به گزارش عصر توریسم مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اظهار داشت: خانه های خلاق می توانند محلی برای عرضه آثار فاخر صنایع دستی با مهر اصالت ملی و بین المللی و بازاریابی و اتصال به بازارهای ملی و جهانی و برگزاری کارگاه های مهارت آموزی باشند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، در نشست مشترک با حضور عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و محمدحسین عسگرپور مدیرکل دفتر تسهیلات و تأمین منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، زمینه همکاریهای مشترک در حوزه های صنایع دستی، همچون خانه های خلاق و اشتغال پایدار روستایی بررسی و مقرر شد کارگروهی مشترک با محوریت صندوق توسعه برای اجرایی کردن هر چه سریع تر توافق های مشترک تشکیل گردد.

خانه های خلاق محلی عرضه آثار فاخر صنایع دستی است

هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی اظهار داشت: علاوه بر مأموریت احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، حمایت، توسعه و ترویج صنایع دستی و تشویق و تکریم هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان بخش صنایع دستی و فرش دستباف هم به مأموریت های این صندوق اضافه شده که تعریف کاربری خانه خلاق برای بناهای تاریخی در همین راستا بوده است.

میرزایی، نبود مدیریت یکپارچه و برنامه راهبردی را همچون عوامل اصلی انحراف خانه های خلاق از مأموریت اصلی خود عنوان نمود و افزود: صندوق توسعه برای اصلاح این روند، تاکید دارد که این خانه ها علاوه بر اینکه محلی برای عرضه آثار فاخر صنایع دستی با مهر اصالت ملی و بین المللی باشد، امکان برگزاری کارگاه های مشترک، مهارت آموزی و توانمندسازی علاقه مندان، برندسازی و بازاریابی و اتصال به بازارهای ملی و جهانی هم در این اماکن فراهم گردد.

او ضمن اشاره به تفاهمنامه وزارت کار با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) اظهار داشت: صندوق توسعه می تواند در تفاهمنامه ای با وزارت کار، زیرساخت های لازم جهت استفاده از ظرفیت یونیدو برای توسعه صنایع دستی و اشتغال پایدار را فراهم آورد.

در راستای سیاست های توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی، تفاهمنامه چهارجانبه ای میان صندوق توسعه، معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و بنیاد مسکن امضا شده است تا از ظرفیت اماکن تاریخی روستاها برای توسعه اقتصادی این مناطق استفاده گردد. وزارت کار می تواند تکمیل کننده این حلقه برای تسریع در دسترسی به اهداف تعریف شده باشد.

مدیرعامل صندوق احیا با تکیه بر لزوم تشکیل مرکز رشد مشترک بین صندوق توسعه و وزارت کار، پیشنهاد کرد در گام اول در هر استان حداقل یک بنای تاریخی با کاربری خانه خلاق صنایع دستی تعریف و در ادامه یک مرکز توسعه دهنده منطقه ای هم برای هر پنج یا ۶ استان تعیین شود.

به جای جزیره ای عمل کردن، ظرفیت های یکدیگر را کامل کنیم

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه این نشست ضمن اشاره به اینکه گردشگری و صنایع دستی همچون اولویت هاست اظهار داشت: پیشنهاد مالیات صفر برای مشاغل گردشگری و عرضه تسهیلات ۲ هزار میلیارد تومانی به کسب و کارها در دوران کرونا در این راستا بوده است.

او صندوق احیا را ظرفیتی بزرگ در این عرصه عنوان نمود و افزود: با عنایت به این که نرخ تشکیل سرمایه در کشور پایین است عرضه تسهیلات به تنهایی نتیجه بخش نیست، ازاین رو باید به محورهای بهره وری و اشتغال توجه گردد، در این صورت سرمایه هم تأمین خواهد شد.

منصوری ضمن اشاره به موفقیت معاونت توسعه کارآفرینی در اجرای پروژه گردشگری ارگانیک اظهار داشت: می توانیم این تجربه را در خانه های خلاق هم اجرایی نماییم. صندوق توسعه می تواند بعنوان یک نهاد توسعه ای غیردولتی، واسطه بین دولت و گروه های هدف باشد؛ ایجاد شبکه خانه های خلاق در کشور، می تواند یکی از زمینه های همکاری مشترک ما با این صندوق باشد در این صورت عرضه تسهیلات راه درستی پیدا می کند و گردشگری و صنایع دستی به یاری همدیگر می آیند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همینطور پیشنهاد کرد صندوق ضمانت بین وزارت کار و صندوق توسعه برای عرضه تسهیلات به متقاضیان معرفی شده از جانب صندوق تشکیل گردد.

وی با تکیه بر اینکه به جای جزیره ای عمل کردن در زمینه اشتغال روستایی، ظرفیت های یکدیگر را باید کامل کرد، خواهان تشکیل کارگروه مشترک با محوریت صندوق توسعه شد و اظهار داشت: هر چه سریعتر باید یک شیوه نامه اجرایی برای همکاری مشترک تدوین و ابلاغ نماییم تا هم امکان تخصیص منابع فراهم گردد و هم قابلیت عملیاتی داشته باشد.

همکاری مشترک برای انتخاب کارآفرین نمونه در حوزه گردشگری و صنایع دستی

محمدحسین عسگرپور مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم در این جلسه اظهار داشت: با هم افزایی بین دستگاهی می توانیم اقدامات موثری در حوزه اشتغال پایدار در بناهای تاریخی و حوزه صنایع دستی انجام دهیم.

مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث فرهنگی با تکیه بر لزوم رفع مشکلات موجود در تکمیل طرح ها همچون لزوم پرداخت تسهیلات تکمیلی به پروژه های در دست راه اندازی با عنایت به افزایش قیمت ها خواهان توجه بیشتر به پروژه های گردشگری در مرحله پنجم پرداخت اشتغال روستایی شد.

عسگرپور همینطور خواهان اجرای فرایند مشترک انتخاب کارآفرین نمونه در حوزه گردشگری و صنایع دستی شد و اظهار داشت: شاخصهای کارآفرینی روستایی و شهری با یکدیگر متفاوت می باشد و این مهم باید در انتخاب کارآفرین برتر در نظر گرفته شود.

او همینطور از تهیه شیوه نامه ای در وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای انتخاب کارآفرین نمونه حوزه گردشگری و صنایع دستی حبر داد و اظهار داشت: آمادگی داریم هم در زمینه جوایز و هم در زمینه اصلاح شیوه نامه های انتخاب کارآفرین برتر، همکاری مشترک داشته باشیم.

منبع: