عصر توریسم: مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور اظهار داشت: سه بنای تاریخی کرمان توسط صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی کشور به سرمایه گذار بخش خصوصی واگذار می شود.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایرنا، هادی میرزایی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از بناهای تاریخی شهر کرمان اضافه کرد: صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی در سال ۱۳۸۴ به استناد بند “ز” ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه به منظور واگذاری ابنیه تاریخی کشور به بخش خصوصی تشکیل شد.
مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور از واگذاری ۱۵۰ بنای تاریخی به بخش خصوصی در کشور اطلاع داد و بیان نمود: با استناد به سه مصوبه و آئین نامه آثار تاریخی قابل احیا، چهار بنا همچون کاروانسرای وکیل، خانه امینیان، عمارت شترگلو و خانه غفاری در استان کرمان به بخش خصوصی واگذار شده است.
وی کاروانسرای وکیل را جزو متمایزترین کاروانسراهای کشور دانست و بیان نمود: امیدواریم کاروانسرای وکیل که با سرمایه گذاری بخش خصوصی درحال تبدیل شدن به بوتیک هتل است، در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.
میرزایی تبدیل کاروانسراها به مراکز اقامتی را یک سیاست خوب در جهت احیا و زنده سازی این بناها عنوان نمود و افزود: به زودی زمینه واگذاری سه بنای تاریخی در شهرهای کرمان و بم به بخش خصوصی را فراهم خواهد شد که خانه های عامری و آرشام هم در فهرست بررسی واگذاری های سال جاری هم خواهد بود.
وی برگزاری فستیوال خانه های خلاق صنایع دستی و فرش دست باف را از دیگر اقدامات سال ۱۴۰۰ صندوق حفظ و احیای بناهای تاریخی و فرهنگی برشمرد و اظهار داشت: با عنایت به تفاهمنامه ای که با مجموعه کار، تعاون و رفاه اجتماعی منعقد شده است، زمینه برگزاری این فستیوال در جهت تعیین بازار هدف و صادرات صنایع دستی با تاکید بر ظرفیت های داخلی فراهم می شود.
میرزایی با اشاره به اینکه این فستیوال از مردادماه سالجاری آغاز و تا مردادماه سال ۱۴۰۱ تمام می شود تصریح کرد: به هر خانه خلاق در هر استان تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره ارائه می شود و همینطور به افرادی که در این فستیوال از خانه خلاق خرید انجام دهند تا سقف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود.
رییس هیئت مدیره صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور افزود: امیدواریم با سیاست هایی که در جهت پشتیبانی از صنایع دستی با تاکید بر رفع موانع و پشتیبانی ها داریم زمینه توسعه، تأمین بازار صادرات، ارتقای کیفی محصولات و ایجاد برندیگ در سطح جهان را فراهم نماییم.
وی یکی از اهداف سفر خود به کرمان را افزایش تعداد واگذاری بناهای تاریخی این استان دانست و بیان نمود: یکی از واگذاری های مذکور در شهر کرمان با رویکرد ایجاد خانه خلاق است و امیدوارم در سه روزی که در کرمان هستم یکی از بناها به خانه خلاق اختصاص پیدا کند.
میرزایی درباره هفته های ایران در کشورهای مختلف دنیا اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت های کشور در حوزه های مختلف و تفاهمنامه ای که با سازمان فرهنگ و ارتباطات منعقد شده است هفته های ایران در کشورهای هدف برگزار می شود.
وی از برگزاری هفته کرمان به مدت سه هفته در سه کشور مختلف دنیا امسال اطلاع داد و اظهار نمود: در این هفته می توانیم ظرفیت های صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی استان کرمان را به نمایش بگذاریم.
مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور تصریح کرد: کشورهای ایتالیا، اتریش و سوییس، آفریقا و کشورهای حاشیه خلیج فارس مثل قطر و عمان علاقه مند به برگزاری هفته های ایران در این کشورها هستند که امیدواریم بتوانیم از این فرصت استفاده کافی را ببریم.

منبع: