به گزارش عصر توریسم امنیت دریای مازندران برای علاقه مندان به شنا از سال جاری با اجرای طرح هوشمند ساحل امن و همینطور بهره برداری از طرح پایش آنلاین سواحل با مچ بندهای هوشمند که در اختیار منجیان غریق قرار می گیرد و مانیتورینگ دائمی سواحل با استفاده از تکنولوژی های جدید ارتباطی افزایش می یابد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایرنا، البته شنا در دریا هم اکنون به خاطر شرایط کرونایی و عدم تعریف ساز و کار آن از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا ممنوع می باشد و طرح های سالمسازی هم آغاز به کار نکرده اند، ولی در صورت آزاد شدن شنا، تحویل مدیریتی و طرح ساحل هوشمند به اجرا گذاشته خواهد شد.
هیات نجات غریق مازندران با حمایت استانداری و فدراسیون غواصی و نجات غریق طرحی را با نام ساحل امن به سرانجام رسانده که مقرر است طی هفته های آتی بعنوان یکی از جدید ترین شیوه های پایش ساحل و دریا به کار گرفته شود. این طرح که به پیشنهاد هیات نجات غریق و توسط دانشگاه مازندران تهیه شده، تا کنون در کشور مورد استفاده قرار نگرفته و بنابراین مازندران را به استان پیشتاز در استفاده از تکنولوژی های جدید ارتباطی برای پایش تصویری شناگاه ها و نجات افراد در معرض غرق شدن تبدیل نموده است.
برای اجرای طرح ساحل هوشمند یک مرکز مانیتورینگ در بابلسر بوجود آمده که مقرر است به مچ بندهای هوشمند و مجهزی که در اختیار منجیان غریق قرار می گیرد متصل باشد؛ مچ بندهایی که به تازگی وارد کشور شده و الان هم در اختیار هیات نجات غریق مازندران قرار دارد تا بعد از برگزاری و شروع به کار طرح های سالمسازی دریا در صورت صدور مجوز از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا، پایش تصویری سواحل سراسر مازندران و ارتباط مستقیم منجیان با مرکز مانیتورینگ در هنگام نجات غریق به صورت رسمی آغاز شود.
رئیس هیات نجات غریق مازندران در گفتگو با خبرنگار ایرنا از آماده به کار بودن تجهیزات و زیرساخت های این طرح اطلاع داد و اظهار داشت: طرح ساحل امن تمام مناطق ساحلی مازندران از گلوگاه تا رامسر را در بر می گیرد و برای اولین بار در کشور اجرا می شود. در این طرح با استفاده از مچ بندهای ویژه ای که از چین خریداری شده و زیرساخت های ارتباطی، پایش آنلاین سواحل و همینطور حوادثی که در سواحل اتفاق می افتد انجام می شود.
نقی کریمیان اظهار نمود: مچ بندهای خریداری شده برای این طرح با قابلیت نصب سیمکارت و ارسال پیامک به مرکز مانیتورینگ، مجهز به دوربین های با کیفیت برای فیلمبرداری، میکروفون و اسپیکر برای ارتباط همزمان منجی غریق با مرکز مانیتورینگ هستند.
وی اضافه کرد: در این طرح زمانی که منجی غریق ببیند شخصی غرق شد، بلافاصله با فشار دادن یک دکمه که روی مچ بند قرار دارد می تواند پیامک اعلام وقوع حادثه را به مرکز مانیتورینگ، مرکز اورژانس ۱۱۵، هیات نجات غریق شهرستان و هیات نجات غریق استان بفرستد. از همان لحظه هم دوربینِ روی مچ بند فعال شده و تصاویر به صورت آنلاین در مرکز مانیتورینگ پخش و ضبط می شود. بدین سان همکاران ما در مرکز مانیتورینگ علاوه بر اینکه در جریان مختصات جغرافیایی محل حادثه قرار می گیرند، همه جزئیات حادثه را می بینند و رصد می کنند.

پایش آنلاین حوادث در سواحل
رئیس هیات نجات غریق مازندران تصریح کرد: قابلیت مهم این زیرساخت، ارتباط مستقیمی است که در هنگام وقوع حادثه بین مرکز مانیتورینگ و منجی غریق برقرار می شود تا از مرکز در صورت ضرورت نکاتی که باید هنگام نجات دادن غریق به منجی گفته شود را بیان کنند. یعنی منجی غریق در هر نقطه از سواحل مازندران که باشد همزمان هرچند وارد آب شده و به سمت فرد حادثه دیده می رود می تواند به صورت زنده با مرکز در ارتباط باشد و از مشورت های لازم در هنگام عملیات بهره بگیرد.
کریمیان درباره تعداد مچ بندهای خریداری شده برای منجیان غریق مازندران هم اظهار داشت: فعلاً با عنایت به محدودیت های مالی توانستیم ۲۰۰ دستگاه ساعت خریداری نماییم. تا کنون برای اجرای این پروژه حدود ۱۰ میلیاردریال هزینه شده و به ۱۵ میلیاردریال دیگر هم نیاز داریم.
وی بهره برداری از این طرح را منوط به آغاز فعالیت طرح های سالمسازی دریا عنوان نمود و اضافه کرد: در صورتیکه ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز برگزاری طرح های سالمسازی دریا را صادر کند، این طرح هم به صورت رسمی به بهره برداری می رسد. اتاق مانیتورینگ آماده افتتاح است. کل طرح هم برای برخی از مسؤلان رونمایی گردید و اجرای آزمایشی را هم انجام دادیم. به تازگی هم در نشستی که به میزبانی وزارت کشور و با ریاست معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی برگزار شد یک اجرای آزمایشی از طرح داشتیم که مورد استقبال مسؤلان قرار گرفت.
رئیس هیات نجات غریق مازندران درباره مدت طراحی و اجرای این پروژه اظهار نمود: بعد از مطرح کردن پیشنهاد با معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران و دریافت موافقت برای این پروژه، طراحان و مجریان این زیرساخت در دانشگاه مازندران که از بین چهار گروه متقاضی انتخاب شدند در قراردادی هشت ماهه توانستند طبق زمان بندی طرح را پیش ببرند و تحویل دهند. حالا هم منتظر صدور مجوز برگزاری طرح های سالمسازی و همینطور دستور استانداری برای بهره برداری از این طرح هستیم.
کریمیان ضبط شدن جزئیات حوادث را جهت بررسی ابعاد حوادث به منظور جلوگیری از حادثه های بعدی و کاهش تعداد غریق در مازندران مهم و اثرگذار بیان کرد و اظهار داشت: با اجرای این طرح علاوه بر اینکه مدیریت بهتری بر حوادث احتمالی می شود، امکان بررسی و مطالعه روی حوادث و امدادرسانی انجام شده به افراد حادثه دیده هم فراهم خواهد شد.

هدایت مسافران با اپلیکیشن دریای امن
به گفته کریمیان یکی دیگر از خدمات آماده عرضه به مسافران برای دور ماندن از خطر غرق شدگی در دریا هم اپلیکیشن دریای امن است که ویژه مسافران و گردشگران طراحی شد و بزودی بهره برداری می شود.
وی اضافه کرد: در این طرح هفت هزار نقطه از تمام نوار ساحلی گلوگاه تا رامسر با « جی آی اس GIS » شناسایی شد تا مختصات همه نقاط ساحلی و شناگاه ها در اختیار باشد. اپلیکیشن «دریای امن» هم طوری طراحی شده که هر مسافری از مبادی ورودی مازندران به این استان وارد شود یک پیامک با نام همین اپلیکیشن به گوشی او فرستاده می شود و با ورود به لینکی که برای او فرستاده شد می تواند سامانه را روی گوشی نصب کند.
رئیس هیات نجات غریق مازندران تصریح کرد: این سامانه به کاربر اطلاعات لازم درباره طرح های سالمسازی، شناگاه ها و مناطق پرخطر ساحل را می دهد و او را به نزدیک ترین ساحل امن هدایت می کند.
این مسئول تصریح کرد: کاربرد دیگر این سامانه، اعلام وقوع حادثه از جانب کاربر به نیروهای امدادی است، به صورتی که در هر نقطه از سواحل مازندران حضور داشته باشد و حادثه ای برای یکی از همراهان او یا هر شهروند دیگری رخ داد با همان سامانه می تواند وقوع حادثه را به مرکز اعلام نماید و بلافاصله حادثه به نزدیک ترین گروه امدادی منطقه اعلام می شود تا در محل حضور یابند.
برنامه ریزی های مؤثر انجام شده برای افزایش امنیت ساحل و دریا در مازندران از سال ۱۳۹۳ تا کنون سبب شد که تعداد غرق شدگان دریا در مازندران از حدود ۲۰۰ نفر در آن زمان هر سال کمتر شود و به ۴۷ نفر در سال ۱۳۹۹ برسد و به نظر می آید با اجرای این طرح نوین برای پایش سواحل مازندران، ضریب امنیت این سواحل باز هم افزایش خواهد یافت.

منبع: