عصر توریسم: علاقه مندان سفر به روسیه می توانند بدون داشتن روادید به روسیه سفر کنند، در مناظرات و دیگر برنامه های تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری شاهدیم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در برنامه نامزدهای ریاست جمهوری جایگاهی ندارد.
این روزها تنور انتخابات بواسطه مناظره ها و برنامه های نامزدها گرم است. نامزدها در دوره دوم مناظرات تلویزیونی که با محوریت فرهنگ برگزار شد؛ هیچ صحبتی از فرهنگ نکردند و معلوم شد اولویتی برای میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قائل نیستند. البته رایزنی ها برای برداشتن روادید روسیه به سرانجام رسید و حالا ایرانی می توانند بدون روادید عازم روسیه شوند.
ورود گروه های گردشگری ۵ تا ۵۰ نفره به ایران و روسیه بدون روادید
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران در مسافرت به مسکو اعلام نمود: با امضای برنامه اقدام مشترک در امتداد موافقتنامه لغو روادید گروهی میان تهران-مسکو گروه های توریست ۵ تا ۵۰ نفره ایرانی و روسی می توانند بدون روادید به ایران و روسیه سفر کنند.
مونسان در مسکو در پاسخ به سوال ایرنا اضافه کرد: در دولت دوازدهم یکی از موضوعات مهم روانسازی ورود توریستهای خارجی به کشور بود و بازارهای هدفی برای گردشگری مشخص و قرار شد یکی از اقدامات لغو روادید با کشورهای هدف باشد.

وی ادامه داد: یکی از این مقاصد و بازارهای هدف گردشگری برای روانسازی، روسیه بود که در این سفر اجرائی می شود و گردشگران دو کشور در قالب گروه های حداقل پنج و حداکثر ۵۰ نفری می توانند بدون داشتن روادید به دو کشور سفر کنند.

امضای تفاهم نامه بین موزه نیاوران و پوشکین روسیه
تفاهمنامه همکاری بین موزه نیاوران ایران و موزه پوشکین روسیه با هدف افزایش همکاری بین موزه های دو کشور به امضای علی رضا شریفی مدیر کاخ موزه نیاوران ایران و مارینا لوشاک رییس موزه پوشکین روسیه رسید.
بر اساس تفاهمنامه این دو موزه مهم در دو کشور برای تبادل تجربیات و دانش موزه شناسی همکاری خواهند کرد. برگزاری نمایشگاه های مشترک و دوره های آموزشی و تبادل کارشناسان همچون مفاد این تفاهم نامه است. موزه پوشکین یکی از بزرگترین مجموعه های هنری در روسیه است که آثار هنری خارجی از دوران باستان تا به امروز را در خود جای داده است.

ظرفیت های گردشگری ایران در جهان بی نظیر است
علی اصغر مونسان در دیدار با تعدادی از فعالان گردشگری ایران و روسیه، ظرفیت های گردشگری کشورمان را در دنیا بی نظیر عنوان نمود.
مونسان به ظرفیت های کم نظیر گردشگری و سیاحتی ایران اشاره نمود و اضافه کرد: در کنار ظرفیت های بی نظیر گردشگری در ایران متمدن و زیبا، امنیت کامل و میهمان نوازی ذاتی ایرانیان، مجموعه ای جذاب را برای حضور گردشگران از سراسر جهان به وجود آورده است.
وی یادآورشد که سرزمین ایران علاوه بر داشتن آثار تاریخی، فرهنگی و تمدنی متنوع و صنایع دستی بی نظیر، از چشم اندازهای زیبای طبیعی شامل جنگل های انبوه، کوههای سر به فلک کشیده، رودخانه های خروشان و کویرهای زیبا برخوردارست و می تواند برای هر گردشگری جذاب باشد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد در ایران بیش از ۷۰۰ موزه دولتی و غیردولتی وجود دارد که از نظر غنای فرهنگی، تمدنی و تاریخی، در دنیا بی نظیر است. در بخش صنایع دستی، بیش از ۳۵۰ هنر اصیل و بومی وجود دارد.
لغو روادیدگروهی بین ایران و روسیه تاریخی است
زارینا دوگوزووا رییس آژانس فدرال جهانگردی روسیه (روس توریسم) اجرائی شدن موافقت نامه لغو روادید گروهی تهران-مسکو را رویدادی تاریخی در روابط دو کشور عنوان نمود.
دوگوزووا پس از امضای سند برنامه اقدام مشترک لغو روادید گروهی میان تهران-مسکو در گفت و گوی مطبوعاتی اشاره کرد: لغو روادید موجب می شود حجم زیادی از گردشگران روسی و ایرانی به داخل دو کشور تردد کنند که علاوه بر این که موجب شناخت و اشنایی با فرهنگ های غنی هم می شوند به تقویت بیشتر روابط دوستانه دو کشور خواهد انجامید.
وی اظهار داشت: به همین دلیل هم ما هم طرف ایرانی گردهمایی ها، برنامه های آمادگی و دوره های آموزشی برای میزبانی از گردشگران برگزار کرده ایم تا گردشگران دو کشور بتوانند علاوه بر تردد راحت، از اقامت و سفر خوبی برخوردار شوند.
رئیس آژانس فدرال جهانگردی روسیه اظهار داشــت: ما شرایطی را فراهم نموده ایم و خواهیم کرد که گردشگران مسلمان ایرانی اقامت خوبی را در روسیه داشته باشند و مثل خانه خود احساس راحتی کنند.
وی اضافه کرد: صنعت گردشگری موجب می شود مردم کشورهای ما بتوانند درباره فرهنگ و تمدن همدیگر بیشتر آشنا گردند، بدین جهت گردشگران روسی به ایران سفر می کنند و با کشور شما بیشتر اشنا می شوند.

ابلاغ بسته پشتیبانی از کسب و کارهای گردشگری در سال ۱۴۰۰
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از موافقت کارگروه مقابله با نتایج کرونا از تمدید بسته پشتیبانی از کسب و کارهای گردشگری در سال ۱۴۰۰ آگاهی داد.
تیموری با اشاره به این خبر اظهار داشت: پیرو تلاش بمنظور متقاعدسازی ستاد ملی مدیریت کرونا جهت اعمال حمایت های بیشتر و استمرار پشتیبانی ها بسته حمایتی تلفیقی جدیدی مشتمل بر دو بخش مشترک اشتغال محور و بنگاه محور برای کسب وکارهای حوزه گردشگری در کارگروه بررسی آثار اقتصادی کرونا تنظیم و بخش هایی همچون حمایت های بانکی، مالیاتی و بیمه ای مربوط به کسب وکارهای حوزه گردشگری را پوشش داد که بخش اول این حمایت ها در قالب تمدید بسته پشتیبانی از کسب وکارها و مشاغل به شدت لطمه دیده از کرونا در سال ۱۴۰۰ تصویب و ابلاغ شد. همین طور بخش دوم نیز در دستور کار ستاد ملی قرار دارد.
وی ادامه داد: تا کنون بیش از یکهزار و صد میلیارد تومان تسهیلات در قالب دو بسته حمایتی اشتغال محور و بنگاه محور به کسب و کارهای گردشگری لطمه دیده پرداخت شده است و پرونده بیش از نهصد میلیارد تومان نیز تکمیل و اکنون در بانک ها در دست اقدام است.
سیستان و بلوچستان با محیط زیستی بکر و ظرفیت بالای گردشگری
سیستان و بلوچستان بعنوان پهناورترین استان کشور (طول شمال تا جنوب آن بیش از هزار و ۱۰۰ کیلومتر) با محیط زیست بکر و تنوع جانوری، گیاهی، آب و هوایی، داشتن دشت، کوه، بیابان و دریا و طبیعتی بی نظیر از ظرفیت بالایی برای جذب توریست برخوردارست.
محیط زیست یعنی محیط زندگی و همانگونه که از نام این کلمه پیداست این محیط جایی است که تمام موجودات کره زمین در آن زندگی می کنند و به هم وابسته هستند. در یک تعریف کلی می توان گفت محیط زیست از مجموعه شرایط بیرونی که در طول عمر یا زندگی یک موجود زنده مانند انسان بر او اثر می گذارد تشکیل شده است. از دیدگاه جهانی، آب، خاک و هوا سه جزء عمده محیط زیست انسانی تلقی می شوند و هرگونه آلودگی آنها آلودگی محیط زیست محسوب شده و باید مورد توجه قرار گیرد.
رشد بیش از پیش جمعیت، افزایش تقاضا برای مواد غذایی و سایر نیازمندی های بشر، توسعه صنعت گردشگری و گسترش پدیده شهرنشینی و تشدید آلودگی محیط زیست، سلامتی و حیات موجودات زنده به ویژه انسان را با خطر جدی مواجه ساخته است.
سطح اشغال هتل های کیش به ۸۰ درصد رسید
مسیح الله صفا رییس جامعه هتلداران جزیره کیش اظهار داشت: سطح اشغال هتل های این جزیره در سه روز گذشته به ۸۰ درصد رسید.
وی با اشاره به این که بصورت میانگین سطح اشغال هتل های این جزیره امسال حداکثر ۵۰ درصد بود گفت: این میزان به سبب افزایش سفرها در سه روز گذشته به حداکثر ۸۰ درصد رسیده است. رعایت شیوه نامه های بهداشتی در هتل ها و صنوف جزیره همچون مواردی است که نگرانی درباب شیوع ویروس کرونا در کیش را به حداقل رسانده و در این راستا هتل ها از صنوف فعال رعایت کننده دستورالعمل ها هستند.
رئیس جامعه هتلداران کیش تصریح کرد: در ۱۵ ماه گذشته هتل ها بمنظور سهم آفرینی در پیش گیری از شیوع ویروس کرونا حداکثر از ۶۰ درصد ظرفیت پدیرش و ۵۰ درصد ظرفیت رستوران های داخل هتل های این جزیره استفاده شده و تمام دستورالعمل های بهداشتی در آنها رعایت شده است.
وی با اعلان اینکه حالا در ۵۳ هتل فعال جزیره ۶ هزار پرسنل مشغول به کار هستند اظهار داشت: تا حالا درصد کمی از این کارکنان به ویروس کرونا مبتلا شده اند که این درصد پایین ابتلا، نشان دهنده موفقیت این جامعه در رعایت پروتکلهای بهداشتی است.
تصویب بخشنامه اجرائی برند ملی گردشگری منجر به رونق اقتصادی می شود
ولی تیموری، معاون گردشگری کشور، تحقق و نهادینه سازی برند ملی گردشگری را با تدوین برنامه ای عملیاتی و اجرائی با همکاری دستگاه های اجرائی ذی ربط محقق دانست و اظهار داشت: تصویب این بخشنامه منجر به ایجاد تصویری مثبت از ایران در جامعه بین الملل، رونق اقتصادی و اشتغال زایی خواهد شد.
ولی تیموری درباره اهمیت برند ملی گردشگری بخشنامه اجرائی مصوب ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ در هیات وزیران، اضافه کرد: برند ملی گردشگری ایران از سال ۹۸ بر پایه روش علمی و با مشارکت ذی نفعان و فعالان حوزه گردشگری همین طور صاحب نظران علمی و فرهنگی کشور انتخاب و در سازمان جهانی گردشگری UNWTO معرفی و ثبت گردید. با این اقدام ایران برای نخستین بار دارای برند ملی گردشگری شد.
تیموری با اعلان اینکه الگوی برند ملی گردشگری بر پایه سه محور خلق ارزش، مخابره ارزش و ارائه ارزش و در چهار مرحله، مورد تایید و مبنای کار قرار گرفت، اضافه کرد: چالش اساسی برندینگ و تعریف هویت برند ملی گردشگری ایران، وحدت بخشی به تنوع و کثرت جاذبه های گوناگون گردشگری بود، که بعد از بررسی های عمیق و برگزاری جلسات اتاق فکر، همراه با صاحب نظران حوزه های مرتبط، سیمرغ بعنوان نشان هویت بصری برند ملی گردشگری و ایران باشکوه: یک تجربه متفاوت Majestic Iran: A Different Experience بعنوان شعار و هویت کلامی برند ملی گردشگری جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.
تحول در مدیریت سواحل مازندران؛ ساحل هوشمند، دریای امن
امنیت دریای مازندران برای علاقه مندان به شنا از امسال با اجرای طرح هوشمند ساحل امن و همین طور بهره برداری از طرح پایش آنلاین سواحل با مچ بندهای هوشمند که در اختیار منجیان غریق قرار می گیرد و مانیتورینگ دائمی سواحل با بهره گیری از تکنولوژی های جدید ارتباطی افزایش می یابد.
البته شنا در دریا هم اکنون به خاطر شرایط کرونائی و عدم تعریف ساز و کار آن از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا ممنوعست و طرح های سالم سازی هم آغاز به کار نکرده اند، ولی در صورت آزاد شدن شنا، تحویل مدیریتی و طرح ساحل هوشمند به اجرا گذاشته خواهد شد.
هیات نجات غریق مازندران با حمایت استانداری و فدراسیون غواصی و نجات غریق طرحی را با نام ساحل امن به سرانجام رسانده که مقرر است طی هفته های آتی بعنوان یکی از تازه ترین شیوه های پایش ساحل و دریا به کار گرفته شود. این طرح که به پیشنهاد هیات نجات غریق و توسط دانشگاه مازندران تهیه شده، تا کنون در کشور مورد استفاده قرار نگرفته و بنا بر این مازندران را به استان پیشتاز در استفاده از تکنولوژی های جدید ارتباطی برای پایش تصویری شناگاه ها و نجات افراد در معرض غرق شدن تبدیل نموده است.
برای اجرای طرح ساحل هوشمند یک مرکز مانیتورینگ در بابلسر به وجود آمده که مقرر است به مچ بندهای هوشمند و مجهزی که در اختیار منجیان غریق قرار می گیرد متصل باشد؛ مچ بندهایی که بتازگی وارد کشور شده و الان نیز در اختیار هیات نجات غریق مازندران قرار دارد تا بعد از برگزاری و شروع به کار طرح های سالم سازی دریا در صورت صدور مجوز از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا، پایش تصویری سواحل سراسر مازندران و ارتباط مستقیم منجیان با مرکز مانیتورینگ در هنگام نجات غریق رسمی شروع شود.

بازار رسولی زاهدان؛ از شیر مرغ تا فلفل و مُرچَک
بازار رسولی یا چهارراه رسولی زاهدان یکی از مکان های دیدنی و جذاب سیستان و بلوچستان با انواع کالاهای مجاز و بدون مجوز یا به قولی از شیر مرغ تا جون آدمیزاد، از فلفل و مرچک تا دیگر ادویه های محلی، پاکستانی و هندی، البسه و کفش نو و دست دوم یافت می شود، هیچکس از اینجا دست خالی بر نمی گردد.
امروزه گردشگری انواع مختلفی از موضوعات را در برگرفته و گردشگری سیر و سیاحت و بازار و خرید از این دست موضوعات است که بعنوان هدف اولیه و مکمل، در حقیقت بسته به توان میزبان در جذب گردشگران گوناگون است.
در ایران موضوع خرید و بازارها از جذابیت های گردشگری شاخص کشور محسوب می شوند که توانسته اند تعداد کثیری از توریستهای داخلی و خارجی را از نقاط مختلف دنیا جلب نماید.
هرچند بحث تحریم، رکود کسب وکار و مشکلات گوناگون معضلاتی را بر سر راه فعالان این حوزه نهاده با اندیشیدن تمهیداتی از این مساله می توان در راه توسعه گردشگری کشور بهره برداری نمود.

منبع: