ایرنا- مجموعه تفریحی و توریستی «مینی وُرلد» یا جهان کوچک یکی از شاخص ترین پروژه های گردشگری ملایر با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در زمینی به مساحت 48 هکتار در حال اجراست و پیشانی گردشگری این شهرستان و استان همدان محسوب می شود.
به گزراش ایرنا، عملیات اجرائی این پروژه مهم گردشگری به همت و ایده خلاقانه شهرداری و شورای اسلامی شهر ملایر در سال ۸۷ با هدف ایجاد ۱۳۸ اثر شاخص تاریخی ایران و جهان شروع شد که تا حالا موانع و مشکلات بسیاری در راه اجرای این پروژه قرار گرفت تا نتواند آنگونه که باید و شاید در زمان مقرر تکمیل و به بهره برداری برسد.
تاکنون آثار شاخصی همچون تخت جمشید، برج پیزا، پل وِرسک، آکروپلیس، برج ایفل، تاج محل، سی وسه پل، اهرام ثلاثه مصر، نیم تنه های شیلی، آرامگاه حافظ و خیام، کاخ خورشید، دیوار بلند چین، برج قابوس، گنبد کابوس، آبشار نیاگارا، باغ مشاهیر و سردیس های مشاهیر ایران و جهان، میدان شهدا و المان های شهدای خلبان در این مجموعه نصب شده و یا در حال تکمیل است و مدیریت شهری ملایر امیدوار است با تکمیل بخش عظیمی از این پروژه گردشگری؛ رشد اقتصادی و فرصت های شغلی بیشتری را در سایه صنعت گردشگری بعنوان صنعت پاک و یکی از پیشران های توسعه، برای شهروندان ملایری به ارمغان آورد.
از زمان اجرای این پروژه عظیم گردشگری که در امتداد مجموعه تفریحی و توریستی بام ملایر و جاده سلامت در شمالی ترین نقطه ملایر واقع شده، میلیاردها تومان اعتبار تا حالا صرف عملیات اجرائی این طرح شاخص گردشگری و نصب بیش از ۲۰ المان ایران و جهان شده است، اما موانع، کمبود اعتبارات و بی توجهی ها در بعضی دوره های شهرداری و شورای اسلامی شهر، سبب شد تا علاوه بر نرسیدن این پروژه به ایستگاه آخر، حتی به برخی المان های ساخته و نصب شده آن نیز لطمه جدی وارد شود و هزینه ای مضاعف روی دوش شهرداری بگذارد.
در همین چارچوب شهرداری ملایر از همان ابتدای دوره پنجم عزم خودرا برای تکمیل مجموعه تفریحی و توریستی «مینی وُرلد» جزم کرد تا با حمایت و پشتیبانی مسئولان شهرستانی، استانی و حتی کشوری و در عین حال پیگیری نمایندگان ملایر در مجلس شورای اسلامی بتوانند روبان این پروژه عظیم گردشگری را تا اختتام این دوره شورای اسلامی شهر و شهرداری قیچی کنند و برای همیشه دروازه گردشگری شهر توریستی ملایر را با مجموعه «مینی وُرلد» در کنار ۲ عنوان جهانی مبلمان منبت و انگور به روی توریستهای داخلی و خارجی بگشایند.
خبر خوشایند دیگر اینکه نامگذاری سال جدید به نام «تولید، پشتیبانی و مانع زدایی ها» توسط رهبر معظم انقلاب؛ نیز محرکی برای شتاب بخشی در تکمیل و رفع موانع پیش روی این مجموعه گردشگری شد.

اختصاص ۲ میلیارد تومان برای رفع اشکال شبکه برق مینی وُرلد
در همین رابطه عصر روز پنجشنبه بمنظور بررسی موانع و مشکلات موجود در حوزه تامین شبکه برق مجموعه مینی وُرلد، با حضور فرماندار ویژه ملایر، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسئولان استانی و شهرستانی بعد از بازدید میدانی از این پروژه، موانع بررسی و تصمیمات لازم گرفته شد.
در این بازدید میدانی معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر تکمیل مجموعه مینی ورلد را عامل مهمی در رشد و توسعه این شهرستان دانست و ضمن تاکید بر تکمیل این مجموعه در برنامه زمان بندی مقرر، اظهار داشت: مینی ورلد یا جهان کوچک مجموعه کاملی از آثار و جاذبه های گردشگری برای توریستهای داخلی و خارجی است.
فرماندار ویژه ملایر: تکمیل مجموعه مینی ورلد یکی از اهداف مهم ما در تبدیل ملایر به مقصد گردشگریست و تمام تلاش ما رفع موانع پیش روی این مجموعه عظیم گردشگری و تسریع در روند ساخت و ساز این پروژه است.
«قدرت الله ولدی» با اعلان اینکه تکمیل مجموعه مینی ورلد یکی از اهداف مهم ما در تبدیل ملایر به مقصد گردشگریست گفت: تمام تلاش ما رفع موانع پیش روی این مجموعه عظیم گردشگری و تسریع در روند ساخت و ساز این پروژه است.
وی افزود: در این راستا یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات کمیته برنامه ریزی شهرستان برای رفع اشکال شبکه برق این مجموعه کمک می نماییم تا هر چه زودتر مشکل شبکه برق آن برای سرعت دادن به روند تکمیل مینی ورلد رفع گردد.
ولدی بیان کرد: با کمک های اعتباری که از طرف شهرداری و شرکت توزیع برق استان همدان و در مجموع به مبلغ ۲ میلیارد تومان به این مجموعه تعلق گرفت، قرار شد تا یک ماه آتی مشکل شبکه برق آن رفع گردد.

مینی وُرلد؛ محرک صنعت گردشگری ملایر
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: مجموعه مینی ورلد در کنار فاکتورهای دیگری همچون ۲ عنوان جهانی مبلمان منبت و انگور، دارا بودن بالاترین سرانه فضای سبز شهری ملایر در کشور، فرهنگ غنی مردم، خاصیت های آب و هوایی و جغرافیایی، نزدیک بودن به مرکز و توسعه اقامتگاه های بوم گردی، باعث شده حال و آینده گردشگر پذیر بودن ملایر خوب باشد.
حجت الاسلام احد آزادیخواه تکمیل مجموعه مینی ورلد را محرک توسعه صنعت گردشگری این شهرستان و استان دانست و اضافه کرد: همه عوامل دست به دست هم داده تا ملایر در گردشگری شرایط خوبی داشته باشد.
وی ضمن تقدیر از دید حمایتی و تعاملی استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر در رفع موانع و مشکلات طرح های این شهرستان بیان کرد: در رفع اشکال شبکه برق مجموعه تفریحی و توریستی مینی ورلد، نگاه مان باید تعاملی باشد و از این فضای تعاملی و همدلی موجود باید برای پیشبرد اهداف بهره برد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان نیز گفت: این پروژه عظیم به یک مگاوات برق نیاز دارد که یک هزار و ۷۰۰ متر شبکه فشار متوسط و ۲۰۰ متر شبکه زمینی اجرا و یک پست بصورت ولتاژ اولیه از پست جدید ۶۳ کیلوولت ملایر تامین خواهد شد.
شیرزاد جمشیدی افزود: در این بازدید قرار شد یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان با مساعدت فرماندار ملایر از اعتبارات این شهرستان، ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات شهرداری و ۴۰۰ میلیون تومان نیز از اعتبارات شرکت توزیع برق استان و در مجموع ۲ میلیارد تومان برای اجرای شبکه برق این مجموعه اختصاص پیدا کند.
وی اشاره کرد: چنانچه موافقت نامه بین ما و شهرداری ملایر هر چه زودتر انجام و اعتبارات مورد نظر تخصیص یابد، تامین شبکه برق این مجموعه در زمان مقرر اجرائی می شود.

۱۰ المان مینی ورلد در آستانه بهره برداری
شهردار ملایر نیز اظهار داشت: هم اکنون حدود ۱۰ المان جدید برای نصب در این مجموعه تکمیل و قابل بهره برداری است و ۱۴ المان دیگر نیز در دست ساخت است.
حسین بابایی با اعلان اینکه ۶۳ المانی که برنامه ریزی شده، در حال تکمیل و راه اندازی است، گفت: کل مجموعه مینی ورلد ۶۰ درصد و المان هایی که تکمیل خواهد شد، ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و در صدد هستیم تا آخر مرداد امسال این المان ها به بهره برداری برسد.
وی اجرای این مجموعه را در امتداد ایجاد و توسعه فضای سبز شهری ملایر و در ادامه مجموعه بام ملایر و جاده سلامت دانست و اضافه کرد: مینی ورلد یکی از شاخصه های فضای سبز شهری ملایر و یکی از پروژه های مهم کشور است و این شهر با ۱۹ مترمربع سرانه فضای سبز شهری، یکی از شهرهای پیشرو در کشور است.
شهردار ملایر اظهار داشت: هم اکنون پروژه های شاخصی همچون برج قابوس، تاج محل، برج ایفل، دیوار چین، کاخ خورشید، دروازه قرآن شیراز، فلک الافلاک، مقبره فردوسی و بوعلی سینا در این مجموعه در حال ساخت است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایرنا، سالانه بیش از ۱۵۰ هزار توریست از جاذبه های تاریخی و طبیعی ملایر بعنوان شهر جهانی انگور و مبلمان منبت دیدن می کنند که مجموعه تفریحی و توریستی بام ملایر و مینی ورلد همچون آثار و جاذبه های طبیعی این شهرستان بشمار می رود.