به گزارش عصر توریسم دبیر علمی رویداد ملی میراث فرهنگی با محور میراث روستایی ایران از تمدید ارسال آثار به این رویداد ملی تا ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ اطلاع داد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، معصومه محرر دبیر علمی رویداد ملی میراث فرهنگی با محور میراث روستایی ایران اظهار داشت: همزمان با فرا رسیدن هفته میراث فرهنگی و در جهت شعار سازمان جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۰ با عنوان گردشگری و توسعه روستایی، معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز و انجمن علمی گردشگری و هتل داری این دانشگاه با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مبادرت به برگزاری دومین رویداد ملی میراث فرهنگی با محوریت میراث روستایی ایران به شکل مجازی کرد.

دبیر علمی رویداد ملی میراث فرهنگی اضافه کرد: این رویداد شامل برگزاری مسابقه تولید محتوا، سلسله نشست‏ های علمی با حضور صاحب‏نظران این حوزه، نمایش تورهای مجازی و پخش مستند بود. این برنامه به مثابه راهکاری برای جبران فاصله اقشار جامعه با میراث فرهنگی به حساب می آید.

محرر خاطرنشان کرد: رویداد ملی میراث فرهنگی با محور میراث روستایی ایران ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با تشکیل پنج کمیته علمی، اجرایی، فنی، پشتیبان و داوری شروع به کار کرد و تا ۳۱ مردادماه ادامه دارد. از آنجائیکه این رویداد با پنج پیش نشست برگزار شد و این نشست ها مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت، نشست های تخصصی دیگری در هفته پایانی رویداد با حضور متخصصان صاحب نظر در این عرصه تدارک دیده شده و برگزار می شود.

مدیر برنامه ریزی فرهنگی اجتماعی و عضو هیئت علمی بخش مدیریت گردشگری و هتل داری دانشگاه شیراز اظهار داشت: پیرو درخواست متقاضیان، مهلت ارسال آثار به مسابقه تولید محتوا تا ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰ تمدید گردید. از اهداف اصلی مسابقه تولید محتوای میراث روستایی میتوان به افزایش شناخت نسبت به میراث روستایی ایران شامل الگوی معیشت، مسکن، پوشاک، خوراک، آداب و سنن، باورها، ادبیات شفاهی، موسیقی، صنایع‏دستی، سبک زندگی جوامع محلی، رویدادها و آیین ها و ترویج گفتمان توسعه پایدار روستایی اشاره نمود.

او افزود: آثار می تواند به شکل ویدئو کوتاه، اسلاید شو (همراه با روایت صوتی)، پادکست، موشن گرافیک، یادداشت های شخصی روستای من و تجربه نگاری باشد. اطلاعات بیشتر و شیوه نامه رویداد در سایت رویداد قابل دسترسی است.

محرر در مورد خصوصیت های این رویداد اظهار داشت: از خصوصیت های بارز این رویداد میتوان به نقش و مشارکت دانشجویان در بخش های مختلف رویداد، تقویت روحیه کار تیمی و فعالیتهای گروهی، ایجاد تعامل و ارتباط میان دانشگاه و فعالان حوزه میراث فرهنگی و میراث روستایی در جهت صدمه شناسی مسائل میراث روستایی و گردشگری روستایی، بررسی تأثیر بحران کرونا بر این حوزه و عرضه راهکار جهت احیا و شکوفایی در دوران پسا کرونا و توجه به موضوعات حائز اهمیت در عصر حاضر همچون کارآفرینی، محیط زیست و دانش بومی و نقش آنها در زمینه سازی و افزایش رونق در روستاها اشاره نمود.

دسته‌ها: توریسم