عصر توریسم: احمد کبیری هندی، عتیقه شناس پیشکسوت در سن 76 سالگی از دنیا رفت.

به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، موزه ملی ایران در صفحه رسمی خود در اینستاگرام با تایید خبر درگذشت این استاد حفاظت و مرمت نوشت: احمد کبیری هندی ۱۲ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ در روز معلم دیده از جهان بست و به دیدار حضرت حق شتافت. این چهره فرهیخته متولد سال ۱۳۲۴ در تهران و دانش آموخته رشته دیرینه شناسی از دانشگاه تهران بود. کبیری ابتدا به استخدام سازمان ملی حفاظت از آثار باستانی ایران درآمد و سپس در سازمان میراث فرهنگی کشور در امر پژوهش باستان شناسی، حفاظت و مرمتِ محوطه و بناهای تاریخی مشغول به خدمت شد. وی عضو هیأت مدیره و رئیس کمیته اسناد و انتشارات ایکوموس ایران بود.

این استاد برجسته در کارنامه عملکردش بررسی، کاوش و حفاظت و مرمت شهر حریره کیش، معبد آناهیتا کنگاور، بررسی و شناسایی آثار تاریخی شاه زند، بررسی دلازیان سمنان، کاروانسرای قصر بهرام، پژوهش درباره آثار تخت جمشید، اقامتگاه های میان راهی شاهی اصفهان، فرح آباد ساری و… را به یادگار گذاشت.

جبرئیل نوکنده – رئیس کل موزه ملی ایران – در پیام تسلیتی برای درگذشت احمد کبیری، این واقعه ناگوار را ضایعه ای جبران ناپذیر برای عرصه میراث فرهنگی کشور و سبب تألم خاطر فروان همکاران و دوستانش دانست؛ دیرینه شناسی که در پژوهش، رویکرد حفاظت محور داشت. نام و کارهای بهادار وی در حافظه تاریخی این مرز و بوم به نیکی یادگار خواهد ماند.

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موسسه ایکوموس ایران نیز در پیام هایی جداگانه درگذشت این عتیقه شناس و استاد حفاظت و مرمت بناهای تاریخی را تسلیت گفتند.

منبع: