عصر توریسم: مهندسان ایتالیایی یک کف جدید برای تماشاخانه باستانی کولوسئوم می سازند که برای نخستین بار به بازدیدکنندگان این محوطه تاریخی شانس ایستادن در میدان نبرد گلادیاتورها را می دهد.
به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری فرانسه، داریو فرانچسکینی وزیر فرهنگ ایتالیا روز گذشته (یکشنبه ۱۲ اردیبهشت) از ساخت یک کف چوبی و کشویی برای تماشاخانه کولوسئوم، بزرگترین آمفی تئاتر رم باستان، آگاهی داد. این بنای دو هزار ساله هم اکنون کف ندارد؛ کف چوبی آن در قرن ۱۹ میلادی توسط باستان شناسان برداشته شد تا شبکه زیرزمینی تونل هایی که گلادیاتورها و حیوانات قبل از جنگ های خونین گلادیاتوری در آن نگهداری می شدند، عیان شود.
از بین ۱۰ شرکتی که به فراخوان سال ۲۰۲۰ دولت ایتالیا برای طراحی یک کف جدید برای کولوسئوم پاسخ دادند، شرکت مهندسی Ingegneria در میلان موفق شد قرارداد ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار یورویی این پروژه را از آن خود کند. طرح برنده شامل نصب صدها صفحه چوبی گردان است که امکان رسیدن نور و هوای طبیعی به تالارهای زیرزمینی این محوطه باستانی را فراهم می آورد. این پروژه تا سال ۲۰۲۳ میلادی تکمیل خواهد شد.
به گفته فرانچسکینی، کف جدید تماشاخانه کولوسئوم به بازدیدکنندگان این شانس را می دهد تا از دل این بنای تاریخی، شکوه و عظمت آنرا نظاره کنند.
وی اشاره کرد: به محض این که کف کولوسئوم به شکوه سابقش بازگردد، این تماشاخانه میزبان رویدادهای فرهنگی خواهد بود.
کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه امپراطوری رم بود. در دوران رم باستان، در این تماشاخانه جنگ های خونین گلادیاتوری در مقابل دستکم ۵۰ هزار تماشاچی برگزار می شد. در مجموع بیش از ۴۰۰ هزار گلادیاتور در جریان این جنگ های خون بار جان خودرا از دست دادند.
اگرچه شیوع ویروس کرونا گردشگری را محدود کرده است، کولوسئوم همچنان یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری در کشور ایتالیاست؛ در سال ۲۰۱۹ میلادی که هنوز خبری از کرونا نبود، این محوطه تاریخی حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار بازدیدکننده داشت.

منبع: