به گزارش عصر توریسم رئیس جامعه هتلداران کشور در دیدار با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وضعیت حال حاضر هتل ها را خراب توصیف کرد و اظهار داشت: میانگین ضریب اشغال هتل های کشور به زیر پنج درصد رسیده است.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، جمشید حمزه زاده در این دیدار که تعدادی از نمایندگان تشکل های هتلداری از سراسر کشور حضور داشتند، اظهار نمود: در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ بر مبنای آماری که گرفتیم میانگین ضریب اشغال هتل ها ۲۵ درصد بود. مسافرت هایی که در نوروز انجام شد، گردشگری نبود. توریست تعریف دارد، یعنی در جایی اقامت و هزینه کند. درحالی که مردم بیشتر به دیدار اقوام و بستگان رفتند و این به گردشگری ربطی نداشته است.
او سپس به معضلاتی که علیرغم این تعطیلی گریبان هتل ها را گرفته است، اشاره نمود و اضافه کرد: یکی از اشکالات ما، افزایش ۳۹ درصد حقوق کارکنان است. با عنایت به اینکه درآمد هتل ها و مراکز گردشگری به حداقل رسیده، تأمین آن دشوار می باشد. یکی از پیشنهادها این است تا آخر کرونا، سازمان تأمین اجتماعی سهم بیمه کارمند را برای حفظ اشتغال دریافت نکند، چون اگر وضع موجود ادامه پیدا کند مجبور می شویم تعدیل نیرو داشته باشیم.
حمزه زاده از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست نمود کارکنان هتل ها با عنایت به شرایط و مخاطرات شغلی که دارند، در گروه اولویت واکسن کرونا قرار گیرند.
رئیس جامعه هتلداران همینطور از ناکارآمدی بسته های حمایتی دولت گفت و اضافه کرد: متأسفانه سازمان امور مالیاتی کشور مبحث امهال را نادیده گرفت و در ماه های اسفند ۹۹ و فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ برای دریافت مفاصا حساب مجبور شدیم ۱۰ درصد جریمه پرداخت نماییم، در صورتیکه مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا این گونه نبود. در مورد بیمه هم همینطور و حدود دو درصد جریمه پرداخت کردیم.
علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در پاسخ به مشکلات و خساراتی که هتل ها درحال تحمل آن هستند، اظهار داشت: فشار زیادی به جامعه هتلداران کشور وارد شده است، ما هم با عنایت به شرایط اقتصادی دولت و بودجه ای کشور تمام تلاش خویش را کردیم تا در کمیسیون های مختلف و صحن دولت هر کاری که می شود انجام دهیم و انصافا هم انجام دادیم.
مونسان ضمن اشاره به محدودیت های تعیین شده در دوران کرونا، اظهار نمود: مبحث کرونا و حفظ جان مردم برای ما مهم می باشد. تمام تلاش خویش را کردیم تا از ظرفیتی که وجود دارد با رعایت پروتکلهای بهداشتی استفاده نماییم. از هتل ها همچنان می خواهیم مشارکت عمده داشته باشند.

منبع: