به گزارش عصر توریسم مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم نسبت به لزوم عمومی سازی گردشگری در شهرستان تازه تاسیس کهک تاکید نمود.
به گزارش روابط عمومی روز دوشنبه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، علیرضا ارجمندی در دیدار با شهردار کهک اظهار نمود: کهک قطب گردشگری استان است، استفاده از مجتمع های گردشگری لوکس و گران قیمت در توان اقشار مختلف جامعه نیست و مردم را نمی توان از تفریحات سالم محروم کرد، بلکه باید امکانات را بگونه ای مهندسی و برنامه ریزی کرد که تمام طبقات جامعه از آن منتفع شوند.
وی ضمن اشاره به کمبود تعداد تخت های اقامتی در شهرستان کهک، افزود: اولویت گردشگری در شهرستان کهک توسعه اقامتگاه های بوم گردی است چون که برخلاف گسترش ساخت ویلاهای مُدرن، ایجاد خانه های سنتی علاوه بر حفظ هویت روستا، اشتغال مستقیم و غیرمستقیم هم بوجود می آورد.
ارجمندی ضمن اشاره به اینکه قم، پایگاه انقلاب اسلامی و مرکز حوزه های علمیه است، اضافه کرد: قم را باید یک شهر فرهنگی دانست ازاین رو توجه به گردشگری فرهنگی، گردشگری نجوم و رصد ستارگان و ایجاد موزه های دینی و فرهنگی باید در دستور کار قرار گیرد.
وی با با بیان اینکه کهک منزلگاه ملاصدرای شیرازی، فیلسوف مشهور عصر صفوی است، خاطرنشان کرد: ملاصدرا یکی از بزرگ ترین فیلسوفان جهان اسلام و بنیان گذار حکمت متعالیه است و خانه تاریخی به جای مانده از وی در شهر کهک، قابلیت تبدیل به موزه فلاسفه را دارد.
شهردار کهک قم هم با بیان اینکه شهرداری و شورای اسلامی شهر کهک همواره از برنامه های گردشگری حمایت کرده است، اظهار داشت: در زمینه طرح های بوم گردی آماده هرگونه همکاری با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستیم تا از همه ظرفیت هایی موجود در شهرستان کهک استفاده نماییم.
فائزه قمی افزود: صنعت توریسم در شهر کهک به صورت تک بُعدی و بیشتر در زمینه عرضه خدمات پذیرایی توسعه پیدا کرده است که نیازمند برنامه ریزی اصولی در ایجاد تخت و اقامتگاه های بوم گردی است.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت بوستان کاج در توسعه و عمومی‎ سازی گردشگری در شهر کهک در برنامه های شهرداری کهک قرار دارد.
بخش کهک استان قم طی مصوبه هیات وزیران در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ به بخش ارتقا یافت؛ شهرستان کهک در جنوب استان قم قرار دارد و فاصله آن تا شهر قم ۳۰ کیلومتر است.