عصر توریسم: ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی از تدوین و اجرای طرح جامع گردشگری ارگ تاریخی بلقیس اسفراین که دومین بنای خشتی کشور به حساب می آید امسال اطلاع داد.
به گزارش روز شنبه روابط عمومی این اداره کل، حبیب یزدان پناه عنوان کرد: در بازدید اخیر که نماینده دفتر نهاد ریاست جمهوری، معاون کارخانه فولاد اسفراین و فرماندار شهرستان اسفراین از ارگ بلقیس انجام دادند قرار شد، گام های مؤثرتری در جهت ساماندهی و ایجاد زیرساخت های گردشگری در این بنای تاریخی برداشته شود.
وی اظهار داشت: کارخانه فولاد اسفراین در جهت مسئولیت های اجتماعی خود در اجرای طرح جامع گردشگری ارگ بلقیس همیاری خواهد نمود تا بتوانیم در آینده ای نزدیک زمینه حضور بیشتر هم وطنان و گردشگران در اسفراین را فراهم نماییم.
ارگ شهر بلقیس که مهم ترین و شاخص ترین اثر این مجموعه است، میتوان از آن بعنوان یکی از بزرگ ترین سازه های خشتی ایران بعد از ارگ بم نام برد که بر اثر وزش تندباد پنجم فروردین ماه سال جاری گرفتار خسارت شد.
این مجموعه تاریخی به شماره ۴۴۹۷ در لیست آثار ملی ثبت شده و با عنایت به اهمیت و غنای تاریخی آن در سال ۱۳۸۸ بعنوان پایگاه میراث فرهنگی مصوب و فعالیت مطالعاتی، مرمتی و دیرینه شناسی آن شروع شد و الان در حال طی مراحل تشکیل پرونده برای ثبت جهانی است.
شهر تاریخی بلقیس با گستره ای ۱۸۰ هکتاری، از لحاظ قدمت به استناد متون تاریخی، پیش از اسلام شکوفا بوده و در سال ۳۱ هجری توسط مسلمانان فتح شده است.
طبق یافته های باستان شناسی، قدیمی ترین آثار استقرار در این شهر به اواخر دوره ساسانی مربوط می شود و زندگی در آن تا انتهای دوره صفویه ادامه داشته است.
معماری این شهر به شیوه دوره ساسانی است و مورخان و جغرافی دانان، اسفندیار، پسر گرشاسب را بنیانگذار این شهر خوانده اند.
مجموعه بلقیس شامل ارگ و خندق پیرامون آن، شارستان، ویرانه های معروف به تپه منار (مسجد جامع)، مقبره شیخ آذری، قسمت صنعتی شهر، آب انبار، کاروانسرا، مجموعه معروف به یخدان ها و یک گورستان وسیع در نزدیکی دروازه شرقی آن است.
اقبال گردشگران برای دیدن این بنای عظیم تاریخی در روزهای نوروز، آنرا به پربیننده ترین اثر تاریخی و گردشگری استان خراسان شمالی بدل کرده است.
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری بجنورد قراردارد.