به گزارش عصر توریسم معاون فرهنگی و مشارکت های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات از رشد ۳۰ درصدی کمک خیران به توسعه و بازسازی حرم های عتبات با وجود تنگناهای اقتصادی اطلاع داد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، یوسف افضلی با بیان اینکه مردم مناطق کم برخوردار و استانهای محروم در کمک به توسعه حرم های مطهر پیشتاز بوده اند، اظهار داشت: علیرغم مشکلات اقتصادی و شرایط خاص کرونایی، میزان اهداء نذرِ خیران حرم ساز در سال ۹۹، نزدیک به ۳۰ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است.
او به نتیجه تازه ترین پایش آماری مشارکت مردمی در بازسازی و توسعه عتبات اشاره نمود و اضافه کرد: خیران حرم ساز در استانهای سمنان، ایلام، کرمان، خراسان جنوبی و اردبیل بیشتر از میزان پیشبینی شده در فیض توسعه حرم های مطهر در سال ۹۹ مشارکت داشتند.
افضلی اظهار داشت: برای ارزیابی میزان مشارکت در توسعه عتبات در سال گذشته، شاخصهای مختلفی مانند «عملکرد کلی استان»، «سرانه ۵ هزارتومانی مشارکت»، «میزان مشارکت در طرح بنای نور»، «جهش در میزان مشارکت»، «کمک های نقدی و غیرنقدی»، «پرداخت نذر از راه درگاه آنلاین»، «کمک متبرعان خاص» و… مورد بررسی قرار گرفت.
او اظهار نمود: برپایه این ارزیابی، در شاخص «عملکرد کلی استان»، هموطنان سمنانی ۱۲ درصد بیشتر از میزان پیشبینی شده در این باقیات الصالحات مشارکت داشتند. بعد از آن، مردم ولایتمدار استانهای ایلام، کرمان، خراسان جنوبی و اردبیل جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات ضمن اشاره به راه اندازی پویش «هر ایرانی ۵ هزارتومان نذر عتبات» از اواخر سال گذشته، اظهار داشت: هموطنان عزیز در استانهای خراسان جنوبی، بوشهر، سمنان، گیلان و فارس بیشترین مشارکت در این پویش مذهبی را داشتند.
افضلی بیان نمود: نکته جالب در ارزیابی شاخص «سرانه ۵هزارتومانی نذر عتبات»، میزان مشارکت مردم مناطق محروم و کم برخوردار است، به صورتی که هموطنان عزیز در شهرستان های «کُرغُند»، «طبس»، «دیر»، «مهدیشهر»، «لنگرود» و «گراش» بیشترین سهم را در تحقق این شاخص در سال ۹۹ داشتند.
معاون فرهنگی و مشارکت های مردمی ستاد بازسازی عتبات به طرح مشارکت اقساطی (بنای نور) اشاره نمود و اظهار داشت: در این طرح که با همکاری یکی از بانک ها اجرا می شود، خیران می توانند نذر خویش را به صورت اقساط پرداخت کنند.
به قول او، خیران استانهای بوشهر، خراسان رضوی، مازندران و آذربایجان شرقی بیشترین مشارکت در طرح بنای نور را داشتند.
وی ادامه داد: در شاخص جهش میزان مشارکت هم استانهای سمنان، ایلام و اردبیل استانهای پیشتاز در سال ۹۹ بودند.
افضلی اظهار داشت: از نظر ارزش کمک های نقدی، خیران استانهای تهران، کرمان و مازندران حائز رتبه برتر شدند. در شاخص اهدای کمک های کالایی هم خیران استانهای خوزستان، ایلام و آذربایجان شرقی بیشترین نقش را پارسال داشتند.
او ضمن اشاره به نزدیک شدن به ماه محرم از تمام دوستداران خاندان علیهم السلام دعوت کرد تا با عنایت به محدودیت های اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا، در کنار سایر اقدامات خداپسندانه مانند توزیع کمک های معیشتی، بخشی از نذر خویش را به امر توسعه عتبات بخصوص طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) اختصاص دهند.
معاون ستاد بازسازی عتبات عالیات اظهار داشت: فاز نخست طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) مزین به نام صحن حضرت زینب (س) با هدف توسعه ۱۴ برابری این مکان مقدس و فراهم کردن شرایط رفاهی و زیارتی مطلوب برای زائرین، الان با همت مهندسان و کارگران ایرانی درحال اجراست.
افضلی با بیان اینکه میلگرد، سیمان و گچ، سه مصالح مورد نیاز اجرای این طرح است، اضافه کرد: آن دسته از هموطنان یا شرکت ها و نهادها که علاقمند به اهدای کمک های غیرنقدی و کالایی هستند می توانند با رفتن به دفاتر ستادهای استانی بازسازی عتبات در سرتاسر کشور در این حوزه مشارکت کنند.

دسته‌ها: توریسم