عصر توریسم: رئیس هیات نجات غریق و غواصی مازندران با بیان اینکه از نیمه خرداد ماه جاری تا حالا پنج نفر به خاطر شنا در آب های ساحلی استان جان باخته اند، نسبت به تبعات ورود به آب دریا برای شنا هشدار داد.
​نقی کریمیان روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال به خاطر شرایط کرونائی هنوز هیچ تمهیداتی برای شنا در دریا اندیشیده نشده است، ولی متاسفانه تعدادی از شهروندان شامل بومیان و گردشگران بدون توجه به وضعیت خطرناک نبود امکانات و زیرساخت ها وارد آب دریا می شوند که نتیجه آن ممکنست به مرگ ختم شود.
وی توضیح داد: سالهای قبل و قبل از انتشار کرونا طرح سالمسازی دریا در ده ها نقطه ساحلی مازندران از اول خرداد اجرائی می شد ولی امسال هنوز مجوزی از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا برای اجرای طرح سالمسازی صادر نشده است و پارینه هم بااینکه پس از موج اول کرونا به مدت یک ماه طرح اجرا شده بود، ولی بعدا با شروع موج دوم تعطیل شد.
کریمیان با اظهار اینکه تابستان سال قبل بعد از شیوع موج دوم کرونا که سبب نگرانی مردم شده بود و همین طور سختگیری هایی که برای سفر به مازندران وجود داشت، سواحل استان خلوت بود و کمتر دیده می شد کسی وارد آب دریا شود، ولی امسال بومیان و مسافران زیادی وارد آب دریا می شوند تا شنا کنند در صورتیکه توجه ندارند که هیچ امکاناتی برای نجات جانشان در صورت بروز مشکل وجود ندارد.
وی اضافه کرد: تنها امکان موجود هم اکنون حضور ۴۰۰ ناجی غریق در بخش هایی از سواحل استان است که ماموریت آنها جلوگیری از ورود مردم به آب و شنا است.
کریمیان با بیان اینکه شمار ناجیان غریق در سواحل مازندران امسال دستکم ۵۰۰ نفر کمتر از سالهای گذشته است، هشدار داد: استقرار ناجیان غریق به مفهوم آزاد بودن شنا در دریا نیست و شهروندان جانشان را به خطر نیندازند.
وی همین طور نسبت به افزایش حضور مردم در سواحل دریا و احتمال افزایش تلفات باتوجه به پیش بینی هواشناسی در خصوص گرم تر شدن هوای مازندران و همین طور ورود به فصل تابستان ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: چون طرح سالمسازی دریا امسال هنوز اجرائی نشده و منتظر دستگاه های ذیربط منتظر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا هستند، کار کنترل سواحل باتوجه به کاهش قابل ملاحظه حضور ناجیان غریق سخت شده است.
طرح سالمسازی دریا که سابقه اجرای آن به اوایل دهه ۹۰ بر می گردد، طرحی برای حفاظت از تفریح در ساحل و شنا کردن در دریا است که دستگاه های مختلف مانند اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی، هیات نجات غریق، سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر دستگاه های فرهنگی با مدیریت کلان استانداری در آن نقش دارند.
رییس هیات نجات غریق مازندران اظهار داشت: تنها حضور ناجیان در سواحل دریا نمی تواند به مفهوم ایمن بودن شرایط برای شنا باشد چون اگر مشکلی برای شناگری پیش بیاید ناجیان تنها می توانند فرد را از آب بیرون بیاورند ولی بقیه اقدامات نجات بخشی را باید اورژانس و هلال احمر انجام دهند. یا مثلا وقتی طرح دریا اجرا می شد، ماموران انتظامی در مناطق شنا ممنوع مستقر می شدند و اجازه ورود به دریا در آن نقاط را نمی داند ولی حالا ناجیان غریق تعدادشان برای انجام این وظیفه کافی نیست.
مناطق شنا ممنوع نقاطی از دریا است که به خاطر وضعیت خطرناک ساحل به ویژه ساختار زمین ورود به آن از آن نقطه ممنوعست و ضریب احتمال غرق شدن افراد در آن مناطق بسیار زیاد است.
بر اساس پایش های صورت گرفته بیش از ۷۰۰ نقطه در سواحل مازندران بعنوان منطقه شنا ممنوع تعیین شده است، مناطقی که هنگام اجرای طرح های سالمسازی دریا در سالهای غیرکرونایی ماموران انتظامی در آنجا مستقر می شدند و از ورود افراد به دریا از آن نقاط جلوگیری می کردند.

عکس آرشیوی نجات دهها نفر از غرق شدن
کریمیان همین طور از نجات دهها نفر از غرق شدن توسط ناجیان غریق از نیمه دوم خرداد ماه تا حالا آگاهی داد و اظهار داشت: از ۱۳ خرداد ماه امسال تا حالا ۱۳۱ نفر از افرادی که بدون توجه به نبود زیرساخت ها و امکانات برای شنا وارد دریا شدند، درحال غرق شدن بودند که توسط ناجیان نجات یافتند.
وی با اظهار اینکه ۹۰ نفر از نجات یافتگان مردم و بقیه زدن بودند، اضافه کرد: ۱۰ نفر از نجات یافتگان شامل هفت مرد و سه زن برای ادامه وضعیت درمان و بهبودی کامل شرایط جسمانی به مراکز درمانی اعزام و بعد از سلامتی کامل از بیمارستان مرخص شدند.
رییس هیات نجات غریق مازندران احتمال مرگ افرادی را که بدون توجه به شرایط حاکم بر ساحل دریای مازندران وارد آب می شوند، زیاد توصیف کرد و اظهار داشت: هم اکنون افرادی که توسط ناجیان غریق از غرق شدگی نجات می یابند در صورتیکه نیازمند دریافت اقدامات اورژانسی باشند باید به مراکز درمانی اعزام شوند در حالی در زمان اجرای طرح اکیپ های اورژانس و هلال احمر در محل حضور دارند و بخش زیادی از کارها را انجام می دهند.
وی یکی از خطرناک ترین اقدامات برای شنا در دریای مازندران در وضعیت حاضر را ورود به آب از نقاط شنا ممنوع دانست و اضافه کرد: متاسفانه تمامی افرادی که در طول این مدت جانشان را از دست دادند، از نقاط ممنوع وارد آب شده بودند در حالی ورود به آب از این نقاط که با تابلوی شنا ممنوع مشخص شده اند حتی در صورت فعال بودن طرح های دریا هم ممنوعست.

منبع:

دسته‌ها: توریسم