به گزارش عصر توریسم معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار داشت: باید یک نهاد ملی با حضور نمایندگان رشته های صنایع دستی در استانها تشکیل گردد تا بعنوان صدای بخش خصوصی بتواند مطالبه گری و به حل مسائل و مشکلات هنرمندان کمک نماید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از میراث آریا، پویا محمودیان در اولین جلسه و هم اندیشی با معاونان صنایع دستی ادارات کل میراث فرهنگی استان های سراسر کشور در سال ۱۴۰۰ که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: در استان ها باید یک نهاد ملی در حوزه صنایع دستی داشته باشیم؛ این نهاد ملی بعنوان صدای بخش خصوصی می تواند مطالبه گری کند و بازوی اجرایی وزارت خانه، صدای گویای بخش خصوصی و مطالبه گر باشد.

از معاونان صنایع دستی استانی انتظار می رود برای تشکیل جامعه ای که میان همه ذی نفعان صنایع دستی ارتباط برقرار می کند و با حضور نمایندگان رشته های صنایع دستی استان به مسائل و مشکلات هنرمندان می پردازد، کمک کنند.

محمودیان حل کردن مسائل و مشکلات هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی را اولویت نخست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور عنوان نمود و اضافه کرد: در آینده ای نزدیک با امضای تفاهمنامه با بنیاد برکت حمایت های جدیدی از هنرمندان صنایع دستی را آغاز می نماییم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اضافه کرد: با وجود شیوع ویروس کرونا، سال قبل در اغلب هفته ها رویدادهای مهمی داشتیم، مثل بررسی پرونده شهرهای ملی در نیمه اول سال و اعطای لوح ها در نیمه دوم سال که بطور قطع تأثیرگذاری ویژه ای داشت، برگزاری پنجمین دوره مسابقه و جشنواره فجر صنایع دستی، برگزاری اولین نمایشگاه ملی مجازی صنایع دستی و… هم از مهم ترین اقدامات سال ۱۳۹۹ بود.

نوروز سال جاری هم در تزئین محل سخنرانی رهبر معظم انقلاب، از صنایع دستی ایرانی استفاده شده بود که این نشان دهنده جایگاه صنایع دستی مورد توجه معظم له قرار دارد.

محمودیان ضمن اشاره به مشکلات حوزه صنایع دستی کشور در سال گذشته، خاطرنشان کرد: با وجود تمام سختی ها و کمبودها سال ۹۹ را توانستیم با سربلندی پشت سر بگذاریم و صنایع دستی را بعنوان یکی از جریانات مهم اقتصادی، فرهنگی اجتماعی کشور مورد توجه قرار گرفت.

محمودیان به آغاز موج چهارم کرونا در کشور اشاره نمود و عنوان کرد: از معاونان صنایع دستی می خواهم نمایشگاه ملی مجازی صنایع دستی را خیلی جدی بگیرند و با تشویق هنرمندان و صنعتگران و تبلیغات در فضای رسانه ای از ظرفیت های فروش آنلاین استفاده کنند.

در این نشست برخی از معاونان صنایع دستی استان ها به بیان نظر و دیدگاه های خود درباره برنامه ها و اقدامات و مشکلات حوزه صنایع دستی در استان خود پرداختند.

منبع: