به گزارش عصر توریسم نقش برجسته یا سنگ نگاره فتحعلی شاه در چشمه علی شهر ری با رنگ موی مشکی مخدودش شد. مدیر میراث فرهنگی و گردشگری این شهرستان می گوید: خوشبختانه رنگ قابل شست وشو بوده و مقرر است کارشناسان از فردا عملیات پاکسازی و تثبیت نقش برجسته را شروع کنند.
نوروز تقی پور درباره اتفاق رخ داده در نقش برجسته چشمه علی شهر ری به ایسنا اظهار داشت: اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری در فاصله نزدیکی از چشمه علی قرار گرفته است، بدین سبب در طول روز به همراه یگان حفاظت در چند نوبت از آن بازدید می نماییم. تا بعدازظهر روز گذشته که بازدیدی از این مجموعه داشتم خبری نبود، اما هفت بامداد امروز (دوشنبه ۶ اردیبهشت) در بازدیدی همراه یگان حفاظت، متوجه لکه های رنگِ سیاه روی نقش برجسته فتحعلی شاه شدیم.
او اضافه کرد: بررسی های اولیه نشان داد که رنگِ موی سیاه روی سنگ نگاره پاشیده شده است. ظاهرا اهتمام کرده اند با بهره گیری از این رنگ حروف انگلیسی بنویسند. قوطی رنگ هم در محل رها شده بود. سریع اطلاع رسانی لازم را انجام دادیم و کارشناسان برای بازدید آمدند و قرار شد فردا (سه شنبه ۷ اردیبهشت) تیمی برای پاکسازی و تثبیت نقش برجسته مستقر شود.
تقی پور اظهار داشت: خوشبختانه از رنگِ اسپری یا رنگ های شیمیایی استفاده نشده و این رنگ قابل شست وشو است.
مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستای ری به این نکته اشاره نمود که یک کانکس نیروی انتظامی در محل مستقر است و اظهار داشت: از نیروی انتظامی تشکر می نماییم، اما باتوجه به استقرار شبانه روزی این ماموران در چشمه علی، کاش شاهد چنین اتفاقی نبودیم.
تقی پور درباره محافظت از این نقش برجسته قاجاری باتوجه به طرح مرمت و حفاظت چشمه علی که قرار بود تا آخر سال ۹۹ به سرانجام برسد و تا کنون وعده های مختلفی برای حافظت از آن داده شده است، اظهار نمود: بحث های ما متمرکز بر دسترسیِ آسان به سنگ نگاره است، پیشگیری ها نیز باید بر این اساس باشد. بعد از بررسی تیم کارشناسی و متخصصان، درباره شیوه حفاظت نیز تصمیم گرفته می شود که آیا شیشه نصب شود یا راه کار دیگری درنظر گرفته شود.
او درباره پیگرد قانونی فرد یا افراد مخدوش کننده این نقش برجسته اظهار داشت: با نیروی انتظامی مکاتبه کردیم. بامداد امروز هم جلسه ای داشتیم. امیدواریم دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. اساسا شکایت می نماییم تا شخص یا اشخاصی که دست به چنین عملی زده اند پیگرد قانونی شوند.
مدیر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری درباره شناسایی خاطی یا خاطیان توسط دوربین، اظهار داشت: متاسفانه در محدوده چشمه علی دوربینی وجود ندارد و نصب دوربین مداربسته یکی از مطالبات ما بوده است که امیدواریم در طرح ساماندهی و پاکسازی و تثبیت نقش برجسته چشمه علی این تجهیزات تامین گردد.
تقی پور افزود: محوطه چشمه علی در اختیار شهرداری است. بازدیدی هم به همراه مسؤولان شهرداری منطقه ۲۰ انجام دادیم و مقرر است طرح ساماندهی محیطی را با شهرداری پیش ببریم.
سنگ نگاره فتحعلی شاه به دستور این شاه قاجار روی دیوار چشمه علی شهر ری تولید شده است. روی نقش برجسته فتحعلی شاه روی تختی شبیه به تخت طاووس نشسته و ۱۶ پسرش در اطرافش جمع شده اند. چشمه علی پیشینه ای هشت هزارساله دارد و کانون مهمی از شهر ری بوده است اما آن چنان که باید محافظت نمی گردد و هر بار به شکلی در معرض تهدید قرار می گیرد.
سنگ نگاره قبل از رنگ پاشی

منبع: