به گزارش عصر توریسم تمام بناها و موزه های دارای محوطه باز و فضای سبز که تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند در تاریخ ۱۳ فروردین و روز طبیعت تعطیل می باشد.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایرنا، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، در دستورالعملی به مناسبت روز طبیعت، تمام تجمع ها در اماکن تفریحی عمومی در شهرهای قرمز و نارنجی را ممنوع اعلام نموده است. در همین راستا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیشتر با هدف حفاظت و جلوگیری از هر گونه صدمه به محوطه ها و باغ های تاریخی در این روز مبادرت به تعطیلی تمامی کاخ موزه ها و محوطه های تاریخی تحت نظارت خود کرده است.

بر این اساس، کاخ سعدآباد در اطلاعیه ای اعلام نموده است: روز سیزدهم فروردین ماه به منظور حفاظت و جلوگیری از هر گونه صدمه به فضای سبز این مجموعه تاریخی که حدود ۸۰ هکتار آنرا باغات متنوع، زیبا و منحصر به فرد تشکیل داده، تعطیل می باشد.

مجموعه سعدآباد با ۱۵ موزه و کاخ موزه همه روزه (به جز ایام تعطیلات سوگواری و تعطیلات در ارتباط با ستاد ملی کرونا) از ساعت ۹ بامداد تا ۱۹ باز است و فروش بلیت موزه های آن تا ساعت ۱۷ امکان پذیر است.

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران هم در اطلاعیه ای از تعطیلی کاخ موزه های این مجموعه در روز سیزدهم فروردین ماه همزمان با روز طبیعت اطلاع داده است. در اطلاعیه روابط عمومی نیاوران آمده که برپایه ابلاغیه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این مجموعه به علت دارا بودن فضای سبز وسیع، طبق رویه هر سال به منظور حفاظت از باغ تاریخی نیاوران و جلوگیری از بروز صدمه های جبران ناپذیر در روز سیزدهم فروردین ماه تعطیل بوده و امکان پذیرش توریست ندارد.

کاخ ها و محوطه نیاوران در باقی روزهای سال با رعایت دستورالعمل های بهداشتی از ساعت ۹ بامداد تا ۱۹ باز بوده و تا ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه فروش بلیت دارد.

کاخ گلستان هم با عنایت به فضای باز و محوطه سبزی که دارد، از تعطیلی این مجموعه در روز سیزدهم فروردین ماه به رسم هر سال اطلاع داده است.

همچنین پایگاه میراث جهانی «تخت جمشید» (پرسپولیس) و مجموعه «نقش رستم» در روز سیزدهم فروردین ماه تعطیل می باشد. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس هم اعلام نموده که در روز طبیعت، تمام اماکن تاریخی و گردشگری این استان تعطیل اند. مجموعه تفریحی عباس آباد در مازندران هم به مناسبت روز سیزده فروردین اعلام تعطیلی کرده است.

همچنین ستاد مقابله با کرونا در استان اصفهان اعلام نمود به دنبال نارنجی شدن این شهر، تمام اماکن تاریخی و گردشگری استان تعطیل می باشد و همینطور تمامی مراکز تاریخی و گردشگری استان های مازندران و قزوین هم در روز طبیعت (۱۳ فروردین) تعطیل هستند.