به گزارش عصر توریسم وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در پیام روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، اظهار داشت: محوطه تاریخی توس برای حضور توریستهای داخلی و خارجی ساماندهی و بازپیرایی می شود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، در پیام علی اصغر مونسان به مناسبت این روز آمده است: «فردوسی را نگاهبان زبان فارسی می دانند، از آن رو که با سرایش یکی از عظیم ترین منظومه های حماسی جهان به زبان فارسی حیاتی باردیگر و به فرهنگ و ادبیات کشورمان غنایی افزون بخشید.
بدون شک گرامیداشت مقام و منزلت فردوسی، پاسداشت بخشی پرارزش از گنجینه میراث فرهنگی این مرز و بوم است. بر این سیاق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کنار اقدامات گوناگونی که برای توس انجام داده، ساماندهی و بازپیرایی محوطه تاریخی توس را هم دنبال کرده است تا شرایط حضور توریستهای داخلی و خارجی در آرامگاه فردوسی تسهیل شود.
ضمن بزرگداشت یاد و نام بلند حکیم توس، فرارسیدن روز فردوسی را به همه ایرانی ها و دوستداران زبان فارسی در سرتاسر جهان تبریک و تهنیت می گویم.»
مونسان در آذرماه ۹۹ اظهار داشته بود: برای بازسازی و بهسازی این منطقه تاریخی و فرهنگی ارزشمند، ۹۰ میلیارد تومان اعتبار پیشبینی شده است. وی همینطور از تهیه و تکمیل پرونده محوطه تاریخی توس برای ثبت در لیست جهانی یونسکو اطلاع داده بود.
پرونده «چشم انداز فرهنگی توس» از سال ۸۶ در لیست موقت یونسکو ثبت شده است. در سایت یونسکو نوشته شده «توس یکی از اماکنی است که دیرینه ترین بقایای حیات انسان را در خود جای داده است و امروز بزرگ ترین شهر مذهبی جهان اسلام شناخته می شود. این شهر شاهد تمدن های متفاوتی بوده است (چرخه فرهنگی). توس زادگاه خیلی از فرهیختگان ایرانی است.»
سکونت و ساخت وساز روی عرصه تاریخی، خدشه دار شدن منظر توس به دنبال نصب دکل های برق و فعالیت غیر مجاز معادن همچون موانع ثبت جهانی توس بوده و به نظر می آید تا ثبت جهانی آن راهی طولانی در پیش باشد.

منبع: