به گزارش عصر توریسم مدیرکل سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، اظهار داشت: در حوزه میراث فرهنگی استان تکمیل و ارسال پرونده ثبت جهانی اورامانات یک پروژه بزرگ و ماندگار است که در دولت تدبیر و امید محقق شد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایرنا؛ «امید قادری» عصر سه شنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، اضافه کرد: در حوزه گردشگری هم گرفتن میزبانی رویداد جهانی گردشگری روستایی ۲۰۲۰ هم برکات زیادی برای گردشگری استان بخصوص در حوزه زیرساخت ها به دنبال داشته است.
اورامانات در کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
بخشی از اورامانات هم در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران در استان کردستان واقع شده و بخش دیگری از آن هم در استان حلبچه عراق واقع می باشد.
به گفته مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات، ۲۹۵ اثر ثبت شده ملی در این منطقه و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد که بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با ۲۰۰ اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.
پرونده ثبت جهانی اورامانات مهرماه سال قبل پس از حضور ارزیاب یونسکو در منطقه آماده ارسال شد و مقرر است اردیبهشت سال جاری بررسی شود.
واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به مفهوم اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.
مدیرکل سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه درادامه سخنانش ضمن اشاره به اینکه در همین راستا برنامه ریزی های لازم برای اولویت بخشی توسعه زیرساخت های گردشگری روستایی در همه دستگاههای ذی ربط انجام شد، اظهار داشت: صدور مجوز برای ۶۰ اقامتگاه بوم گردی در استان و تقاضا برای همین تعداد از مهم ترین دستاوردهای این اقدام است.
او افزود: در بحث میزان حجم سرمایه گذاری هم ما رتبه یک کشور را داشته ایم.
وی اضافه کرد: در حوزه صنایع دستی هم ثبت ملی ۲ شهر دالاهو و هرسین برای تنبور و گلیم از دیگر کارهای ماندگار در ۲ سال قبل بوده است.
مدیرکل سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه، عمل به تعهد اشتغال، فعال سازی پروژه موزه منطقه ای کرمانشاه پس از ۱۵ سال، ساماندهی بخشی از محوطه های گردشگری همچون طاق گرا و جذب تسهیلات زلزله را از دیگر اقدامات مهم دوره مدیریتی خود عنوان نمود.
قادری ضمن اشاره به اینکه بحث کرونا سبب شد بسیاری از جشنواره های استان برگزار نشود، خاطرنشان کرد: بزرگترین پروژه تبلیغات گردشگری را با سریال «نون خ» به استان آوردیم که بعنوان پربیننده ترین سریال تلویزیون انتخاب شده است.
او ضمن اشاره به اینکه شرایط کرونایی اجازه برگزاری یک مراسم عمومی را به ما نداد، اظهار داشت: در مدتی که در اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان حضور داشته ام، با همراهی و همفکری همکاران مجموعه توانستیم گام های مهمی برای تحقق اهداف وزارت خانه برداریم.
قادری خاطرنشان کرد: میراث فرهنگی رسالت بسیار بزرگی دارد که ظرفیت های زیادی را پیش روی ما می گذارد، اما به لحاظ امکانات و نیروی انسانی با محدودیت های زیادی مواجه می باشد.
او با اشاره به اینکه موفقیت های به دست آمده با این شرایط سخت کسب شده اند، خاطرنشان کرد: همه باید قدر کسانی که در این مجموعه فعالیت می نمایند را بدانند.
مدیرکل سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه با تکیه بر اینکه کار در این اداره کل با پیچیدگی های زیادی همراه می باشد، اظهار داشت: آنچه که در مدیریت ها باقی می ماند کارهای کلان و ماندگار است.
قادری در خاتمه ضمن آرزوی موفقیت برای مدیریت جدید، ابراز امیدواری کرد که با گردشگری، استان به جایگاه واقعی خود برسد و تصریح کرد: آقای گوهری با توانمندی هایی که دارند امیدواریم شاهد تحقق روزافزون اهداف وزارت خانه باشیم.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیشتر از چهار هزار اثر تاریخی است که ۲ هزار و ۲۵۰ اثر آن ثبت ملی شده است.
سنگ نگاره و کتیبه داریوش هخامنشی در شهر بیستون تنها اثر ثبت شده جهانی استان کرمانشاه است.

منبع: