به گزارش عصر توریسم نامش را «مجموعه تاریخی و گردشگری رازی» گذاشتند و درست بیخ گوش «برج طغرل» یعنی یکی از قدیمی ترین برج های ری باستان آنرا ساختند، حتی به کج شدن آن و صدمه هایی که احیانا به دنبال گودبرداری و این ساخت وساز در عرصه و حریم یکی از قدیمی ترین برج های ری باستان رخ داد، اعتنایی نکردند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، به دنبال این ساخت و ساز، بیشتر از ۱۱ سال هر نوع صدمه ای که امکان داشت به برج ۸۰۰ ساله طغرل وارد شد، از فرونشست های پیاپی در اطراف برج طغرل گرفته تا کج شدن چند میلی متری برج، اقدامات اولیه ای که برای ایجاد ایستگاه مترو در چند متری آن انجام شد و نصب پست گاز در عرصه ی این اثر تاریخی؛ اما سرانجام مجتمع گردشگری شهرداری تهران ساخته شد و شهردار تهران که در زمان تصدی اش در وزارت راه و شهرسازی، تلاشهای زیادی برای حفاظت از بناهای تاریخی سراسر کشور کرده بود و حتی هنوز هم از پیگیری هایش برای ثبت جهانی خیابان ولی عصر خبر می دهد، چهارشنبه پنجم خرداد آنرا افتتاح نمود، در حالیکه تابلوی رونمایی از این مجتمع گردشگری درست پشت به برج طغرل قرار داشت.
در حالی شهردار تهران در زمان افتتاح این مجموعه؛ ری باستان را یکی از نقاط عطف تمدن و شهرنشینی کشور معرفی نمود که گویا از وجود برج طغرل در چند متری این مجتمع تازه ساز که نخست گفته می شد مقرر است نام «طغرل» را هم یدک بکشد، بی اطلاع بود.
او در صحبت هایش در آیین افتتاح این برج؛ در حالیکه از طرح جامع تهران در محدوده منطقه ری از چشمه علی تا حرم عبدالعظیم حسنی بعنوان محور تاریخی فرهنگی ری صحبت می کرد و ایجاد موزه فرهنگ در قدیمی ترین کارخانه سیمان را نگاهی فرهنگی می دانست، نه حرفی از وضعیت برج طغرل و قول و قرارهایی که مدیران زیر دست اش و حتی مدیریت شهری ری جهت بررسی انحنای برج مطرح کرده بودند، زد و نه صحبت هایش سمت بهره برداری چند ده ساله از معادن اطراف کوه بی بی شهربانو رفت!
در ای شرایط شاید باید اظهار داشت که حالا حدودا حرف و حدیث ها خوابیده اند، حرکت دستگاههای مختلف گودبرداری همچون برای مترو که پایش را روی گلوگاه آب چشمه علی گذاشته بود تمام شده است. آب باستانی چشمه هم گاهی اوقات نشانه هایی از حیات بروز می دهد. انفجارهای پیاپی در کارخانه های اطراف در دل زمینِ باستانی «ری» دیگر برای متولیان شهری هم عادت شده و مهم تر از همه ساخت مجتمعِ فرهنگی رازی یا همان طغرل سابق که به خاطر گودبرداری هایش صدمه های زیادی به تاریخِ ری در این منطقه وارد کرد، تمام شده اند.
اما به نظر می آید هیچ کدام به صدمه ای که به ری باستان در طول این سال ها وارد شده حتی فکر هم نکرده اند، فقط برخی ری شناسان در طول این سال ها با گذر از کنار هر کدام از بناهای تاریخی هشدارهای جدی را مطرح کرده اند و درخواست ایجاد پایگاه ری را داده اند، اما به آن هم وقعی گذاشته نشده است.

منبع: