یک سال بعد از توقف صدور ویزای توریستی ایران، هنوز برای شروع باردیگر سفر توریستهای خارجی به کشور پیش بینی ای وجود ندارد. رئیس جامعه تورگردانان می گوید مقرر است طرحی را به وزارت خارجه عرضه کنند تا درباره ازسرگیری صدور این ویزا تصمیم گرفته شود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، از زمان شیوع ویروس کرونا صدور ویزای توریستی ایران متوقف شده است، اما بیماران، تجار و اتباع خارجی که قصد سفر غیرتوریستی دارند، همچنان می توانند وارد ایران شوند. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در میانه زمستان ۹۹ اعلام نمود که تاییدیه ازسرگیری ورود محدود توریستهای خارجی را از کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا گرفته و فقط مصوبه آن باقی مانده است. پیش بینی ها بر این بود که صدور ویزای توریستی ایران نهایت تا اواخر سال ۹۹ از سر گرفته شود، اما با شناسایی ویروس جهش یافته در بعضی کشورها، همچون انگلیس و عراق و توقف بعضی پروازهای بین المللی، این طرح بایکوت شد.
اینک ابراهیم پورفرج ـ رئیس جامعه تورگردانان ایران ـ از مذاکرات تازه ای با وزارت امور خارجه به ایسنا آگاهی داد و اظهار داشت: در جلسه ای با آقای سجادی – معاون کنسولی وزیر خارجه – قرار شد ما یک سری اطلاعات و طرحی را برای صدور ویزا ارائه دهیم تا همانطور که ویزای ایران برای گردشگران سلامت صادر می شود، موضوع سفر سایر گردشگران به ایران نیز در ستاد کرونا بوسیله وزارت خارجه پیگیری و شرایط آن تسهیل شود.
او به این پرسش که آیا گروه های گردشگر، با وجود اعلام وضعیت پرخطر در بیشتر مناطق ایران، همچنان متقاضی سفر به ایران هستند، پاسخ داد: افرادی که واکسن کرونا تزریق کرده اند و یا کشورشان به لحاظ ویروس کرونا ایمن تر شمرده می شود و یا گردشگران طبیعت گرد، همچون گروه هایی هستند که درحال حاضر شرایط سفر به ایران را دارند و اتفاقا متقاضی هم هستند. به هر حال کشور ما در جاده ابریشم واقع شده و توریستهایی که با خودرو و یا هر نوع وسایل نقلیه شخصی دیگری سفر می کنند، همچنان مایل اند از این مسیر عبور کنند. بدین سبب قرار شد در قالب طرحی که به وزارت امور خارجه ارائه می دهیم، همه جوانب و چگونگی سفر گروه هایی از توریستهای خارجی را بررسی و مشخص نماییم.
رییس جامعه تورگردانان ایران درباره پیش بینی هایی که برای شروع ورود توریست خارجی به ایران وجود دارد، باتوجه به گذشت بیش از یک سال از توقف صدور ویزای توریستی، اظهار داشت: درحال حاضر نمی توان پیش بینی یا تخمین زمانی داشت. حتی نمی دانیم اگر وزارت امور خارجه طرح ما را بپذیرد و ستاد ملی کرونا تایید کند، حتما در موعد مقرر ویزا صادر می شود. اصلا نمی دانیم به آژانس ها و گردشگران متقاضی چه پاسخی بدهیم، درحالی که بیشتر کشورها دست کم یک برنامه پیش بینی شده برای ازسرگیری سفر توریستهای خارجی دارند.
او با انتقاد از برخی سیاست های وزارت بهداشت و طرح این گله بوسیله نامه با رئیس جمهور و ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار نمود: دلیل این حجم از اظهارات و تبلیغات منفی که مقابل ایران می شود و هجمه ای که به صنعت گردشگری وارد شده، چیست!؟ انگار بعضی آقایان بدشان نمی آید مدام خبر سیاه از ایران بدهند.
پورفرج اضافه کرد: سفرهایی که در نوروز انجام شده است با صنعت گردشگری ارتباطی ندارد. آژانس هایی که تور اجرا می کردند یک سال است بیکار شده اند و نیروهای متخصص شان را یا تعدیل کرده و یا کامل از دست داده اند. ظرفیت بیش از نصف هتل ها خالی مانده است. راننده ها و راهنمایان گردشگری بیکار شده اند و ما (تورگردان ها) از آبان ۹۸ تعطیل شده ایم؛ حال چرا وضعیت فعلی کشور به نام صنعت گردشگری تمام شده است!؟
او افزود: برای توریستهای خارجی ایمن بودن مقصد اهمیت زیادی دارد، آنها سوال می پرسند چند درصد از مردم واکسن زده اند، اصلا برنامه واکسیناسیون در آن کشور شروع شده است، آیا راهنما و راننده تور واکسن کرونا را کامل تزریق کرده اند. باتوجه به پرسش هایی که مطرح می شود و اخباری که ما منتشر می نماییم، درحال حاضر ایران نه فقط مقصدی ناایمن معرفی شده، بلکه اخبار آن بسیار منفی و نگران کننده است. درحال حاضر گروه هایی خصوصاً از گردشگران طبیعت گرد متقاضی سفر به ایران هستند، چون آنها معمولا در فضای باز حضور دارند، کمتر وارد شهرها می شوند و با وسایل نقلیه شخصی یا کوچک سفر می کنند، اما با این شیوه از اظهارات برخی مسؤولان، این دفعه خودمان ایران را بعنوان مقصد ناایمن معرفی کرده ایم.
رییس جامعه تورگردانان ایران اشاره کرد: مسؤولان باید تلاش کنند راه درمان را سریع تر به ایران برسانند. اگر برای گرفتن راه درمان از کشورهای غربی مساله داریم، چرا از کشورهای دوست مثل روسیه و چین، آنرا دریافت نمی کنیم؟ درحالی که همین کشورهای حوزه خلیج فارس و برخی کشورهای عربی سراغ واکسن های همین کشورها رفته اند.
پورفرج اظهار داشت: ما تابع نظر ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم، اما آنها بگویند برنامه مردمی که یک سال است بدون چاره زندگی کرده و خسته شده اند و مدام دستور تعطیلی کسب و کارشان را گرفته اند و از سویی هم، مشکل معیشت دارند، چیست؟ چاره این ستاد برای ادامه زندگی مردم چیست؟ خیلی از شرکت های گردشگری از آبان ماه ۹۸ تعطیل شده اند، حتی شرکت های بزرگ که تا الان دوام آورده بوده اند، دیگر توان ادامه دادن ندارند. گردشگری حتی مثل سایر مشاغل نیست، چون هر هزینه ای که برای جذب توریست خارجی کرده بودیم از بین رفته است، چونکه علاوه بر کرونا با مشکل تحریم و انتقال ارز به کشور هم مواجه ایم. از طرفی، برخی از شرکت های خارجی که با آنها کار می کردیم در این دوران ورشکسته شده اند و امکان پرداخت هزینه ها را ندارند. با این شرایط و بدون هیچ چاره ای، صنعت گردشگری نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.