به گزارش عصر توریسم فارس معاون ساخت و توسعه شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل زیربناهای کشور اظهار داشت: باتوجه به مثلث گردشگری بین سه استان یزد، اصفهان و فارس عملا مسیر راه آهن یزد به اقلید سبب تکمیل ضلع سوم این مثلث گردشگری ریلی خواهد شد.
خطیبی پنج شنبه ۷ مرداد در آیین بهره برداری از پروژه راه آهن یزد-اقلید که با حضور رییس جمهور بصورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، بیان کرد: توسعه زیر بناهای حمل و نقل خصوصاً در بخش ریلی یکی از شاخصه های مهم و تاثیر گذار در توسعه و آبادانی کشور است.
او اضافه کرد: شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل نقل کشور در امتداد همین رهنمود و تحت مدیریت و راهبری وزارت راه و شهرسازی، توسعه شبکه ریلی کشور را با سه رویکرد اتصال کریدورهای ترانزیتی ریلی به بنادر و مبادی کشور، اتصال مراکز استانها و مراکز بار و جمعیتی کشور به شبکه ریلی و بهبود تسهیل بار و جایجایی مسافر و بار در شبکه ریلی کشور برنامه ریزی و اجرائی کرده است.
معاون ساخت و توسعه شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل زیربناهای کشور افزود: پروژه راه آهن اقلید-یزد با ۲۷۰ کیلومتر در امتداد تامین رویکرد سوم برنامه ریزی و اجرائی شده و با راه اندازی آن مسیر میان بر به جنوب غربی و شمال و جنوب شرق کشور را با کاهش ۳۱۰ کیلومتری مسیر، به وجود می آورد.
بگفته خطیبی، راه آهن یزد به اقلید در محور بافت به یزد منشعب می شود و بعد از عبور از شهرهای مهریز، ابرکو و سورمق به ایستگاه اقلید در راه آهن اصفهان به شیراز متصل می شود.

او افزود: این طرح ریلی در اواخر سال ۹۰ به قرارگاه خاتم الانبیاء واگذار شد و در دو سال قبل با توجه به این که در ردیف پروژه های جهش تولید قرار گرفت، از سرعت بسیار خوبی در عملیات اجرائی برخوردار شد.

معاون ساخت و توسعه شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل زیربناهای کشور اشاره کرد: این پروژه شامل ۱۲ هکتار است که در بخش اولیه با شروع به کار فاز اول، اول ۵ ایستگاه به بهره برداری می رسد.

خطیبی اظهار نمود: پیش بینی می شود که در سال اول بهره داری از این طرح، حدود یک میلیون مسافر و در سالهای حدود ۳ میلیون نفر مسافر جابجا شوند.

او همین طور اعلام نمود که اعتبار هزینه شده در این طرح به ارزش روز حدود ۶ هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود.
استاندارفارس نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگاران اظهار داشت: راه آهن اقلید به یزد با هزینه بیش از۴۰۰۰ میلیارد تومانی راه اندازی شده و یکی از پروژه های اساسی است که استان فارس را به راه آهن شمال شرق کشور متصل می کند.
عنایت الله رحیمی با اشاره به اینکه این راه آهن دارای ۲۷۰ کیلومتر طول مسیر اصلی، ۴۲ کیلومتر خطوط فرعی ایستگاهی و ۱۳ ایستگاه است، اظهار نمود: این پروژه در فاز اول انتقال مسافر از جنوب غرب کشور به شمال شرق کشور به تعداد یک میلیون نفر و حمل بار صنعتی، معدنی و کشاورزی به میزان چهار میلیون تن را بر عهده دارد.
او افزود: راه آهن اقلید به یزد در فاز دوم، حمل مسافر به تعداد پنج میلیون نفر و حمل بار به میزان چهار میلیون تن را برعهده خواهد گرفت.
استاندار فارس با اشاره به اینکه راه آهن اقلید به یزد سبب کوتاهی ۱۲۰ کیلومتر فاصله مکانی و چهار ساعت فاصله زمانی میان استانهای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد به استانهای یزد، کرمان و خراسان و در حقیقت کاهش فاصله راه آهن شمال شرق به جنوب کشور خواهد شد، اظهار داشت: با بهره برداری از این پروژه فاصله راه آهن شمال شرق به جنوب کشور کم شود که در پی آن شاهد کاهش هزینه حمل و نقل در حوزه بار و مسافر در آینده خواهیم بود.
رحیمی افزود: فاز دوم راه آهن اقلید به یزد، تکمیل مسیرها و ایستگاه های فرعی و اتصال به استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد بود.
مجری طرح راه آهن یزد – اقلید نیز اظهار داشت: مسیر راه آهن یزد – اقلید، ۴۹ کیلومتر خطوط ایستگاهی دارای یازده کیلومتر ایستگاه های بین راهی شامل دو ایستگاه مسافری مهریز وایستگاه تشکیلاتی ابرکوه است. هفت ایستگاه درجه سه نیز در طول مسیر به بهره برداری می رسند.
منجمی اضافه کرد: علاوه بر جابجایی مسافر، درآینده این شبکه مراکز باربری معدن اسمالون وسنگ آهن کنستانتره خاتم درکیلومتر ۱۲۰ را بصورت صادراتی به بندر عباس و بصورت داخلی به شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان و دیگر صنایع فولاد متصل می کند.
او با اعلان اینکه با شروع به کار این طرح سالانه نزدیک به چهار میلیون مسافر وهفت میلیون تن بار جابجا می شود اظهار داشت: ایستگاه های ابرکوه و مهریز بعنوان ایستگاه های درجه یک و مسافری در استان یزد و ایستگاه اقلید تنها ایستگاه این طرح در استان فارس است.
بگفته منجمی، در مرحله نخست، میانگین فاصله ایستگاه ها ۴۰ کیلومتر است که در مرحله نهایی این عدد با تکمیل ایستگاه های جدید به ۲۰ کیلومتر کاهش می یابد.
او افزود: این طرح به سبب مجاورت با معادن بسیاری که در طول مسیر آن قرار دارد دارای توجیه اقتصادی بالایی است و در سال اول بهره برداری، قابلیت بیش از سه میلیون تن حمل بار را دارد.
منجمی با اشاره به این که ایستگاه اقلید حلقه اتصال کریدور ریلی شمال به جنوب و شرق به جنوب غرب کشور است، اضافه کرد: بهره برداری از این طرح سه قطب گردشگری شیراز، یزد و اصفهان را بصورت مستقیم ارتباط می دهد.
به گزارش عصر توریسم به نقل از ایسنا، با شروع به کار ۲۷۰ کیلومتر مسیر ریلی بین شهرهای یزد و اقلید، مسیر ریلی استان فارس به استانهای شرق کشور ۳۲۰ کیلومتر کاهش پیدا می کند.
همزمان با شروع به کار این خط ریلی، ۲ ایستگاه توسعه ای مبدا به نام رخش و مقصد به نام اقلید به همراه ایستگاه مسافری درجه ۲ مهریز، ایستگاه باری درجه ۲ شهرک صنعتی ابرکوه، ایستگاه تشکیلاتی ابرکوه و هفت ایستگاه درجه سه در طول مسیر به بهره برداری رسیدند.
با بهره برداری از این طرح بزرگ ریلی، ضمن تکمیل کریدور زیارتی، گردشگری و باری شمال شرق – جنوب غرب کشور، فاصله زمانی ریلی استانهای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد با استانهای یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان و سیستان، به مدت چهار ساعت کاهش پیدا می کند.
این مسیر ریلی ظرفیت حمل بیش از چهار میلیون تن بار در سال نخست بهره برداری را دارا است و در افق نهایی طرح، عبور بیش از هفت میلیون تن بار صنعتی و معدنی داخلی و ترانزیت از مسیر این طرح ممتاز راه آهن کشور، محقق خواهد شد.

منبع: