انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری بعد از ۱۲سال پیگیری و برنامه ریزی تشکیل و اولین مجمع عمومی آن امروز به صورت مجازی برگزار گردید.
به گزارش عصر توریسم به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فتح الله نیازی ـ مرمتگر و نماینده هیأت مؤسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری ـ در اینباره اظهار داشت: با وجود پیشینه بیشتر از ۵۰ سال حفاظت و مرمت در ایران و حضور بیشتر از ۶۰۰۰ مرمتگر در کشور، متأسفانه الان تعداد اندکی از این افراد در بخش دولتی مشغول به کار هستند و مابقی به صورت مرمتگر شخصی و پیمانکاری فعالیت می نمایند.
او افزود: از سویی، نبود ساز و کاری تعریف شده برای تخصص مرمت اشیاء و آرایه های معماری بعنوان یک شغل و حرفه شناخته شده و مستقل سبب فعالیت برخی افراد غیرمتخصص در این عرصه و بیکار ماندن و فراموش شدن متخصصان این رشته شده است.
کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار فرهنگی ـ تاریخی افزود: به منظور ساماندهی و دفاع از حقوق صنفی مرمتگران، پس از ۱۲ سال پیگیری و برنامه ریزی سرانجام مرمتگران آثار تاریخی- فرهنگی صاحب خانه صنفی شدند.

نماینده هیأت موسس انجمن صنفی مرمتگران آثار فرهنگی و هنری اظهار داشت: بر مبنای فصل ششم قانون کار و ایجاد انجمن های صنفی با کمک وزارت کار و همراهی معاونت میراث فرهنگی پیشکسوتان مرمت آثار تاریخی و فرهنگی از این به بعد جدا از هویت هنری، از هویت صنفی و سندیکایی هم بهره مند خواهند شد.
او با بیان اینکه این انجمن صنفی مقرر است پیگیر مطالبات کاری، معیشتی و صنفی مرمتگران آثار تاریخی ـ فرهنگی و آرایه های معماری در سرتاسر کشور باشد، اضافه کرد: امیدواریم این گام تاریخی با کمک و همراهی نهادهای مختلف همچون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسیر خویش را درست و اصولی پیش ببرد.
او اظهار نمود: این انجمن امروز به صورت مجازی نخستین مجمع عمومی خویش را به منظور تصویب اساسنامه انجمن صنفی و انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرس برگزار کرد و از این تاریخ به بعد این مجمع به صورت رسمی با نام «انجمن صنفی سراسری مرمتگران آثار فرهنگی و هنری» کار خویش را شروع می کند.
نیازی با بیان اینکه این انجمن نوپا به یاری نهادهای دولتی برای استقرار در مکانی مناسب نیاز دارد، اظهار داشت: ما به سمت همه مرمتگران اشیا تاریخی فرهنگی و آرایه های معماری دستِ کمک و همراهی دراز می نماییم تا این خانه صنفی خانه همه مرمتگران شود.

منبع: