به گزارش عصر توریسم رئیس هیات مدیره انجمن صنفی، دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ضمن اشاره به خبر درخواست ممنوعیت تور مسافرتی به ترکیه اظهار داشت: ممنوعیت تورهای گردشگری بدون لغو پرواز ممکن نیست.
این روزها شاهد اوج گیری ویروس کرونا در بیشتر کشورها هستیم؛ بیشتر مردم حدود دو سال است که در خانه مانده اند و سفر نرفته اند؛ اما بخشی از مردم هم خسته از این دوران سخت و قرنطینه به سفر می روند؛ بسیاری معتقدند سفر به شیوع بیشتر کرونا کمک می نماید و البته بخشی از کارشناسان حتی در حوزه بهداشت مدعی هستند سفر ایمن به شیوع بیشتر ویروس کرونا منجر نمی گردد. مبحث که این روزها در فضای مجازی و حتی رسانه های رسمی منتشر می شود تور ترکیه است. به علت شیوع گسترده کرونا در ترکیه خیلی از گردشگران همچون ایرانیان رغبتی برای سفر و گردشگری در این کشور ندارند.
در حالت عادی بین ایران و ترکیه هفتگی ۲۰۰ فروند هواپیما مجوز پرواز دارند اما سازمان هواپیمایی اعلام نموده این پروازها تا ۹۵ درصد کاهش یافته است.
هفته گذشته بود که سازمان هواپیمایی اطلاع داد که فقط پنج درصد از کل توافق پروازها بین دو کشور انجام می شود. سخنگوی سازمان هواپیمایی، درباره آخرین وضعیت پروازهای انجام شده بین ایران و ترکیه اظهار داشته بود: از آخر سفرهای نوروزی تابحال با وجود ظرفیت بالای پروازی بین ایران و ترکیه، تنها پنج درصد آن مورد استفاده قرار گرفته است که البته تعلیق تورهای مسافرتی هم می تواند از علل این کاهش باشد.
در این شرایط قیمت تور مسافرتی به ترکیه هم کاهش قابل ملاحظه ای داشته است. حالا اگهی تور بهاری ترکیه آن هم به قیمت هایی نه چندان گران به فضای مجازی و سایت های تبلیغاتی مشاهده می شود. پیامک های تور گردشگری به آنتالیا و استانبول هم به وفور روزانه به گوشی بسیاری از شهروندان فرستاده می شود.
اکنون برنامه ای برای قطع کامل پروازها بین دو کشور تا زمان ابلاغ رسمی ستاد مبارزه با کرونا وجود ندارد و کاهش پروازها برپایه توافقات صورت گرفته بین دو کشور انجام شده است بگونه ای که در راه مذکور در ۲۴ ساعت گذشته پنج پرواز خروجی و ۷ پرواز ورودی انجام شده است.

محمد حسن ذیبخش سخنگوی سازمان هواپیمایی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره فعال بودن تورهای گردشگری به ترکیه اضافه کرد: ممنوعیت پرواز به ترکیه نداریم اما از ابتدا تبلیغ سفر به ترکیه در شرایط انتشار کرونا ممنوع بود و اعلام گردید که تورهای ترکیه لغو شود.
ذیبخش با اشاره به اینکه حالا تبلیغ سفر به ترکیه هم انجام می شود و وزارت گردشگری باید پیگیر و ناظر تخلفات در این بخش باشد، اظهار داشت: سازمان هواپیمایی پس از ابلاغ ستاد مبارزه با کرونا پروازهای ترکیه را به حداقل رسانده است و به کمترین مقدار نسبت به توافق بین دو کشور رسانده است تا شاهد سفر کمتری به سمت ترکیه باشیم.
به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی حالا حتی با وجود تبلیغات آژانس های مسافرتی، تخفیف روی سفر به ترکیه به علت تعطیلی و قرنطینه شهرهای ترکیه جذابیتی برای گردشگر ها وجود ندارد، حالا فقط پروازهای ضروری و تجارتی در حال انجام می باشد و پرواز توریستی به ترکیه نداریم.
حرمت الله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی، دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی با اشاره سخنان سخنگوی سازمان هواپیمایی اظهار داشت: برگزار نکردن تور مسافرتی در حالی پرواز وجود دارد، مفهوم ندارد. تور جمع بین هتل و بلیط است، مسافر هواپیما در کشور مقصد پیاده شود کجا برود؟ این صحبت ها کاملا غیر کارشناسی و غیر قابل اجرا می باشد.
وی اظهار داشت: کرونا این روزها در همه شهرهای کشور شیوع پیدا کرده؛ یعنی اگر مردم به کیش و اصفهان سفر کنند کرونا نمی گیرند اما در ترکیه می گیرند؟ این صحبت که از جانب بعضی از مسؤلان مطرح می شود غیر واقعی است. سفر مد نظر ما سفر ایمن است که مسافران موظف به رعایت تمام شیوه نامه های بهداشتی هستند.
رفیعی اظهار داشت: سازمان هواپیمایی اگر نگران کرونا است؛ پروازها را لغو کند، ممکن نیست وقتی در مسیری پرواز وجود دارد تور وجود نداشته باشد نمی توان مسافران را در کشور خارجی سرگردان کرد.
رفیعی اظهار داشت: اگر نگرانی از انتشار بیشتر کرونا از کشور ترکیه است چرا پرواز به دیگر شهرهای ترکیه مثل آنتالیا را لغو نمی شود؟ شاید برخی برای کارهای تجاری به استانبول می روند و نتوان این مسیر را بست. اما بطور قطع هرکسی به آنتالیا و دیگر شهرهای توریستی ترکیه می رود با هدف گردشگری می باشد.
مهدی میرزایی مدیر یکی از آژانس های مسافرتی در تهران با اشاره ضررمالی آژانس های مسافرتی در دو سال گذشته به علت انتشار کرونا اظهار داشت: این روزها تعداد کمی تور به مقصد ترکیه برقرار است که البته ما از سود آن، فقط امکان پرداخت بخشی هزینه های جاریمان را داریم.
وی اظهار داشت: هر روز شاهد برگزاری تورهای داخلی و حتی یک روزه در داخل کشور هستیم، آیا تورهای داخلی انتشار کرونا را بیشتر نمی کند؟ در حالیکه مسافرت به ترکیه مسافران داشتن نتیجه منفی تست کرونا ضروری می باشد. در حالیکه در تورهای داخلی این اجبار وجود ندارد.

منبع: