به گزارش عصر توریسم خراسان رضوی سازمان بهداشت جهانی خواهان هماهنگی بیشتر برای از سرگیری و عرضه سفرهای ایمن برای سال ۲۰۲۱ است.
به نقل از نیوز، بعد از آخر سال دشوار ۲۰۲۰، در ابتداء سال ۲۰۲۱ با توجه با تشدید محدودیت های سفر توسط کشورها در پاسخ به شیوع کرونا، گردشگری جهانی با مشکلات بیشتری روبرو شده است. بر مبنای آخرین گزارش سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، در تمام جهان و در همه ماه های گذشته، شاهد افت شدید گردشگری بوده ایم.
از مهم ترین موانع بازیابی سفرهای بین المللی، آزمایش الزامی، قرنطینه و در بعضی موارد بسته شدن کامل مرزهاست. علاوه بر این، سرعت و توزیع واکسن آهسته تر از حد انتظار است و این مورد سبب تاخیر بیشتر در شروع گردشگری خواهد شد.
زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل UNWTO اظهار داشت: سال ۲۰۲۰ بعنوان بدترین سال ثبت شده در زمینه گردشگری بود و جامعه بین الملل برای اطمینان از روشن تر شدن وضعیت گردشگری در سال ۲۰۲۱ باید اقدامات قوی و فوری انجام دهد، چونکه که میلیون ها معیشت و تجارت به این مورد مرتبط می باشد.
برای بازگرداندن اطمینان به جهانگردی، هماهنگی بهتر بین کشورها و شیوه نامه های هماهنگ سفر و بهداشت ضروریست و اجازه می دهد سفرهای بین المللی در نیمکره شمالی پیش از اوج فصل تابستان با خیال راحت از سر گرفته شود.
با نگاه به آینده، سازمان جهانی گردشگری برای سال ۲۰۲۱ دو طرح عرضه کرده است که بازگشت احتمالی سفرهای بین المللی در نیمه دوم سال را در نظر می گیرد. طرح اول به بازگشت در ماه جولای و افزایش ۶۶ درصدی ورود توریست بین المللی برای سال ۲۰۲۱ در مقایسه با کمترین سطح تاریخی سال ۲۰۲۰ اشاره دارد. در این حالت، ورودی ها هنوز ۵۵ درصد کمتر از میزان ثبت شده در سال ۲۰۱۹ است. طرح دوم بازگشت احتمالی در ماه سپتامبر را در نظر گرفته و منجر به افزایش ۲۲ درصدی در مقایسه با سال قبل است و البته این میزان هم ۶۷ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ است.

منبع: