هرچند قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، در دستورالعملی به مناسبت روز طبیعت، تمام تجمع ها در اماکن تفریحی عمومی در شهرهای قرمز و نارنجی را ممنوع اعلام نموده است، اما تعطیلی این بناها از جانب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیشتر با هدف حفاظت و جلوگیری از هر گونه صدمه به محوطه ها و باغ های تاریخی انجام می شود.
تا کنون پایگاه میراث جهانی «تخت جمشید» (پرسپولیس) از تعطیلی این مجموعه و همینطور «نقش رستم» در روز سیزدهم فروردین ماه اطلاع داده است. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس هم اعلام نموده که در روز طبیعت، تمام اماکن تاریخی و گردشگری این استان تعطیل اند.
کاخ سعدآباد هم در اطلاعیه ای اعلام نموده است: روز سیزدهم فروردین ماه به منظور حفاظت و جلوگیری از هر گونه صدمه به فضای سبز این مجموعه تاریخی که حدود ۸۰ هکتار آنرا باغات متنوع، زیبا و منحصر به فرد تشکیل داده، تعطیل می باشد.
مجموعه سعدآباد با ۱۵ موزه و کاخ موزه همه روزه (به جز ایام تعطیلات سوگواری و تعطیلات در ارتباط با ستاد ملی کرونا) از ساعت ۹ بامداد تا ۱۹ باز است و فروش بلیت موزه های آن تا ساعت ۱۷ امکان پذیر است.
مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران هم در اطلاعیه ای از تعطیلی کاخ موزه های این مجموهه در روز سیزدهم فروردین ماه همزمان با روز طبیعت اطلاع داده است. در اطلاعیه روابط عمومی نیاوران آمده که برپایه ابلاغیه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این مجموعه به علت دارا بودن فضای سبز وسیع، طبق رویه هر سال به منظور حفاظت از باغ تاریخی نیاوران و جلوگیری از بروز صدمه های جبران ناپذیر، در روز سیزدهم فروردین ماه تعطیل بوده و امکان پذیرش توریست ندارد.
کاخ ها و محوطه نیاوران در باقی روزهای سال با رعایت پروتکلهای بهداشتی از ساعت ۹ بامداد تا ۱۹ باز بوده و تا ساعت ۱۷: ۳۰ فروش بلیت دارد.
کاخ گلستان هم با عنایت به فضای باز و محوطه سبزی که دارد، از تعطیلی این مجموعه در روز سیزدهم فروردین ماه به رسم هر سال اطلاع داده است.
مجموعه تفریحی عباس آباد در مازندران هم به مناسبت روز سیزده فروردین اعلام تعطیلی کرده است.
همینطور ستاد مقابله با کرونا در استان اصفهان به دنبال نارنجی شدن این شهر از تعطیلی تمام اماکن تاریخی و گردشگری این استان در ایام دوازدهم و سیزدهم فروردین ماه اطلاع داده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین هم به دنبال نارنجی شدن شهرستان های قزوین و تاکستان، تعطیلی تمام مراکز تاریخی و گردشگری این استان را اعلام نموده است.

منبع: