در جریان پروژه بزرگ مرمت تابوت های مصر باستان، صدها تابوت در «موزه مصر» مرمت شدند.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا و به نقل از نشنال، در جهت یک پروژه مرمت عظیم، مرمت بیشتر از ۶۰۰ تابوت توسط تیم کارشناسان «موزه مصر» به پایان رسید.
۶۲۶ تابوت متعلق به دوره های مختلف تاریخ مصر باستان مدت طولانی در انبار این موزه نگهداری می شدند.
اهداف این پروژه تهیه فهرستی کامل از این تابوت ها، تحقیقات جامع، عکس برداری و در نهایت مرمت هرگونه صدمه ای را که در جریان کشف این آثار و یا در طول نگهداری آنها در انبار بوجود آمده است شامل می شوند.
مسئولان «موزه مصر» قصد دارند بعضی از این تابوت ها را در هفته های آینده به نمایش بگذارند. در این صورت برخی از این تابوت ها برای اولین بار در معرض عموم به معرض نمایش گذاشته می شوند.
بعضی از این آثار به موزه های جدید شهرهایی همچون «غردقه» و «شرم الشیخ» منتقل شده اند.
این تابوت ها در محوطه های دیرینه شناسی مهم متعدد مصر کشف شده اند که از میان آنها به گورستان اقصر و استان «منیا» در جنوب مصر میتوان اشاره نمود.
مهم ترین این تابوت ها در سال ۱۸۹۱ در مخزن «دیر البحری»، بزرگ ترین آرامگاه دست نخورده کشف شده در مصر پیدا شدند. در آن مخزن ۲۵۶ تابوت کشف شد که گمان می رود به کاهنان «آمون» و به دودمان بیست و یکم مصر باستان تعلق داشته باشند.
قدیمی ترین تابوت های موزه به دودمان سوم مصر باستان یعنی حوالی سالهای آغازین «پادشاهی کهن» بازمی گردد. چنین تابوت هایی اغلب از چوب ساخته می شدند و تزئینات ساده و ابتدایی داشتند.
برای تابوت های جدیدتر طراحی های پیچیده تر، رنگ آمیزی و تزئینات دقیق تری مورد استفاده قرار می گرفت.
تابوت های متعلق به «پادشاهی نوین» (۱۵۷۰ تا ۱۰۵۹ قبل از میلاد) همچون عروسک های روسی ساخته می شدند به صورتی که یک تابوت در تابوت دوم و سپس هر دو تابوت در تابوت سوم قرار داده می شدند. استفاده از طلا و سنگ های قیمتی در «پادشاهی نوین» رواج پیدا کرد.
در دوران «پادشاهی میانه» اولین بار تابوت ها به شکل انسان ساخته شدند و بقایای انسان در درون جعبه ای مستطیل شکل با طراحی ساده قرار داده می شد.
پروژه مرمت تابوت ها از یک سال پیش شروع شده بود و در اوایل جولای به پایان رسید.

منبع:

دسته‌ها: توریسم