قرعه ساخت دومین اسکله گردشگری مازندران به نام نوشهر افتاد تا این شهر بندری بعد از رامسر به پرجذبه ترین مکان گردشگری دریایی استان تبدیل گردد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایرنا، فاز نخست اولین اسکله گردشگری مازندران اردیبهشت ماه امسال در ساحل « لیدو » رامسر به بهره برداری رسید و به فاصله کمتر از ۲ ماه یک سرمایه گذار بخش خصوصی هم ساحل « ونوش » شهرستان نوشهر را برای ساخت دومین اسکله انتخاب و دریافت مجوزهای لازم را تکمیل کرده است.
رییس اداره گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی نوشهر در این زمینه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت که مراحل اداری صدور مجوز ساخت اسکله گردشگری در ساحل ونوش نهایی شد و عملیات اجرائی آن هم بزودی آغاز می شود.
محمد ولی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: پرونده ساخت این اسکله بعد از دریافت موافقت اولیه از سازمان بنادر و دریانوردی و موافقت اصولی از میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان منطقه نوشهر تکمیل شده است و سرمایه گذار هم موفق به انعقاد قرارداد اجاره با منابع طبیعی و ارائه آن به بنادر و دریانوردی شده است تا بتواند کلنگ ساخت مجموعه را به زمین بزند.
وی اظهار داشت که سرمایه گذار برای ساخت این اسکله یکصد میلیاردریال سرمایه در نظر گرفته است تا بتواند مجموعه ای از امکانات رفاهی و تفریحی را برای علاقه مندان به گردشگری دریایی فراهم آورد.
رئیس اداره میراث فرهنگی نوشهر با بیان اینکه در محدوده ساحلی این شهرستان ساخت ۱۲ اسکله گردشگری جانمایی شده است، اضافه کرد: یک سرمایه گذار دیگر هم درحال طی مراحل اداری و قانونی دریافت مجوز سرمایه گذاری است و پرونده اش اکنون در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر در جریان است که بمحض موافقت این اداره کل و انعقاد قرارداد اجاره عرصه ف کار ساخت شروع می شود.
ولی پور از ساحل « سی سنگان »، « توسکاتک »، « خیرودکنار »، « کپورچال »، « مزگا » و « چلک » بعنوان تعدادی از مکان های تعیین شده در نوشهر برای ساخت اسکله گردشگری نام برد.
ساخت اسکله های گردشگری در سواحل دریای خزر یک از پرونده های باز شده در صنعت گردشگری مازندران بود که طی ۱۵ سال اخیر بارها توسط مسئولان مختلف مورد تاکید قرار گرفت و حتی وعده های کوتاه مدتی درباره ورود کشتی های کروز به آب های مازندران برای بسط گردشگری دریایی داده شد، اما هیچ وقت به سرانجام نرسید تا اینکه از سال ۹۷ با روی کار آمدن استاندار بومی بصورت جدی مورد توجه قرار گرفت.
نتیجه پیگیری های فشرده احمد حسین زادگان برای این طرح تشکیل جلسه تسهیل ایجاد اسکله های تفریحی و گردشگری برمبنای ماده ۱۰۰ برنامه ششم توسعه در مهر ماه سال ۹۸ بود که در آن جانمایی برای ایجاد اسکله تفریحی در ۱۳۴ نقطه از ساحل مصوب شد. اقدام بعدی نیز هماهنگ کردن دستگاه های مختلف ذیربط برای صدور موافقت اولیه بود که تا شهریور ماه پارینه برای ۶۵ اسکله به سرانجام رسید و ساخت اولین اسکله هم درساحل لیدو رامسر آغاز شد.
اسکله ساحلی لیدوی رامسر به طول ۱۰۰ متر و عرض سه متر با سرمایه گذاری ۲۵۰ میلیاردریالی بخش خصوصی ساخته و اواخر اردیبهشت ماه امسال بهره برداری شد. این اسکله گردشگری در زمینی به مساحت حدود ۶ هزار متر تولید شده است و دارای رستوران کلاسیک، سفره خانه سنتی، محل عرضه غذاهای فست فودی، فضاهای ورزشی آبی، مکان های پهلوگیری قایق است.